League of Legends League of Legends Haberleri

League of Legends Dereceli Sistemi değişiyor

Tekli dereceli’nin oyundan kaldırılmasından sonra getirilen sistem olan DynamicQ, League of Legends oyuncuları tarafından ağır bir şekilde eleştiriliyordu.
Yüksek kümelerdeki oyuncuların oyun bulma sürelerinin çok uzun olması bir yana, 2’den fazla oyuncunun beraber dereceli oyun oynayabilmesinden dolayı ortaya çıkan “haksızlık” da, toplulukta uzun süredir tartışılan problemlerden birisiydi. Bu konu üzerinde birçok çalışma yapan Riot Games, profesyonel oyunculara DynamicQ hakkında sorular sormuş ve nasıl iyileştireceğini araştırmıştı.

Reddit kullanıcılarının iddiasına göre ise Sezon 7’de oyundaki dereceli sistem değişiyor. Riot Games’in dereceli sistem hakkındaki anketini paylaşan chiemn adlı kullanıcının iddiaları, dereceli sistemin tasarımda görev alan Ghostcrawler’ın iddiaları ile birleşince bu değişikliğin geleceği kesinmiş gibi gözüküyor.

soloq 1
Riot Games’in yeni dereceli sistemi hakkındaki anketi
soloq 2
Riot Games’in yeni dereceli sistemi hakkındaki anketi-2

Basit bir şekilde bu “yeni” sistem iki adet sıralamadan oluşuyor. Birisi bildiğimiz (ve sevdiğimiz) eski solo ya da duo sistemi iken, diğeri ise dinamik eşleşme. Sezon başlarken hangi sıralamada olmak istediğinizi seçiyorsunuz ve bir kümeye kadar bu sıralamada kalıyorsunuz. İki sıralamadaki oyuncular birbirleri ile oynayabiliyor ve dilediğiniz anda sıralama değiştirebiliyorsunuz. Yani sezona dinamik eşleşme ile başladıysanız sonradan solo sıralamasına geçiş yapabiliyorsunuz. Dinamik eşleşmeden solo sıralamasına geçmek isterseniz sezon başlangıcında oynadığınız gibi 10 oyun oynamak zorundasınız. Fakat solodan dinamiğe geçince herhangi bir karşılaşma oynamak zorunda değilsiniz.

Solo sıralamadaki kümelerin isimleri aynı iken, dinamik eşleşme sıralamasındaki küme isimleri şu şekilde;  Copper (Bakır), Iron (Demir), Steel (Çelik) ve Titanium (Titanyum). İsimleri farklı olsa da iki sıralamadaki kümelerin de aynı şekilde işleyeceğini belirtelim. Ayrıca farklı kümeler sezon sonunda farklı ödüller alacak.

Sistemin en önemli özelliği ise Titanyum ya da Elmas kümesine eriştikten sonra DynamicQ oynayamıyorsunuz. Dinamik eşleşme sıralamasında iseniz, en yüksek küme olan Titanyum I’i bitirdikten sonra tekli dereceli sıralamasındaki Platin V kümesine yükseliyorsunuz. Master kümesinden sonra ise dereceli oyunlara sadece SOLO girebiliyorsunuz.

Riot Games’in bu değişikliği de tıpkı DynamicQ değişikliği gibi başarıya ulaşacak gibi gözükmüyor. Zira DynamicQ ile gelen problemlerin hiçbiri bu sistemle de çözülmüyor. İki sıralamadaki oyuncuların birbirleri ile oynayabiliyor oluşu başlı başına bir problem iken, sistem ile gelen tek değişiklik sezon sonu ödülleri ve farklı çerçeveler olacak.

Bu değişikliklerin yapılan anket üzerinden konuşulduğunu belirtmek gerekiyor. Yine de bu kadar ciddi bir şekilde inşa edilmiş farklı bir sistemin varlığını göz önüne aldığımızda, bu değişikliklerin Sezon 7’de League of Legends’a gelmesini bekleyebiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir