League of Legends League of Legends Haberleri

LCS’in formatı değişiyor

Uzun zamandır süren “LCS Bo3 şeklinde oynanmalı” tartışmaları Riot Games’in açıklamaları ile son buldu. Şirket, radikal bir değişikliğe giderek LCS’in formatını değiştirdi.2016 Yaz Sezonu itibariyle Amerika ligi 3 maçlık seriler (Bo3) üzerinden, Avrupa ligi ise 2 maçlık seriler (Bo2) üzerinden oynanacak.

Batı dünyasının rekabetçi LoL sahnesinden uzak kalmasının en büyük nedeni şüphesiz LCS’in formatıydı. Bo1 şeklinde oynanan karşılaşmalar yüzünden takımlar, 3 maçlık ya da 5 maçlık serileri oynadıklarında afallıyor, adapte olmakta zorluk çekiyordu. Dahası, bu formatın en kötü yanı ise hazırlanan stratejinin rakip tarafından egale edilmesi ve hiçbir şekilde geri dönüşün olmamasıydı. Bo2 ve Bo3’ün en önemli özelliği takımlara maçlar arasında adaptasyon imkanı sağlaması.

Bu değişikliklerin 2016 sezonu başlangıcında uygulanmayacağını belirtelim. Yaz Mevsimi başlangıcında ise yeni Bo2 ve Bo3 sistemine geçecek olan Avrupa ve Amerika LCS’in bu yıl çok daha farklı olması bekleniyor. Best of serileri özellikle de izleyiciler için büyük bir gelişme. Takımların nasıl mücadele edeceği ve bu değişikliklerden sonra omuzlarına büyük yük binecek koç kadrosunun serilere nasıl adapte olacağı da merak konusu.

Elbette bu değişiklikler olumlu olsa da ortada büyük bir hata var gibi gözüküyor. Bo2 ve Bo3’ün kendine has avantajları ve dezavantajları bulunuyor. Problem ise serilerin çeşidinde değil, farklı liglere uygulanan farklı sistemler olarak göze çarpıyor. Amerika liginin Bo3, Avrupa liginin Bo2 şeklinde oynanacak olması, bu iki lig arasındaki uçurumu daha da büyütecek gibi gözüküyor. Avrupa genel olarak daha yetenekli oyuncular çıkartıyor olmasına rağmen, League of Legends’ın ilk olarak Amerika’dan çıktığını ve bu yüzden de sunucudaki sahnenin çok daha gelişmiş olduğunu belirtmek gerekir. Bununla beraber, 3 maçlık seriler takımlara daha fazla maddi kaynak imkanı da sağlayacaktır.

LCS’in formatının değişmesi ile beraber sorulan diğer bir soru liglerin nasıl yayınlanacağıydı. Riot Games buna da çare bulmuş gibi gözükse de, izleyicilerin seçim yapmasını zorunlu hale getirdi. Avrupa LCS’in yayın programı şu şekilde olacak:

eu_lcs_schedule_1

Görüldüğü üzere iki farklı yayın, simültane bir biçimde gerçekleştirilecek ve ligin yayın günleri değişmeyecek. Amerika LCS’in ise yayın programı şu şekilde olacak:

na_lcs_schedule_1

Bo3 formatı yüzünden 3 güne yayılan Amerika LCS yayınlarında da izleyici seçim yapmak zorunda kalacak. Öte yandan yayının 3 gün olması, hali hazırda çok daha “zengin” olan sahnenin daha da büyümesi ve Avrupa LCS ile aralarındaki uçurumun daha da artmasına neden olacaktır.

LCS liglerinin aynı sisteme sahip olmaması dışında Bo2 ve Bo3 sistemi takımlar için olumlu sayılabilecek bir gelişme. Tüm bunların sadece 2016 Yaz Mevsimi’nde uygulanacağını belirtelim. Riot Games’in bir nevi deney yaptığını ve 2017 sezonunda bu değişikliklerin daha stabil bir hale geleceğini söyleyebiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir