League of Legends League of Legends Haberleri

League of Legends Garena istemcisi kripto para madenciliği yapıyor

Filipin League of Legends istemcisi Garena’nın içerisinde kripto para madenciliği programı tespit edildi.

Kripto para günümüzde oldukça söz edilen ve ciddi yatırımlar yapılan bir dal. Kullanıcıların League of Legends oynamak isterken şans eseri karşılaştığı bu olay bir hayli şaşırtıcı. Oyunu başlatmasıyla beraber antivirüs uyarısı alan bir oyuncu, konuyu hemen Reddit’e taşıdı. Yoğun şekilde tartışılan konuda söylenene göre, bu durum sadece Filipinler istemcisinde değil, bütün Garena sunucularında mevcut.

İddialara göre Garena istemcisi üzerinde bulunan Coinhive kullanıcıların bilgisayarlarını kullanıyor. Herhangi bir antivirüs kullanmadan fark edilmesi zor olan program, istemciyi çalıştırdığınız anda arka planda kripto para madenciliği yapıyor. Oyuncuların büyük tepkisini çeken olayda, programı Garena’nın kendi sunucularına yerleştirmemiş olması olasılığı da mevcut.

Coinhive, kendi sitesinde yazılana göre Javascript’e dayalı bir program. Aynı zamanda da düşük etkili. Böyle yapılmasının sebebi ise kullandığı makineleri yormayıp fark edilmesini önlemek. Programlama dili Javascript olduğundan websitelerine kolayca entegre edilebilen bir yapıya sahip. Kullanıcı, Coinhive’ın bulaştırıldığı yere giriş yaptığında aynı zamanda makinesine erişime de izin vermiş oluyor. Bu durumun Filipinler LoL istemcisini indirme sayfasında olma şansı bir hayli yüksek.

Programın kimleri hedef aldığı henüz bilinmiyor. Ama eğer tüm Garena sunucuları etkilendiyse, ortada büyük bir güvenlik açığı var demektir. Tartışılan konuda çalışanların yorumları bulunsa da, henüz Riot Games’den resmi bir açıklama gelmedi.

editor
Oyuncuların buluşma noktası!

1 Comment

  • NeFReT 11 Temmuz 2018

    Ne bekliyordunuz ki o sadece gün yüzüne çıkanlar. İndirdiğimiz kullandıgımız her program veyahut oyunlarda mutlaka sizin bilgilerinizi kaydeden bir alt yapı vardır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir