League of Legends League of Legends Haberleri

5Mid Özetliyor: LoL 8.16 yaması

Metanın “dizginlenemeyen” şampiyonlarına dengelemeler ile birlikte bir süredir kötü performans gösteren tanklara çeşitli iyileştirmelerin gerçekleştirildiği LoL 8.16 yaması yayınlandı.

Worlds’e kadar yamalarda ufak değişiklikler gerçekleştireceğini açıklayan Riot Games, 8.16 yamasında da az fakat öz güncellemeler gerçekleştirdi. Zoe, Fizz, Aatrox ve Wukong gibi çok yüksek kazanma oranına sahip şampiyonlar ciddi dengelemeler alırken, bir süredir Vadi’de esamesi okunmayan Nautilus ve Amumu gibi şampiyonlar iyileştirildi. Ayrıca yamada Meka Aurelion Sol, Mafya Braum, Kozmik Büyücü Lulu, Kozmik Muhafız Xin Zhao ve Kozmik Kraliçe Ashe kostümleri de tanıtıldı. Dilerseniz yama özetine bir göz atalım:

Şampiyonlar

Baktığımızda şampiyonlarda sadece Hecarim‘in bir iyileştirme aldığını görüyoruz. Bunun dışında tank olmayan tüm şampiyonlar yamada güçsüzleştirildi. Hecarim’in orman kampı temizlemedeki en büyük silahı Q yeteneğinin taban hasarı ileriki seviyelerde arttırılırken hasar oranı da yükseltildi.

Güncellenmesinin ardından kazanma oranı fazlasıyla yüksek olan Aatrox ufak bir dengeleme aldı. E’nin pasif iyileştirmesi şampiyonlar dışındaki hedeflere karşı azalırken öğrenildiğindeki yük miktarı 2’den 1’e düşürüldü. Ultisinin bekleme süresi ise erken seviyelerde arttı.

W yeteneğine güncelleme aldıktan sonra daha sık tercih edilen Fizz de bu yamada dengelendi. Hem W’nun hem de R’nin hasar oranı azaltıldı. Orianna‘nın taban büyü direnci azaltılırken Quinn‘in saldırı gücü büyüme oranı azaltıldı.

Q yeteneğindeki değişikliklerin ardından ormana çok rahat bir şekilde adapte olan Taliyah‘ın taban hareket hızı düşürüldü. Tek kitle kontrolü W yeteneğinin bekleme süresi arttırılırken ultisindeki değişiklik şampiyonun popülerliğine ciddi anlamda zarar verecek. Örgü Duvar artık kullanıldığında görüş kazandırmayacak. Bu, rakibin Baron oyunlarını kontrol etmede önemli bir yetenek olan R’nin işlevselliğini düşürüyor.

Ormanda güncel metada tanklara karşı tercih edilen Trundle da dengelendi. Q yeteneğinin hasarı genel olarak azaltılırken yetenek artık daha kısa bir süre saldırı gücü sömürecek.

Gelelim metanın en “kanser” iki şampiyonuna. Wukong alt koridorda büyücüler tercih edildiğinden beri oldukça popüler. Meta değişmesine rağmen hala üst ve orta koridorda güçlü bir seçim olan şampiyonun Q yeteneğinin hasar oranı ciddi anlamda azaldı. Zoe ise artık her yamada görmeye alıştığımız bir yüz. Şampiyonun pasifinin hasarı tüm yetenekleri için azalırken W yeteneğinin AP oranı da düşürüldü.

Tanklar

  • Amumu‘nun E yeteneği artık ilave zırh ve büyü direnci ile güçleniyor.
  • Leona‘nın W yeteneğinin bekleme süresi azaldı.
  • Nautilus‘un W yeteneğinin kalkan miktarı arttı, bekleme süresi azaldı, aktif süresi de azaldı.
  • Rammus‘un W yeteneğinin ilave dirençleri arttırıldı.
  • Sion‘un W yeteneğinin can kazanımı arttı.
  • Tahm Kench‘in Q yeteneğinin bekleme süresi ve yavaşlatma süresi azaldı.
  • Tahm Kench’in W yeteneğinin bekleme süresi arttı, rakip yendiğindeki bekleme süresi azaldı.

Rünler

Daha önce de belirttiğimiz üzere bu yamada anlık hasar üzerine odaklanıldı. Dolayısıyla buna yardımcı olan rünler dengelendi.

Aery’yi Çağır‘ın taban hasarı ilk seviyelerde azalırken kalkanı arttı. Bu anlık hasara en çok fayda sağlayan Elektrik Ver ciddi anlamda dengelendi. Rünün taban haasarı azalırken hasar oranı da azaltıldı.

Sürat‘ın hareket hızının değişken niteliğe dönüşümü azalırken Belden Aşağı‘nın taban hasarı düşük seviyelerde azaldı. Ani Darbe‘nin zırh ve büyü deşme miktarı düşürülürken Kızart‘ın taban hasarı azaldı fakat bekleme süresi de azaldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir