League of Legends

League of Legends 2015 Dünya Şampiyonası’nda 2. hafta 1. gün

League of Legends sahnesinin en büyük organizasyonu olan Dünya Şampiyonası, kaldığı yerden devam ediyor. Bugün oynanacak maçlar ile A grubunun kaderi belli olurken, önümüzdeki 4 gün içerisinde çeyrek finale çıkan takımlar belli olacak. Her gün bir grubun maçlarını tamamlaması oyuncular açısından oldukça faydalı gözükmekte.

Şunu kesinlikle söyleyebiliriz ki bu yılki Dünya Şampiyonası, şu ana kadar düzenlenen en çekişmeli Dünya Şampiyonası olabilir. Sürprizlerle dolu turnuvada favori takımların ağır maç kaybettiğini de görüyoruz, grup aşamasında 0-6 skor alacak dediğimiz takımların maç kaybetmediğini de. Bu yılki şampiyona hakkında kesin olan bir şey var ki o da Batı takımları ile Doğu takımları arasındaki farkın gözle görülür biçimde azaldığı. Oyunun bireysel mekanik açısından zayıflaması ve stratejik açıdan güçlenmesi ile beraber Batı takımları diğer takımlar ile mücadele edebiliyor, hatta kazanıyor da. Bunun en güzel örneği ise 4 gruptan 2 grubun birincilerinin Batı takımları (Cloud 9 ve Origen) olması.

Dünya Şampiyonası’nın ilk haftasında meta henüz belli değilken, bu haftanın şampiyon seçim aşamasının çok daha stabil geçeceğine dair tahminler de bulunmakta. Veigar ve Anivia gibi şampiyonları uzun bir aradan sonra profesyonel sahnede izleme şansı bulan League of Legends seyircileri, yeni şampiyon seçimleri de görmek istiyor.

Bugünün maç programı şu şekilde:

  • 15:00 Counter Logic Gaming-KOO Tigers
  • 16:00 Flash Wolves-Pain Gaming
  • 17:00 KOO Tigers-Pain Gaming
  • 18:00 Flash Wolves-Counter Logic Gaming
  • 19:00 KOO Tigers-Flash Wolves
  • 20:00 Pain Gaming-Counter Logic Gaming

Counter Logic Gaming – KOO Tigers

A grubunun birincisini hemen hemen belirleyecek olan CLG-KOO maçı koridor değişikliği ile başladı. Yasaklama ekranında CLG’nin Veigar seçimi kağıt üzerinde oldukça etkili gözükse de, KOO’nun “cheese” seçimi diyebileceğimiz Tahm Kench çok daha fazla iş yaptı. Koridor değişikliğinde alt koridora Tris-Braum ikilisini gönderen CLG, Darius-Tahm ikilisine karşı koridorda oynadı. Oyunun başında Darius’a 2 skor veren CLG, bu hatasının bedelini maçı kaybederek ödedi diyebiliriz. Darius’u harita rotasyonlarında kullanan KOO’da şüphesiz maçın yıldızı Gorilla’ydı. Tahm Kench seçimi ile takımına mükemmel savaşlar hazırlayan Gorilla, alt koridordaki erken skorların da arkasındaki oyuncuydu.

CLG ise Tahm Kench seçimine karşı hazırlıksız olduklarını göstermiş oldu. Sadece Tahm Kench’e değil, herhangi bir cheese seçime karşı afallayan ve takım oyununu uygulayamayan CLG, LCS finallerindeki takımdan şu an çok uzak. Doublelift’e gerekli avantajı yaratamayan, dahası Zion’un da geriye düşmesine engel olamadı. KOO ise takım olarak harita üzerinde mükemmel hareket etti. Tahm Kench CLG’yi oyalarken KOO oyuncuları takım savaşında taşıyıcıları aradan çıkardı ve kolayca maçı kazandı.

Flash Wolves – Pain Gaming

Turnuvada şu ana kadar oynanan en uzun maç olan FW-PG maçı, Flash Wolves’un zafer ile sonuçlandı. Oyun sonu kararlarını oldukça fazla gördüğümüz oyunda Pain Gaming’in maçı kaybetmesinin en büyük nedeni inanılmaz avantajlı oldukları durumlarda defansif seçimler yapmalarıydı. İnhibitör uğruna baron kaybetmeleri neredeyse maçı kaybetmelerine neden oluyordu. Nexus’unu son anda korumayı başaran Pain Gaming, yine maçı bitirebilecekleri bir pozisyonda iken FW’nin 5. ejderi almasını engellemek adına ejdere doğru yol aldı. Buradaki savaşı kaybeden takım, maçı kaybetti.

Flash Wolves’un takım kompozisyonu oldukça kafa karıştırıcıydı diyebiliriz. Lulu’yu seçmelerine rağmen şampiyonu rahatça kullanamayan takım, Jinx ve Lee’nin iyi oyunları ile maçı kazandı. FW’nin Pain’e göre oyun sonu kontrolünü çok daha iyi yönettiğini söyleyebiliriz. Pain ise harika bir kompozisyon kurmuştu. Orianna-Tristana ikilisinin yeteri kadar güçlenmesini sağlayan takım, oyun sonu kararlarının kötü olması ve özellikle de brTT’nin takım savaşlarında kötü pozisyon alması nedeniyle maçı kaybetti.

Koo Tigers – Pain Gaming

Günün üçüncü maçında Kore temsilcisi Koo ile Brezilya temsilcisi Pain karşı karşıya geldi. Şampiyon seçim yasaklama ekranında birden çok hata yapan Pain, hem Mordekaiser’i hem de üst koridorun şuan en güçlü şampiyonlarının başında gelen Darius’u Koo’ya kaptırdı. Oyun içerisinde ise koridor aşamasında bireysel anlamda Koreli oyunculara karşı direnemeyen ve oldukça geriye düşen Pain maçı çevirecek savunmayı da yapamadı ve maçı kaybetti. Koo ise bu zaferle çeyrek finale çıkmayı garantileyen ilk takım oldu. Pain Gamin tarafında üst koridora seçilen Lissandra Darius karşısında zayıf kalırken, alt koridorda Koo Tigers’in oldukça üstün olduğu gözlemlendi.

Flash Wolves – Counter Logic Gaming

A grubunun bir diğer önemli maçında, aynı galibiyet sayısına sahip iki takımın mücadelesinde kazanan ekip FW oldu ve sıralamada CLG’nin üzerine çıkarak büyük bir avantaj elde etti. Maç her iki takım içinde düşük tempoda başladı. Koridor değişikliği olmamasına rağmen 17. dakikaya kadar ilk kan dökülmezken, belirli bir üstünlük yaşanmadı. 17. dakikadan sonra kule ve görüş avantajını ele geçiren Tayvan ekibi maçın üstünlüğünü eline geçirdi. Flash Wolves orta koridoru Mapple, LeBlank ile iyi bir oyun ortaya koyarken, FW ormancısı Karsa’da Rek’Sai ile takımın en etkili isimlerindendi. İlerleyen dakikalarda kartopu etkisini iyi değerlendiren FW ekibi maçı kazanarak önemli bir zafere imza attı.

Koo Tigers – Flash Wolves

Flash Wolves, CLG zaferinin hemen ardından çıktığı Koo Tigers maçından da galip ayrılarak gruptan birinci çıkmayı garantiledi. Maç boyunca oldukça baskın bir oyun sergileyen ve rakibine göz açtırmayan FW, hem bu zaferliyle hem de gruptan çıkmasıyla herkesi şaşırttı. LeBlanc ve Reksai kombosunu gene uygulayan ekip yakaladığı fırsatları iyi değerlendirdi ve altın farkını iyice açarak maçı rahat kazandı diyebiliriz.

Bu sonucun ardından A grubunda oluşan puan durumu şu şekilde:

  1. Flash Wolves
  2. Koo Tigers
  3. Counter Logic Gaming
  4. Koo Tigers

Bu sonuçlarla beraber Flash Wolves ve Koo Tigers gruptan çıkmayı 1 maç kala garantilerken, büyük umutlarla buraya gelen ama hayal kırıklığı yaşayan CLG ve Pain elenmekten kurtulamadı.

Yorum yaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.