League of Legends

KMF 2016 Yarı Final analizi: Finale kim çıkacak?

Geride bıraktığımız çeyrek final serilerinin ardından yarı final eşleşmeleri ile KMF heyecanı kaldığı yerden devam ediyor.

Sabırsızlıkla beklediğimiz finale artık sayılı günler kaldı ve takımlar final biletini almak için kıyasıya bir rekabetin içerisine girecek. Ligde normal sezonu birinci bitiren Dark Passage ile ikinci sırada tamamlayan Team Aurora play-off’larda doğrudan yarı finale yükselmişti.

Yarı finale çıkacak olan diğer iki takım ise çeyrek finalde Supermassive-Team Turquality ve Beşiktaş-HWA Gaming karşılaşmalarının ardından belli oldu. Çeyrek finalde rakiplerini 3-1 ile geçmeyi başaran Supermassive ve Beşiktaş, yarı finale yükselerek sırasıyla Team Aurora Dark Passage ile eşleşti.

Supermassive – Team Aurora
Yarı finalin ilk ayağı Supermassive ve Team Aurora arasındaki seri ile başlayacak. Normal sezonun noktalanmasının ardından tie-braker ve çeyrek final maçları oynayan Supermassive çıkışa geçen performansı ile dikkat çekiyor. Takımın potansiyelini normal sezon içerisinde tam anlamıyla yansıtamadığı ise yadsınamaz bir gerçek. Ligi zirvede bitirmesi beklenen güçlü ekip, hal böyleyken tie-breaker karşılaşmalarının ardından normal sezonu üçüncü sırada tamamladı. Bu süre içerisinde çok iyi bir ivme yakalayan takım güçlü rakiplerine karşı göstermiş olduğu performansı ile beğeni topladı. Son olarak çeyrek finalde finallerin değişmez takımı Team Turquality’i başarılı bir oyunun ardından 3-1 ile geçmişti. Rüzgarı arkasına almış olan Supermassive yarı final mücadelesine çok moralli ve normal sezondaki performansından daha üstün bir şekilde çıkıyor.

Lige bu yıl yükselen ve çok iyi işler yapmayı başaran yeni takımı Team Aurora, ikinci olmasının ödülünü play-off’lara yarı finalden başlayarak aldı. Sezon başında her bir rol için nokta atışı transferler yapan takım, bu konuda belki de ligdeki en başarılı ekip oldu diyebiliriz. Geçen yıl Beşiktaş’ta oynayan orta koridor oyuncusu Avenuee ve destek rolündeki Zergsting, takıma dahil olan daha önceden tanıdığımız Türk oyunculardı. Üst koridor için kadroya dahil edilen çaylak oyunc Hioss ise Şampiyonluk Ligi’nde ilk tecrübesini yaşadı. Takımın ormancı ve nişancı tercihi ise yabancı oyunculardan olmuştu. Ormancı için tercih edilen isim geçtiğimiz sezon da ligimizde görev alan Kanani olurken nişancı pozisyonuna Batı sunucusunda üst sıralara kadar tırmanan İspanyol oyuncu DarkSide getirilerek kadro tamamlandı. Team Aurora yeni yükseldiği Şampiyonluk Ligi’nin sorumluluğunu son derece ciddiye alarak başarılı bir kış mevsimi geçirdi. Takım ayrıca kaderinin geride bıraktığımız sezonlarda alt sıralarda gördüğümüz lige yeni yükselmiş takımlar gibi olmasına da izin vermedi.

İki takım arasında gerçekleşecek olan yarı final serisi kuşkusuz heyecan dozu yüksek bir mücadeleye sahne olacak. Bir tarafta ivmesini çok iyi bir şekilde arttırmış ve kendini bulmuş Supermassive bulunurken diğer tarafta da istikrarı ile göz kamaştıran Team Aurora yer alıyor. Geç de olsa açıklarını kapatmayı ve sistematik oyun anlayışını daha iyi bir seviyeye çekmeyi başaran Supermassive yarı finale daha moralli ve daha umutlu bir şekilde geliyor. Öte yandan ligin sonlanmasının ardından maça çıkmayan Team Aurora’nın bu süre içerisinde yarı finale nasıl hazırlandığı da önemli bir nokta. Sezon boyunca çok iyi bir takım oyunu ortaya koyan Team Aurora’nın elindeki en büyük kozun bu olduğunu söyleyebiliriz. Oyuncular arasındaki uyumun da üst düzey olması takımın elinde bulundurduğu bir başka avantaj. Bu eşleşmenin başa baş geçmesi kuvvetle muhtemel olmakla birlikte serinin beşinci maça uzama ihtimali de bir hayli yüksek. Supermassive adına en önemli nokta çıkışa geçen performansını Team Aurora karşısında da gösterip gösteremeyeceği. Team Aurora’nın ise final biletini alabilmesi için normal sezon boyunca göstermiş olduğu performansını yansıtması gerekiyor.

Beşiktaş – Dark Passage
Yarı final mücadelesinin ikinci ayağında Beşiktaş ve Dark Passage karşı karşıya gelecek. Beşiktaş normal sezonu Supermassive ve HWA Gaming ile birlikte 8-6’lık sonuçla üçüncü sırada tamamlamıştı. Tie-breaker mücadelesinde ise finalde Supermassive’e kaybederek ligi dördüncü sırada bitirdi. KMF macerasına çeyrek finalden başlayan Beşiktaş ekibi HWA Gaming ile eşleşti. Beş maçlık seride rakibini dominant bir oyun ile 3-1 geçen BJK böylece adını yarı finale yazdırdı. Takım sezon boyunca çok iyi maçlar ortaya koysa da inanılmaz kötü performans gösterip mağlubiyet ile ayrıldığı maçlar da oldu. Stratejisini maça yansıttığı zaman durdurulamaz bir güç haline gelen Beşiktaş’ın bunu başaramadığı zaman birçok kez plansız kaldığını görmüştük. Bu nedenle takımın en çok dikkat etmesi gereken konulardan biri de bu. Özellikle de yarı finalde güçlü rakibinin karşısına birden fazla planla çıkması gerecek. Kadrosundaki yıldız isimlerin de normal sezona oranla daha fazla sorumluluk alması Beşiktaş adına başka bir kilit nokta. BJK’nin sınırlarını bilerek, sabırlı ve sistemli bir şekilde oynaması takım için en iyisi olacaktır.

Normal sezonu birinci sırada bitiren Dark Passage, yarı final biletini doğrudan almıştı. Sezon öncesi yıldız oyuncusu Naru’yu kaybeden DP, destek oyuncusu Rydle ile de yollarını ayırmıştı. Kadronun yapı taşlarından Naru’yu kaybetmesinin ardından Dark Passage’ın yeni sezonda hayal kırıklığı yaratacağı görüşü artmaya başlamıştı. Yola yeni oyuncu transferleri ile çıkan DP orta koridora Lukezy, destek rolüne de DenDen’i transfer ederek kadrosunu yeniden kurmuş oldu. Lige çok iyi başlayan ekip art arda aldığı galibiyetlerin sonucunda ilk haftalardan zirveye yükselmeyi başardı. Dark Passage sezon arasında beklenmedik bir kararla yeni oyuncuları Lukezy ve DenDen ile yollarını ayırdı. Performanslarından tam memnun olmayan takım bu iki ismin yerine Abariaa ve Arphan’ı kadroya dahil etti. Kadroda yeniden bir değişiklik olsa da takım sağlam performansına kaldığı yerden devam etti. Ligin bitmesinin ardından uzun bir zaman boşluğu yakalayan DP’nin bu arayı iyi değerlendirmiş olması gerekiyor. Takımda Crystal ve Zeitnot’un göstereceği bireysel performans yarı final mücadelesinde büyük bir öneme sahip olacak. Bunun dışında rakibi Beşiktaş’ın eksikliklerini ve güçlü yanlarını iyi gözden geçirmesi gerekiyor.

Beşiktaş ve Dark Passage arasındaki ikinci yarı final karşılaşmasıyla birlikte finale çıkan takımlar belli olmuş olacak. İki takım arasındaki bu seride Dark Passage biraz daha ön plana çıkan taraf durumunda. Ligi zirvede bitirmesi ve sezon boyunca istikrarlı performans göstermesi bu durumun oluşmasındaki en büyük etken. Kadrosunda yaptığı değişikliklerin ardından performansını bir üst seviyeye çekmeyi başaran DP yarı finale şüphesiz büyük bir özgüvenle çıkacak. Yine de takımın kendisine çok fazla güvenmesi bir avantaj olsa da birden dezavantaja dönüşebilir. Sistemli bir şekilde oynaması gereken Dark Passage seri boyunca en çok Zeitnot’un ellerine bakacak diyebiliriz. Takımın bu noktada taşıyıcılarına daha çok önem göstermesi gerecek. Öte yandan Beşiktaş’ı zorlu bir seri bekliyor. Takımın final biletini alması için ekstra bir çaba ve sorumluluk alması gerekecek. Rolünde birbirinden iyi oyunculara sahip olan Beşiktaş’ın bu kozunu iyi kullanması gerekiyor. Normal sezonda takımda çok fazla gözlemlenen tilt moduna oyuncuların yarı finalde izin vermemesi gerekiyor. Sabırlı bir şekilde oynaması gereken BJK güçlü rakibini elemek istiyorsa ipleri elinden bırakmamalı. Beş maçlık bu seri için tahmin yapmak çok zor olsa da baskın tarafın Dark Passage olduğu yadsınamaz bir gerçek.


Merakla ve büyük bir heyecanla beklediğimiz KMF yarı final mücadeleleri 26 Mart Cumartesi günü saat 14:00’da oynanacak olan Supermassive – Team Aurora maçı ile başlıyor. Son finalisti belirleyecek Beşiktaş ve Dark Passage arasındaki yarı final mücadelesi ise 27 Mart Pazar günü saat 14:00’da oynanacak.

editor
e-Spor hayranı ve profesyonel sahnenin takipçisi biraz da weirdo.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir