League of Legends League of Legends Haberleri

KMF 2016 Final analizi: Kupayı kim alacak?

Sabırsızlıkla beklediğimiz KMF 2016’da finale çıkan takımlar uzun bir maratonun ardından belli oldu. Normal sezonu üçüncü sırada bitiren Supermassive play-off’lara çeyrek finalden başlamıştı. Çeyrek finalde rakibi Team Turquality’i 3-1 ile geçen takım yarı finalde Team Aurora ile eşleşmişti. Yarı finaldeki bu muhteşem seride ise Team Aurora engelini 3-2 ile geçerek adını finale yazdıran ilk takım olmayı başardı. Finalde boy gösterecek bir diğer takım ise Beşiktaş oldu. Supermassive gibi mevsim finallerine çeyrek finalden başlayan BJK, ilk olarak HWA Gaming ile eşleşmişti. Bu engeli 3-1 ile geçen Beşiktaş, yarı finalde normal sezonu birinci olarak bitiren Dark Passage’ın final yolundaki rakibi oldu. Heyecan dozu üst düzey olan bu eşleşmede 2-0’dan geri gelerek seriyi 3-2 kazanmayı başaran Beşiktaş, böylece final biletini alan ikinci takım olmayı başardı. Ligdeki tüm takımlar sezonun başlamasıyla beraber zorlu ve uzun bir süreci geride bırakırken nihayetinde final biletini alan Supermassive ve Beşiktaş oldu.

2016 sezonuna yıldız isimlerden oluşturduğu kadro ile çok iddialı bir şekilde giren Supermassive beklentileri çok yükseltmişti. Ligin ilk haftalarından kötü sonuçlar almaya başlayan Supermassive beklentilerin altında kalarak hayal kırıklığı yaratmıştı. Takım her rolde ayrı yıldız isimlere sahip olmasına karşın göstermiş olduğu performans ve oyun ile bir türlü tatmin edemiyordu. Alınan beklenmedik yenilgilerin ardından sıralamada gerileyen Supermassive zirveden de uzaklaştı. İşler bu şekilde ilerleyince takım içi bazı değişikliklere gidildi. Atılan ilk adım koç FabFabulous’un tekrar oyuncu rolüne dönmesi oldu. Yeni koç olarak da ligimize aşina olan ve daha önce Beşiktaş’ta görev alan isim Hatchy ile anlaşıldı. Takımın çıkışa geçmesi de bu hamlenin ardından gerçekleşti. Hatchy’nin katılmasıyla beraber daha belirgin bir kimlik kazanan Supermassive oyun anlayışını da ileriye taşıdı. 8-6 ile bitirilen normal sezonun ardından önce takım Beşiktaş ve HWA Gaming ile tie-breaker mücadelesi verdi. Tie-breaker’ı çok iyi bir performans ortaya koyarak kazanan Supermassive, bu süreçten itibaren çıkışa geçmeye başladı. Aynı performansı çeyre ve yarı final serilerinde de gösteren takım adını finale yazdırmayı başardı. Final biletini almayı başaran Supermassive böylece “yıldızlar karması” olarak adlandırılmasının karşılığını da vermiş oldu.

Final mücadelesinin bir diğer tarafında ise Beşiktaş takımı bulunuyor. Sezon öncesi Supermassive gibi yeni bir oluşum ile lige dahil olan Beşiktaş, OyunHizmetleri ile birleşmişti. Kadronun yapı taşları diyebileceğimiz Immortoru, Ruvelius ve Hibiki sezon başında takımdaki isimlerdi. Üst koridor ve ormancı rolü için transfer girişimlerine başlayan Beşiktaş, aradığı isimleri ligimizde buldu. Team Turquality’den İsveçli Xyraz ve Rawbin ikilisiyle anlaşan takım, bu transferler ile birlikte var olan kadrosunu daha da güçlendirdi. Sezona çalkantılı bir şekilde başlayan Beşiktaş, iddialı rakiplerine karşı galibiyet almayı başarırken alt sıralardaki takımlara karşı da mağlubiyet alarak zoru başardı. İstikrarı kendi içerisinde bir türlü yakalayamayan takım neredeyse her hafta farklı bir performans ortaya koydu. İyi oynadığı zaman müthiş işler başaran Beşiktaş, kötü performans ortaya koyduğu maçlarda da büyük bir hayal kırıklığı yaratıyordu. Son haftalarda toparlanmayı başaran ekip normal sezonu Supermassive ve HWA Gaming ile beraber 8-6’lık sonuçla bitirdi. Tie-breaker mücadelesinde finalde Superamassive’e kaybeden BJK, normal sezonu dördüncü tamamladı ve çeyrek finalde HWA Gaming ile eşleşti. Rakibi HWA Gaming’i iyi bir takım oyunuyla 3-1 geçen ekip adını yarı finale yazdırdı ve ligi zirvede bitiren Dark Passage’ın rakibi oldu. İki takım arasındaki bu yarı final serisi ise Şampiyonluk Ligi’nin efsaneleri arasına adını yazdırır türden bir mücadele oldu. Beş maçlık seride ilk iki maçta çok kötü performans ortaya koyan Beşiktaş 2-0 geriye düştü. Üçüncü maçtan itibaren toparlanan takım müthiş bir geri dönüşe imza atarak güçlü rakibi karşısında seriyi 3-2 kazandı ve finale adını yazdıran bir diğer takım oldu.

Final mücadelesinde iki takımın da önlem alması, üzerinde durması gereken çok fazla nokta bulunuyor. Takımların birbirlerine oranla farklı bir oyun anlayışını benimsemiş olması da alınması gereken önlemlerin sayısını hem arttırıyor hem de çeşitlendiriyor. Koç Hatchy’nin takıma dahil olmasıyla beraber daha koordineli ve harita üzerinde rotasyona dayalı bir takım oyununu benimseyen Supermassive haftalar ilerledikçe bu oyun anlayışını geliştirmeyi de başardı. Takımın kazandığı bir diğer artı nokta ise FabFabulous ve Thaldrin’in değişmeli olarak oynaması oldu. Farklı oyun tarzlarına sahip bu iki oyuncu böylece birbirlerinin açığını kapattı. Bunun en büyük örneğini de yarı final mücadelesinde Team Aurora’ya karşı oynanan beşinci maçta gördük. Beşinci maça yedekten dahil olan FabFabulous başarılı bir performans ile takımının finale çıkmasında pay sahibi oldu.

Supermassive kupayı kazanmak için ne yapmalı?

Supermassive ilk olarak Beşiktaş’ın bireysel anlamda çok iyi oyunculardan kurulu bir takım olduğu gerçeğini unutmamalı ve rakibine saygı duymalı. Supermassive’in üzerinde durması gereken bir diğer konu ise oyun anlayışını Beşiktaş’a nasıl kabul ettireceği. Sistemli oyun anlayışını rakiplerine kabul ettiremediği zaman Supermassive’in birçok kez plansız kaldığını görmüştük. Bu sebeple takımın bu noktaya dikkat etmesi ve analizlerini çok iyi yapması gerekiyor. Finalde iki takım için de en büyük öneme sahip olan konu kuşkusuz seçim ve yasaklama ekranı. Supermassive stratejisini iyi belirlemeli ve tercihlerini de bu yönde yapmalı. Rakibinin en kilit isimlerine karşı da ayrıca önlem alması gerekiyor. Beşiktaş’ın en kilit oyuncularının başında Rawbin geliyor. Rek’Sai ve Gragas’a çok hakim olan ormancıya yasaklama gelme olasılığı yüksek. Bu yasaklama gelmese bile oyuncunun favori şampiyonlarından birinin Supermassive tarafından seçimle ihtimali de bulunuyor. Üst koridor oyuncusu Xyraz son zamanlarda istikrarsız bir performans sergilese de Malphite ve Fiora ile çok başarılı oyun ortaya koyduğu maçlar izledik. Yine de Xyraz üzerine bir yasaklama yapılması düşük bir ihtimal diyebiliriz. Takımın taşıyıcılarından olan Immortoru ve Ruvelius en çok dikkat edilmesi gereken oyuncuların başında geliyor. Nişancı ve orta koridor bazlı bir yasaklama görme olasılığımız az olsa da, Immortoru’ya karşı bir Azir önlemi gelebilir. Destek rolündeki Hibiki’nin ellerinde imza şampiyonu Alistar bulunduğunda harika işlere imza attığına çok fazla şahit olduk. Bu yüzden Alistar’ın yasaklanması da yüksek bir ihtimal gözüküyor.

Supermassive’in stratejisini oyuna yansıtmak için gerekli olan her adımı atarken cesur oynaması gerekiyor. Takımın üst koridorda Thaldrin ve FabFabulous arasında yapacağı tercih planlarına ve stratejisine direkt etki edecek. Supermassive sistematik oyununu rakibine kabul ettirmesi için takımdaki herkesin birbirine destek olması ve beraber hareket etmesi gerekiyor. Takımı tie-breaker’dan bu yana geri düşerken fazla görmedik. Dolayısıyla gerideyken nasıl bir performans göstereceği de bilinmezliğini koruyor. Beş maçlık final serisinde Supermassive olağanüstü bir oyun ortaya koymadığı sürece Beşiktaş karşısında geri düştüğü anlar mutlaka olacaktır. Olası bir geriye düşüşte takım içinde panik havası oluşursa bu Supermassive adına sonun başlangıcı olabilir. Bunun yanı sıra olayın bir diğer boyutu ise Supermassive’in çıkışta olan performansını final serisinde daha yukarı çıkarma olasılığı. Bu durum gerçekleşirse Beşiktaş çok zorlu bir final mücadelesi geçirecektir.


Beşiktaş kupayı kazanmak için ne yapmalı?

Seçim ve yasaklama ekranı iki takım içinde büyük bir öneme sahip olduğundan bahsetmiştik. Bireysel anlamda baktığımız zaman Supermassive’daki hemen hemen her oyuncu büyük bir şampiyon havuzuna sahip. İlk olarak ele alınması gereken isim son zamanlarda bildiğimiz performansına ulaşan Dumbledoge. Şimdiye kadar 7 kere Poppy ve 5 kere Bard oynayan Dumbledoge’un bu şampiyonlarla oynadığı zaman çok başarılı olduğuna tanık olduk. Çok fazla görmesek de oyuncunun bir diğer imza şampiyonu Thresh ve finalde böyle bir tercih gelmesi hiç de imkansız değil. Bu nedenle Beşiktaş tarafından Dumbledoge’a karşı mutlaka bir yasaklama gelecektir. Bir diğer kilit nokta ise ormancı Stomaged. Oyuncunun en fazla tercih ettiği şampiyonlar arasında Elise ve Gragas bulunuyor. İki şampiyondan birinin yasaklanma ihtimali bir hayli yüksek. Orta koridorda Naru tarafından büyük bir olasılıkla meta şampiyonlar göreceğiz. Bunun haricinde oyuncunun imza şampiyonu LeBlanc’a karşı bir yasaklama gelmesi pek de şaşırtıcı olmaz. Üst koridor konusu ise Supermassive adına bilinmezliğini koruyor. Bu sebeple Beşiktaş’ın hem Thaldrin’e hem de FabFabulous’a karşı bir önlem alması gerekecek. Son olarak nişancı Achuu’yu sıklıkla Ezreal ve Lucian oynarken görüyoruz. Oyuncu iki şampiyonla son haftalar da çok iyi bir performans gösterse de onun üzerine bir yasaklama gelmesi pek mümkün gözükmüyor.

Beşiktaş’ta kupa yolunda bazı oyuncuların bireysel olarak daha fazla sorumluluk alması gerekecek. Bu isimlerim başında orta koridor oyuncusu Immortoru ve ormancı Rawbin geliyor. Koridor safhasını her zaman çok iyi geçiren ve takım savaşlarında ölmeme üzerine oynayan Immortoru’nun daha fazla sorumluluk alması ve ön plana çıkması gerekiyor. Dolaylı olarak şampiyon tercihlerini de bu doğrultu da yapması gerekecek. Ormancı Rawbin ise takımın en kilit oyuncusu konumunda. Zaman zaman istenileni veremeyen ormancı iyi oynadığı karşılaşmalarda da takımını sırtlayan isim oldu. Bu nedenle elini taşın altına sokarak takımına daha fazla katkı vermesi bekleniyor. Oyun anlayışı olarak Beşiktaş’ın mutlaka Supermassive’in yapacağı hamleleri önceden algılaması ve buna karşı hamle yapması gerekiyor. Sistemli ve koordine bir şekilde oynayan rakibine karşı sabırla yaklaşması takımın en büyük kozlarından olacaktır diyebiliriz. Ufak hatalara yer vermemesi ve olası bir kar topuna da engel olunması gerekiyor.


Supermassive ve Beşiktaş arasında gerçekleşecek olan KMF 2016 final analizimiz bu şekilde. Final mücadelesinin 3 Nisan Pazar günü saat 15:00’da Volkswagen Arena’da oynanacağını hatırlatıyor ve iki takıma da kupa yolunda başarılar diliyoruz.

editor
e-Spor hayranı ve profesyonel sahnenin takipçisi biraz da weirdo.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir