League of Legends

Şampiyonluk Ligi 2015 Yaz Mevsimi’nde 3. hafta maçları

League of Legends Şampiyonluk Ligi Yaz Mevsimi’nde 3 hafta geçtiğimiz hafta sonu oynanan maçların ardından tamamlandı. Birbirinden zorlu ve keyifli geçen maçların sonuçlarını, ligdeki puan durumunu, gelecek haftanın programını ve takımların bu haftaki performanslarını sizler için inceledik.

Şampiyonluk ligi’nde 3. hafta oynanan maçların sonuçlarına bir göz atarak başlayalım.

30 Mayıs Cumartesi

 • Oyun Hizmetleri – Team Turquality (W)
 • Dark Passage (W) – NumberOne eSports
 • Atlas eSpor (W) – Crew
 • HWA – Beşiktaş (W)

31 Mayıs Pazar

 • HWA (W) – Crew
 • NumberOne – Beşiktaş (W)
 • Team Turquality (W) – Atlas
 • Oyun Hizmetleri (W) – Dark Passage

Haftanın maçında HWA ile karşı karşıya gelen Beşiktaş, son yılların en güzel maçlarından bir tanesinde, harika bir geri dönüşle rakibini yenerek liderliğini sürdürdü. Pazar günü de kazanmayı başaran Beşiktaş şuan için Şampiyonluk Ligi’nde namağlup ilerleyen tek takım konumunda.

Bu keyifli maçı şuradan izleyebilirsiniz:

Haftanın diğer önemli noktalarından bir tanesi ise Team Turquality takımının 2 galibiyet alarak ligdeki ilk galibiyetlerini almasıydı. Oyun Hizmetleri de son günün kapanış maçında Dark Passage’ı yenerek adından söz ettirmeyi sürdürdü. Lige yeni yükselen OHM takımının dikkatlice izlenmesi gerektiğini daha önce söylemiştik. Haftayı galibiyet alamadan kapatan Crew ve NumberOne ekipleri ise ligin son sıralarına doğru gerilediler.

Şampiyonluk liginde 3 hafta sonucunda oluşan puan durumu ise şu şekilde:

lig puan durumu

Takımların bu haftaki detaylı performans incelemeleriyle yazımıza devam etmeden önce, rahat bir şekilde şampiyonun Beşiktaş olacağını düşündüğümüz için Şampiyonluk Ligi’ne hangi takımın veda edeceğine yönelik anketimize katılımınızı beklediğimizi ekleyelim:

[interaction id=”5576d113d42e342e4b252ae8″]

Beşiktaş e-Spor Kulübü (6-0)
İlk iki haftayı kayıpsız geçseler de oldukça eleştirilen bir takım görünümündeydi Beşiktaş. MSI sonrası dinlenme fırsatı dahi bulamayan oyuncular, lige de yeteri kadar hazırlanamamıştı. MSI’da Dünya takımlarına karşı öğrendiklerini lige yansıtamayan Beşiktaş’ta, eleştirilerin çoğunluğu takımın ormancısı Theokoles’e yapılmaktaydı. Lakin bu hafta hem Theokoles’in hem de takımın diğer üyelerinin performansı gayet yerindeydi. Oyun başında yeteri kadar agresif olamayan Theokoles, pazar günü kendisinden beklenenleri yapmayı başardı ve takım NumberOne’a karşı kolay bir galibiyet aldı. Cumartesi günü oynadıkları HWA maçı ise onlar için istedikleri gibi başlamasa da gene kazanmayı başardılar. Oyun başında oldukça geriye düşseler de maçı asla bırakmayan Beşiktaş’ın bu özelliği gerçekten takdire şayan. Geçtiğimiz yıllarda ligi domine eden Dark Passage’da da bu özelliği görmüştük ve ne kadar geriye düşerlerse düşsünler asla pes etmemelerinin ödülünü bir çok maçta almıştı. Beşiktaş’ın da aynı karakteri sergilemesi, rakipler açısından çok berbat bir durum. Maç içerisinde Beşiktaş’a karşı ne kadar öne geçseniz de rakibinizin geri döneceğini bilmek, üzerinizde büyük bir baskı hissetmenize sebep oluyor ve sorumluluk almakta takımlar sıkıntıya düşüyor. Takımın bu geri dönüşlerinin altında, oyuncuların birbirlerine güvenmesi ve her birinin oyun yapabilecek kapasitede olabilmeleri yatıyor. Gerek Thaldrin gerek ise Nardeus ve Dumble ikilisi muazzam oynamaya devam ediyor. Theokoles ve Energy’nin de performanslarındaki artış, takımı daha da ileriye taşıyacaktır. Beşiktaş’a ilk mağlubiyetini hangi takıma karşı alacak hep beraber göreceğiz.

HWA Gaming (4-2)
Hafta arasında nişancıları Revanche’ı süpriz bir şekilde takımdan gönderip, HolyPhoenix’i takıma katan HWA’nın bu kararı çok tartışılmıştı. Holy’nin muazzam yetenekleri olduğu aşikar ama son dönemlerdeki performansındaki düşüş kafa karıştırıcıydı. Büyük bir kumar oynayan ve yetenekli oyuncuya güvenen HWA, Holy ile çıktığı üçüncü hafta maçlarında Cumartesi günü Beşiktaş’a kaybetti ama Pazar günü güzel bir performansla Crew’i yenmeyi başardı. İki maçta da Holyphoneix’in performansı oldukça üst düzeydeydi ve formunu yavaş yavaş topladığını da bizlere gösterdi. Takımın üst koridor oyuncusu Fabulous’un yaz mevsimine harika bir formla başlaması da onlar için sevindirici bir haber. İki eski takım arkadaşı bu sezon HWA’ya istenilen başarıyı getirebilecek mi göreceğiz. Takıma LCS’den gelen niQ’in Beşiktaş karşısındaki performansı ise hayal kırıklığıydı. Tecrübeli oyuncunun takıma kattığı bir çok artı olduğu aşikar,lakin biraz daha dikkatli oynaması gerekiyor. HWA şuan ki kadrosuyla ve oyunlarıyla Beşiktaş’ın ardından ligdeki en güçlü ekip olarak gözüküyor.

Oyun Hizmetleri (4-2)
Yaz mevsiminin sürpriz takımı olan Oyun Hizmetleri, haftayı 1 galibiyet 1 mağlubiyetle kapattı. Pazar günü Dark Passage’ı yenmeyi başardılar. Dahası ligdeki takım oyununu sahaya en iyi yansıtan 2 ekipten biriler. Ligin altın kazanma istatistiklerinde başlarda olan Ruvelius, takımın en formda ismi diyebiliriz. Şu an ligin üçüncü sırasında bulunan ekibin oyuncuları bu sene sonunda kendilerinin üst sıralarda olacağını iddia ediyorlar. Takımda morallerin ve kendilerine olan güvenlerin yerinde olduğunu yapılan röportajlarda görebiliyoruz. Yapılan son röportajda takımın nişancısı Ruvelius’un “Daha çok çalışmalıyız, bu yeterli değil.” sözü sanırım her şeyi ifade ediyor. Immortoru ve Asterte oyunlarıyla güven vermeye devam ediyorlar. Geçtiğimiz mevsimde Unicorns of Love’un Avrupa LCS’de yaptıklarını bu sene ligimizde yapabilirler. Kadrolarında tamamen Türk oyuncu bulanan iki takımdan biriler ve bu onlar için bir avantaj sağlayabilir.

Dark Passage (3-3)
Naru’nun cezasının ardından takıma katılan Abaria, performansıyla sırıtmasa da, oyuncuların kaptanlarının yokluğunu hissettikleri çok belli. Hafta içerisinde destek oyuncuları Zersting ile yollarını ayıran ekip, tecrübeli bir yabancı oyuncuyla anlaştı. Geçtiğimiz mevsimde Giants Gaming kadrosunda bulunan Rydle’ı kadrorsuna katan ekipte, kadro istikrarının hala oturamaması onlar için başlı başına bir sorun diyebiliriz. Uzun yıllardan sonra ilk defa bu kadar sık oyuncu değişikliğine giden ekip, yıllardır kadro istikrarını sağlamakla diğer takımlardan ayrılmaktaydı. Naru’nun 4. hafta sonrası sonra cezası bitiyor ve takıma geri dönüşüyle beraber performanslarında bir artış bekleyebiliriz. Bu hafta sonu Oyun Hizmetleri’ne kaybeden ekipte aşağı koridor uyumu hala sağlanamamış gözüküyor. Zersting ile anlaşamayan Zeitnot’un yanında artık daha tecrübeli ve yetenekli bir oyuncu var. HWA’da ki performansından uzakta bulunan yetenekli nişancının, bir an önce form tutması gerekiyor. Lige verilecek 20 günlük ara en çok DP’ye yarayacaktır diye düşünüyoruz.

Atlas (2-4)
Yapılan ormancı değişikliğinin ardından ligdeki ilk galibiyetini geçtiğimiz haftalarda alan takım, bu hafta Crew’i yenerek ikinci galibiyetini aldı. Takımın en büyük sorunu, istikrarsız bir performans sergilemeleri. Bir önceki gün rahat kazanan takım, ertesi gün kötü bir oyunla kaybedebiliyor. Elysion’un Viktor performansından sonra biraz form düşüklüğü yaşadığı oldukça aşikar. Pazar günü nispeten kendisinden daha tecrübesiz olan LongB’ye karşı koridorunu kaybetmesi, Atlas için can sıkıcı bir olaydı. Thaldrin’den sonra ligde en sağlam performans gösteren üst koridor oyuncularından bir tanesi olan Jerom’a sahipler. Jerom gerek koridor safhasında gerek ise attığı ışınlanlar ile rakiplere oldukça zor anlar yaşatıyor. Nişancıları Samux’un istikrarsız bir performans gösterdiğini söyleyebiliriz. Sürekli Lucian oynayan Samux’un, ilerleyen haftalarda şampiyon havuzu nasıl şekillenecek merak etmekteyiz. Bu hafta HWA ve NR1’e karşı oynayacak olan ekipte, alınacak sonuçlar ligdeki hedeflerini belirlemede önemli olacaktır.

NumberOne eSports (2-4)
Kadro istikrarını bir türlü sağlayamayan diğer bir takım olan NumberOne’da, ilk haftalardaki o olumlu hava tamamen dağılmış gözüküyor. Ferit’in gelişiyle beraber daha iyi oynayan ekip son haftalarda oldukça kötü bir performans sergilemekte. Kendi agresifliğini zaman zaman takıma kötü yansıtan ve pozisyon hataları yapan Ferit, takımdaki kötü gidişatın başlıca sorumlularından bir tanesi diyebiliriz. Takım geçtiğimiz hafta içerisinde ormancısını değiştirmişti ve DecagoonMoon yerine Trixucator kadroya dahil olmuştu. Trixucator’un ilk hafta performansı ise vasattı. İlk haftadan bir sonuca varmanın yanlış olacağının bilincinde olan takımda yerinde gitmeyen birşeylerin olduğu gayet açıktı ve üçüncü haftamaçlarından sonra bir kadro değişikliği haberi geldi ve nişancı pozisyonundaki Stansfield yerine TT’den ayrılan KillerEs kadroya dahil oldu. Bakalım bu değişiklikler ilerleyen haftalarda takımın performansına nasıl yansıyacak hep beraber göreceğiz. Bu haftadan sonra lige verilecek 20 günlük arayı, hem takım oyunlarını geliştirmek için hem de kaybolan öz güvenleri için çok iyi kullanmaları gerekiyor.Üst koridor oyuncusu Nases ise takımın en istikrarlı performans gösteren ismi olmaya devam ediyor. Ferit’in gelişiyle ikinci plana itilen Nases’in tekrardan takım içerisinde ipleri alması gerekebilir.

Team Turquality (2-4)
İlk iki hafta sonucunda galibiyetle tanışamayan takım, 3.hafta öncesi bir takım oyuncu değişikliklerine gitmişti. Ormancı pozisyonu için deneyimli oyuncu Rawbin ile anlaşan ekip, nişancı pozisyonu için de HWA’dan ayrılan Revanche’ı uygun görmüştü. Bir haftalık cezası biten LonB’nin de takıma katılmasıyla TT ekibi 3. haftayı kayıpsız geçerek herkesi şaşırtmayı başardı. Kayıpsız geçmelerinin yanında, takımın gösterdiği uyum ve sağlam performans gerçekten şaşırtıcı olandı diyebiliriz. Yapılan iki yeni transferle takımın havasının bu denli değişmesi beklenmeyen bir şeydi. İlk hafta sonucunda orta koridor performansı eleştirilen LonB’nin 3. hafta performansı ise oldukça başarılıydı. Üst koridordan orta koridora geçiş yapan oyuncunun çok çalıştığını ve hırslı bir oyuncu olduğunu biliyoruz. Koridoruna alışması ve şampiyon havuzunu geliştirmesi TT için çok önem taşıyor. Takıma yeni katılan Revanche ise HWA ile beraber lige muazzam bir başlangıç yapmıştı. Yeni takımında da performansını sürdürmeyi başardı ilk hafta itibariyle. Yeni ormancı Rawbin iki maç sonucunda takımın ihtiyaçlarını karşılamayı başardı diyebiliriz. Lige kötü başlayan ve şimdi tekrardan umutlanan TT ekibi için yaz mevsimi yeni başlıyor. Dördüncü haftada DP ve HWA ile oynayacak ekibi zorlu bir hafta sonu bekliyor. Gerçek performanslarını ve lig hedeflerini bu maçlar sonucunda görebiliriz.

Crew (1-5)
Bu haftayı iki mağlubiyetle kapatan takımın 6 maç sonucunda sadece 1 galibiyeti bulunuyor. İlk iki hafta kaybetse bile başarılı maçlar sergileyen Crew’in bu haftaki performansı kendileri açısından hayal kırıklığıydı diyebiliriz. Yetenekli oyunculara sahip olmalarıyla beraber gelişime açık bir takım özelliğindeler. Ligdeki ilk sezonuna çıkan ekibin tecrübeli nişancısı Madness’in şampiyon seçimleri şimdiden tartışılmaya başlandı. Sürekli Vayne oynayan oyuncu, bu şampiyona hakim olsa da, takımı onun için gerekli ortamları sağlayamıyor diyebiliriz. Stratejik olarak yanlışlar yapan Crew takımında, örneğin Vayne seçtikleri Atlas maçın için koridor değişikliği yapmamaları büyük bir hata olarak değerlendirebilir. Madness’ın da takımı için daha iyi seçimler yapması gerekiyor ve metaya uygun şampiyonları tercih etmesinde fayda var. Kaldı ki Vayne ile bu haftaki performansı oldukça kötüydü. İlerleyen haftalarda gelişecekleri ve oyunlarını oturtacaklarını öngörebiliriz. Karar verme mekanizmalarında bir takım hatalar yapmasalar ve oyun sonlarını daha iyi oynasalar şuan 3 galibiyette olabilirlerdi. Kötü gidişata dur diyen TT ile beraber Atlas’ın da biraz kıpırdanmış olması, Crew için tehlike çanlarının çaldığını gösteriyor.

Haftanın yükselenleri:

 • Team Turquality
 • LongB (TT)
 • Beşiktaş
 • Theokoles (BJK)
 • Energy (BJK)
 • Ruvelius (OHM)

Haftanın düşenleri:

 • NumberOne eSports
 • Wtcn (NR1)
 • Crew
 • niQ (HWA)

Şampiyonluk ligi’nde dördüncü hafta maçları 6 Haziran Cumartesi günü oynanacak 8 maçla devem edecek ve ardından lig 20 günlük bir araya girecek. League of Legends Türkiye Şampiyonluk Ligi ile ilgili tüm detayları lolespor adresinden takip edebilirsiniz.

Yorum yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.