League of Legends

Kuzey Amerika LCS’de son hafta maçları

Playoff eşleşmelerinin belirlendiği Kuzey Amerika LCS’de son hafta maçları büyük bir çekişmeye sahne oldu. 3 tane tiebreaker maçı oynanan ligde özellikle Team Liquid-Team Impulse maçı nefesleri kesti. Kötü bir sezon geçiren Cloud 9 tibreaker maçında Team 8’i yenerek LCS’de kalmayı garantilerken ligde fırtına gibi esen Gravity ise ligi 4. bitirdi. Son haftalarda kötü performansı ile herkesi şaşırtan Team Solomid de ligi 5. bitirdi. Maçların detaylarına geçmeden önce toplu sonuçlara bir göz atalım:

w9d1

w9d2

Maçların detaylarına geçelim:

  • Haftayı 0-2 ile kapatan Team 8 takımı ilk maçını Team Liquid ile oynadı. Liquid karşısında pek de varlık gösterememeleri, takımın sezon boyunca sahip olduğu hataların meyvelerinden sadece birisiydi. CLG maçı da dahil, oyunun erken safhalarını çok kötü oynayan takım, mağlubiyet almaktan kurtulamadı. Takım savaşlarında daha iyi olsalar da, çok fazla geriye düştükleri için  geri dönüş yapma şansları olmadı. Bu sonuçla beraber 7.lik için Cloud 9 ile tiebreaker oynayan takım, bu maçı kaybederek Promotion Turnuvası’nda oynamaya mecbur kaldı. Team 8’in LCS’de kalıp kalmaması, Challenger’dan gelen takımla yapacakları maça bağlı.
  • Harika bir sezon geçiren Team Liquid, haftayı 2-0 ile kapattı. İlk maçta T8’i adeta ezip geçen takım, Team Impulse maçında ise çok fazla önde olmalarına rağmen inanılmaz hatalar yaptılar. Nefes kesen maçta son dakikada Fenix’in harika kararıyla Piglet ile orta koridordan Impulse’un Nexus’unu almaları, takımın baskı altında da harika kararlar verebildiğinin göstergesi. Bu sonuçla CLG ile 1.lik için tiebreaker maçına çıkmaya hak kazanan takım, bu maçta da harika oynadı. Özellikle de IWD’nin Nidalee’si ve Xpecial’ın Thresh’i, maçın TL lehine sonuçlanmasında büyük rol oynadı. TL, maç neticesinde normal sezonu 1. olarak bitirdi.
  • Sezona iyi bir başlangıç yapan fakat bu başlangıcı devam ettiremeyen Dignitas, haftayı 1-1 ile kapattı. İlk maçta CLG’ye karşı iyi oynamalarına rağmen takım savaşlarında ve 3v3 kavgalarda doğru konumlanamayan takım, Enemy eSports maçında ise bambaşka bir kimliğe büründü. Enemy’ye göz açtırmayan takım, özellikle de Gamsu’nun üst koridor Jarvan performansı ile maçı kolayca kazandı. Bu sonuçlar itibariyle Dignitas sezonu 6. sırada bitirerek playofflara katılmaya hak kazandı.
  • Yine harika bir sezon geçiren diğer bir takım olan Counter Logic Gaming, geçtiğimiz haftalardaki kötü performansından iyi bir şekilde geri dönerek son haftaları harika oynadı. Bu haftayı da 2-0 ile kapatan takım, Dignitası ve Team8’i rahat geçti. Zionspartan’ın CLG’nin ihtiyacı olan “top-carry” pozisyonunda oynaması, CLG’nin maçlarının rahat geçmesinin altındaki en büyük neden. Bu skorla 1.lik için tiebreaker maçı oynamaya hak kazanan CLG, TL ile oynadığı maçı kaybetti. Özellikle de üst koridor-ormancı ikilisinin etkisiz oyunu, CLG’nin maçı kaybetmesinin altında yatan en büyük nedendi. Böylece CLG, normal sezonu 2. olarak tamamlamış oldu.
  • Sezonun büyük bir bölümünü birinci olarak sürdüren fakat son haftayı 0-2 kapatan Gravity, Team Impulse karşısında çok dağınık bir görüntü sergiledi. Özellikle takım savaşlarından önce pozisyon almada sıkıntı çeken takım, harita üzerinde sürekli olarak yakalanarak rakibine skor verdi. Gravity’nin hatalarından faydalanarak maçı bitirmeyi başaran Team Impulse aksine, Team Dragon Knights, Gravity’yi tamamiyle ezdi diyebiliriz. Gravity, TDK’nin full assasin kompozisyonuna karşı br çare bulamazken, takım TDK karşısında hiçbir varlık göstermedi. Bu sonuçla ligi 4. tamamlayan Gravity’nin özellikle playofflardaki performansı merakla bekleniyor.
  • Haftayı 1-1 ile kapatan Team Impulse, 8 maçlık zafer serisini bu hafta sonlandırmış olsa da, oyununu geliştirmeye ve rakiplerini egale etmeye devam ediyor. Haftanın ilk maçında Gravity’yi etkileyici bir şekilde yenen takım, Team Liquid maçında oldukça geriye düşmesine rağmen, kısmi bir geri dönüş yapabildi. 1 saatlik maçın sonunda ejder almaya çalışırken TL’in Nexus’a backdoor yapmasını önleyemeyen takım, maçı kaybetmesine rağmen harika bir performans sergiledi. Özellikle de iki maçta da öne çıkan isimler Impact ve Rush’tı. Bu sonucun ardından 3.lük için Gravity ile tiebreaker oynayan takım, maçı rahatlıkla kazanırken Rush yine tam bir dünya yıldızı performansı sergiledi. Tiebreaker maçını alan takım, böylelikle normal sezonu 3. olarak bitirdi.
  • Haftayı 0-2 ile kapatan takım olan Enemy eSports, TSM maçında hiçbir varlık gösteremedi. Tüm ligde en zayıf oyun başı performansına sahip olan takım, bu zayıflığın bedelini bu hafta da ödedi. Yine haftanın ikinci maçında Dignitas ile karşılaşan takım,  Gamsu’nun mükemmel Jarvan’ına hiçbir çözüm getiremeyerek maçı kaybetmek zorunda kaldı. Bu sonuçlarla normal sezonu 9. olarak tamamladı. Enemy, ligde kalmak için Challenger’dan gelen takımla Promomotion Turnuvası’nda mücadele edecek.
  • Ligin son haftalardaki hayal kırıklığı olan Team SoloMid, bu haftayı 1-1 ile kapattı. Enemy’yi rahatlıkla geçen takım, Cloud 9’ın yükselişteki performansına çare bulamayarak maçı kaybetti. Normal sezonu 5. olarak tamamlayan takım, yarı finale geçmek için Gravity’yi yenmek zorunda. Takımda performansı düşüşte olan Dyrus ve Santorin’in bir an önce toparlanması gerekiyor.
  • Sezondan düşmesi kesinleşmesine rağmen harika performanslar sergilemeye devam eden Team Dragon Knights, bu haftayı 2-0 ile kapattı. İlk maçlarında Cloud 9’ı assasin ağırlıklı kompozisyonuyla haritadan silmeyi başaran takım, aynı şeyi, yine aynı assasin ağırlıklı kompozisyonla Gravity’ye de yapmayı başardı. Özellikle Ninja ve Emperor’un etkileyici performansıyla beraber Seraph’ın iyi performansı, takıma yenilgisiz ilk haftalarını yaşattı. Ne yazık ki TDK normal sezonu 10. sırada tamamladı ve bir sonraki sezon Challenger Ligi’nde mücadele edecek.
  • Geçtiğimiz sezon final oynayan ve bu sezon başında yıldız orta koridor oyuncuları Hai’yi takımdan gönderen Cloud 9, Hai’nin takıma tekrar dönmesi ile beraber haftayı 1-1 skoru ile kapattı. TDK’nin başarılı assasin kompozisyonuna karşı çare bulamayan takım, ikinci maçta Team SoloMid’e karşı eski günlerini anımsatan bir performans sergiledi ve maçı kazanmayı bildi. Bu skorla Team 8 ile 7.lik için tiebreaker maçı oynamaya hak kazanan takım, bu maçta dominant bir performans göstererek Team 8’i haritadan sildi ve ligde kalmayı başardı.

Normal sezonun tamamlanmasıyla, playoff eşleşmeleri şu şekilde oldu:

bracket

Playoff karşılaşmaları 8 Ağustos tarihinde başlayacak. Bu karşılaşmaları lolesports adresinden takip edebilirsiniz.

Yorum yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.