League of Legends

LGD Gaming: Kendini kanıtlama zamanı

Çin temsilcisi LGD Gaming için ilk olarak söylenebilecek şey ne yapacağı hiçbir zaman belli olmayan bir takım olmayı başarması. Normal sezonda ligin zirvedeki ekiplerine karşı gücünü gösteremeyen LGD Gaming’i playoff’larda finale çıkmış bir şekilde bulabiliyorsunuz. LGD Gaming bu konuma nasıl geldi biraz ondan bahsedelim. 2014 Dünya Şampiyonası’na katılmayı başaramayan ekip bu yıl diğer Çin takımlarının yaptığı gibi Kore’den oyuncu transferine odaklandı. Transfer konusunu çok ciddiye alan LGD, Samsung Blue’dan üst koridor oyuncusu Acorn, Samsung White takımından saldırı gücü taşıyıcısı imp ve CJ Entus Blaze’den de bir başka üst koridor oyuncusu Flame’i kadrosuna kattı. Kağıt üstünde bakıldığında Çin takımları arasında en iyi transferleri yapan takım arasında görülüyordu. Yazının başında da belirttiğimiz gibi bu yılki performansı LGD Gaming’i ne sonuç alacağı belli olmayan bir takım durumuna getirdi. Yaz mevsiminden sonra ise sayılı takımlardan olduğunu kanıtlayan LGD Gaming şampiyonanın en çok dikkat edilmesi gereken takımı durumunda.

Üst Koridor: Acorn

Orman: TBQ

Orta Koridor: GODV

Nişancı: imp

Destek: Pyl (c)

KT Rolster, Team SoloMid ve Origen’in bulunduğu ve ölüm grubu olarak görülen D grubuna düşen LGD’nin grubu birinci olarak bitirmesi ortak bir görüş haline geldi. Bu görüşün oluşmasında ise birçok sebep var. LGD Gaming açısından bakıldığında turnuvanın en güçlü ekiplerinden olması takımı favori yapıyor. Takımda bulunan her oyuncu kendi koridorunda turnuvanın en iyi üç oyuncusuna girmeye aday durumda işte LGD Gaming’in en büyük artısı burada başlıyor. Grup aşaması anlamında ise belki de LGD Gaming’i zorlayabilecek tek takım KT Rolster. Takımın formsuz Team SoloMid’e karşı rahat iki galibiyet alacağına kesin gözüyle bakılıyor. Origen’ın her ne kadar nasıl bir performans ortaya koyacağı tahmin edilemese de LGD Gaming çok yüksek olasılıkla yine iki galibiyet alacak. Origen ve TSM’e karşı olan mücadelelerde en çok olay yüksek ihtimal alt koridorda yaşanacak ve alt koridor LGD Gaming’in en büyük silahı. Imp ve Pyl turnuvanın en iyi alt koridor ikilisini oluşturuyor desek yanlış bir önerme yapmış olmayız. Alt koridordan sonra ise beklenilenin aksine diğer önemli nokta orta koridor yerine üst koridor olacak. 5.18 yamasında oynanacak olan şampiyonada Fiora, Darius, Gangplank gibi şampiyonların son derece kilit nokta olması kuvvetle muhtemel. Acorn gibi bu sahneye çok alışkın bir oyuncuya sahip olan LGD’nin üst koridoru emin ellerde olacak. TSM ve Origen’a karşı tüm maçlarını kazanacağını düşündüğüm LGD Gaming düşük bir ihtimal de olsa KT Rolster engeline takılabilir. Grup aşamasından eşleşmelerin nasıl yapılacağı şu an itibariyle bilinmiyor. Çin temsilcisinin 5 galibiyet 1 yenilgi veya yenilgisiz gruptan birinci olarak çıkacağını tahmin ettiğimizi belirtelim. Gruptan birinci olarak çıkarsa başka bir grubun ikincisiyle eşleşmiş olacak. Çeyrek final, yarı final ve finalin 5 maç üzerinden oynanacak olmasını da hesaba katarsak bu yüzden çeyrek finali rahatlıkla geçecektir. Çünkü LGD Gaming’in 5 maçlık serilerde ne kadar güçlü bir ekip olduğunu Çin mevsim finallerinde görmüştük. Yarı finale çıkması durumunda turnuvanın diğer favorileriyle eşleşecek olmasından tahmin yapmak bir hayli güç. Genel anlamda LGD Gaming’in en kötü yarı final oynayacağı ortak bir görüş. Tahminlerimiz bunlar olurken takımın şampiyonaya nasıl geldiğini de incelemek gerekiyor.

Orta sıralardan kaçırılan şampiyonluğa doğru giden serüven

Bahar mevsiminde normal sezon LGD Gaming için pekte iç açıcı geçmedi. Ligin güçlü takımlarına karşı gözle görülür bir başarısı bulunmayan LGD alt sıralardaki takımlardan aldığı galibiyetler ile yoluna devam etti. 7 galibiyet, 10 beraberlik ve 5 mağlubiyet ile biten normal kendine 6. sırada yer bulmuş oldu. Playoff’lara çeyrek finalden başlayan LGD Gaming’e çok şans verilmiyor ve elenir gözüyle bakılıyordu. Rakibi ise ligin zirvesindeki takımlardan OMG olmuştu. Takım içi sıkıntılar yaşayan rakibine karşı çok iyi bir performans ortaya koyan LGD seriyi 3-0 ile geçmeyi başardı. Kendisine şans verilmeyen takımın OMG gibi ligin köklü ekibini elemesi büyük bir sükse yaratmış oldu. Yarı finaldeki rakibi ise büyük bir sürprize imza atarak normal sezonu ikinci sırada bitiren Snake eSports olmuştu. OMG serisinde gösterdiği yükselişi Snake’e karşı da gösteren LGD Gaming tekrar 3-0 ile zaferi elde etmiş oldu.

lgd pyl

Nasıl oldu da ligi orta sırada bitiren takım birden güçlü takımları 3-0 eleyerek finale çıktı sorunun cevabı ise gayet basit. Başlıca sebebi LGD Gaming’in 5 maç üzerinden oynanan serilerde potansiyelini daha iyi gösterebilmesi. Diğer kilit nokta ise saldırı gücü taşıyıcı imp. En kritik noktalarda sorumluluk alan oyuncu takımını tam anlamıyla sırtlıyor. imp’in dışında ise ormancı TBQ ve orta koridor GODV’nin de payı takımı finale taşımakta çok büyüktü. LGD Gaming’i finalde ise ligin zirvesinde bulunan Edward Gaming bekliyordu. Final serisinde ise tam anlamıyla adına yakışır bir şekilde mücadele oldu. LGD Gaming kazanmaya çok yaklaşsa da 3-2’lik skorla şampiyon Edward Gaming oldu. LGD Gaming kaybetmiş olsa da ne kadar üst düzey bir takım olduğunu göstermiş oldu.

Şampiyon takımın hikayesi

Yaz mevsimi LGD Gaming adına bahar mevsiminden farklı olmadı. Takımın kaptanı ve shotcaller görevindeki destek oyuncusu Pyl ilk haftalarda görev alamadı ve bu LGD için azımsanmayacak derecede bir sorundu. Oyuncunun geri dönmesi ile birlikte takım biraz daha toparlanmış oldu. Normal sezonu ise 6 galibiyet 12 beraberlik ve 4 mağlubiyet ile beşinci sırada bitirdi. Tekrar orta sıralarda bitirilen bir normal sezon yaşansa da LGD Gaming için asıl hikaye yine mevsim finallerinde başlıyordu. Vici Gaming ile çeyrek finale çıkma mücadelesi veren LGD rakibini 3-1 ile geçmeyi başardı. Çeyrek finaldeki rakibi ise ligin iddialı ekiplerinden Snake eSports oldu. Snake ile olan seride ise sahneye çıkan isim Pyl ile harika bir alt koridor safhası geçiren imp oldu. Rakibini 3-1 ile geçen LGD Gaming yarı finale çıktı rakibi ise bahar mevsiminde olduğu gibi ligi birinci bitiren Edward Gaming oldu. Kimilerine göre erken final kimilerine göre de Edward Gaming’in çok rahat geçeceği bu seri büyük bir sürprize sahne oldu. Pyl’in önderliğinde inanılmaz bir mücadele ortaya koyan LGD’de tabi ki ilk öne çıkan isim yine imp oluyordu. Ormancı TBQ ise skora katkı anlamında takımına büyük bir katkı sağlayan isimdi.

LGD imp

Ligin en güçlü ekibi olarak görülen rakibini 3-0 geçen LGD Gaming final biletini kazanan takım olmakla da kalmadı. Edward Gaming aldığı bu sonuçla Dünya Şampiyonası’na ülkesinden birinci sırada gitme şansını kaybederken LGD için ise tam tersi bir durum söz konusu oldu. Finali kazanması durumunda Çin’den birinci sırada Dünya Şampiyonası’na gidecek olan isim LGD Gaming olacaktı. Finaldeki rakip ise lige yeni çıkmış ve normal sezonu ikinci sırada bitirmiş olan Qiao Gu Reapers oldu. İlginçtir ki diğer serilerde olduğu gibi bu seride de LGD Gaming favori görülen taraf değildi ve takımın ne yapacağı tahmin edilemiyordu. Final serisi ise izleyenlere büyük bir heyecan yaşatıyordu. 2-1 geriye düşen LGD Gaming seriyi beşinci maça uzatmayı başardı. Beşinci maçta ise GODV’nin Vladimir alarak beklenmedik seçim yapması serinin kaderini belirleyen en kilit nokta oldu. Günün sonunda ise kazanan taraf 3-2’lik skor ile LGD Gaming oldu. Böylelikle bahar mevsiminde ucundan kaçırdıkları şampiyonluğu yaz mevsiminde kazanmış oldular. Bu şampiyonlukla beraberde Çin’den ilk sırada Dünya Şampiyonası’na katılma hakkı kazandılar. LGD Gaming’e hem yükselişe geçen performansı hem de 5 maçlık serilere çok iyi bir şekilde odaklanmasından dolayı şampiyonada büyük bir şans veriliyor. Hatta önceleri kendisinden daha popüler olan Edward Gaming’i de gölgesinde bırakmış durumda. Bu yüzden LGD’nin en kötü yarı finale kadar çıkacağını düşünen kişi sayısı bir hayli fazla durumda.

editor
e-Spor hayranı ve profesyonel sahnenin takipçisi biraz da weirdo.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir