League of Legends League of Legends Haberleri

Kore Ligi’nin yayın hakları el değiştiriyor

Güney Kore kanalı OnGameNet, Kore Ligi (LCK)’nin yayın haklarını kaybetme aşamasında. Riot Games’in Kore ayağı OGN’i yayın haklarını kanalın en büyükrakiplerinden birisi olan SPOTV ile paylaşması için zorluyor. DailyDot’un kaynaklarına göre henüz belirli bir anlaşma sağlanamadı fakat SPOTV büyük ihtimalle yayın haklarının sahibi olacak.

NBA, Kore Beysbol Organizasyonu, Starcraft 2 turnuvası gibi yayınları ile tanınan SPOTV, son olarak League of Legends sahnesine adım atmış ve geçtiğimiz ay düzenlenen Kespa Cup’ı yayınlamıştı. SPOTV’nin ve OGN’in durumu henüz belirsizliğini koruyor elbette, fakat çıkan dedikodular OGN’in yayın hakları konusundan ümitlerini kestikleri yönünde.

OnGameNet’in Kore Ligi’nin gelişmesinde büyük rol oynadığını söyleyebiliriz. Kanalın İngilizce yayın yapan Champions programı, hem ligin uluslar arası arenada izlenmesine yardımcı olmuş, hem de Kore Ligi’nin gelişmesine direkt olarak etki etmişti. Bilindiği üzere OGN MonteCrist, DoA ve PapaSmithy gibi üç tane popüler sunucuyu işe almış ve yayının diğer ülkelerde de popüler olmasını sağlamıştı.

OnGameNet’in Kore Ligi için harcadığı emek bir tarafa, SPOTV’nin yayın haklarını alması, bu üç sunucunun da artık Kore Ligi’ni sunmayacağı anlamına geliyor. Dolayısıyla bu hamle, ligin izleyici sayısının büyük ölçüde azalmasına neden olacaktır. Öte yandan Kore seyircisi, SPOTV’nin son olarak yayınladığı Kespa Cup’tan hiç memnun değildi. Sunucuların önemine dikkat çeken izleyiciler, “shoutcaster”ların değişmesine olumsuz bakıyor.

OnGameNet, 2012’de oynanan ilk profesyonel maçtan beri Kore Ligi’nin tüm maçlarını yayınladı. Durum ile ilgili bilgiler geldikçe biz de sizlere gelişmeleri aktaracağız.

 

League of Legends oyuncusu, aynı zamanda profesyonel sahnenin sıkı takipçisi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir