League of Legends

Minyonlar ve altın kasma

Minyonlar daha önceki yazılarda da tanımladığımız gibi, merkezden çıkan koridorlara dağılan ve önlerine çıkan rakiplere ve kulelere karşı savaşan bizim feda edilebilir küçük askerlerimiz, başka bir deyişle piyonlarımızdır. Temel görevleri şampiyonlarımızı desteklemektir.

Mavi ve Mor takım 30 saniyede bir merkezlerinden koridorlara düzenli minyon birlikleri yollar. Minyonlar oyun başladıktan bir buçuk dakika sonra üslerden otomatik olarak çıkmaya başlar. Her iki dakika geçtikçe minyon birlikleri güçlenir. Minyonlar kulelere %50 daha fazla ve şampiyonlara %15 daha az hasar verme gücüne sahiptir.

Bu arada minyonları, ormanda yaşayan ve saldırılmadıkça tetiklenmeyen yaratıklarla karıştırmamalıyız.

Oluşum bilgisi

Minyonlar LoL’de savaş meydanları için tasarlanmış yapılardır. Bunları hisleri olan varlıklar olarak ele alıp oyunda yas tutmamalıyız. Üstelik omlet yapmak için de birkaç yumurta kırmak gerekir derler öyle değil mi?

LoL’ün ilk zamanlarından kalma; minyonların duyguları olan varlıklar olduğuna, hatta kasıtlı olarak karanlık büyücüler kullanılıp ruh çağırma yöntemleri ile ölen minyonların savaş meydanlarına geri getirildiğine dair söylentiler var. Bu türden bir hareketlilik şimdiye kadar saptanmamış ve asılsızdır; yani arkadaşlar, itibar etmeyiniz.

Türler

Oyunda beş adet minyon çeşidi bulunmaktadır. Bunlar “melee, caster, siege, anti-turret ve super” ‘dir. Yani sırasıyla yakıncı, uzakçı, topçu, kule topu, süper olarak isimlendirebiliriz.

İlkinden sonuncuya doğru gidildiğinde kestiğimiz minyonlardan daha fazla altın kazanırız.

Siege minyon oyunda her üçüncü minyon dalgasıyla birlikte gelir. Süper minyon ise daha önceki yazılarda bahsettiğimiz rakibin inhibitörlerinden hangi koridora açılanı patlattıysanız, merkezinizden o koridora doğru çıkmaya başlar.

Minyonların savaş hareketleri ve tutumları

Normal şartlar altında minyonların yapacakları basit ve belirlidir. Minyonlar saldıracakları rotada düşman bir hedefle karşılaşana kadar durmadan ilerlerler. Ama minyonların yapay zekâsı içerisinde öncelik sıralaması vardır ve buna yönelik bir yardım çağrısı aldıklarında öncelik sırası onlar için en yüksek olan hedefe yönelirler. Bu öncelik sıralaması şöyledir:

1. Rakip şampiyon dost şampiyona saldırıyor ise;
2. Rakip minyon dost şampiyona saldırıyor ise;
3. Rakip minyon dost minyona saldırıyor ise;
4. Rakip kule dost minyona saldırıyor ise;
5. Rakip şampiyon dost minyona saldırıyor ise;
6. En yakındaki rakip minyon;
7. En yakındaki rakip şampiyon.

Minyonlar sürekli çevrelerini kontrol ettikleri için eğer size saldırmaya başladılar ise gördüğünüz gibi siz onlardan uzaklaştığınızda çevrelerinde olan çoğu şey onların saldırması için sizden daha öncelikli olacaktır ve hasar görmekten kurtulacaksınızdır.

Koridor Kontrolü ve Son Vuruş Tüyoları

Şampiyonumuz ile koridorda ölen minyonların belli bir mesafe yakınındayken onlardan tecrübe puanı kazanabiliriz. Fakat minyonlardan altın kazanmanın tek yolu onları öldüren son vuruşu yapmaktır. Buna creep yapmak/ kasmak/ CS gibi isimler de verilmekte. Bu yolda en iyisi koridorda fazla hücuma kalkıp ilerlemeden gelen rakip minyonlara izin verip onlar ve kendi minyonlarımız arasındaki savaşta onlara son vuruşu yapmaya çalışmaktır. Endişelenmeyin, bu yetenek siz oynadıkça, şampiyonunuzun vuruş gücüne alışır ve indireceğiniz darbenin bir minyonun işini bitirebileceğini tahmin eder hale geldiğinizde gelişmiş olacaktır.

Ayrıca belirtmek gerekirse eğer koridorda şimdi bahsettiğimizi yapmaz ve ilerler iseniz (push’lamak da denir) yan taraflardan ormancı şampiyon sizi sürpriz bir saldırı ile alt edebilir.

Minyonlara vuruş ve son vuruşları düz darbelerle yapabileceğimiz gibi bunun için büyülerimizi de kullanabiliriz. Ancak bunu yapmak bazı koşullarda bizi savunmasız bırakabilir. Mesela büyümüzü tekrar kullanabilmemiz için gereken zaman dolmadan rakip bir şampiyon gelip bizi bozguna uğratabilir yahut böyle ihtiyacımız olduğu bir anda manamızı harcadığımız için büyü yapamayabiliriz. O yüzden bunları gereksiz kullanmadan iki kez düşünmemiz gerek.

Eğer şampiyonlar birbirleriyle savaşmıyor olsalar minyon takımlarından biri oyunu kazanacaktır. Bu da tamamen rastgele olup, hangi takımın rakip minyonlara daha iyi odaklandığı ile alakalıdır.

Minyonlar boşta ilerler ve bir hedef ararlar iken birden fazla kez sizi gözlerine kestirip, başka bir rakip yok ise sizi ormana kadar takip edebilirler.

editor
Oyuncuların buluşma noktası!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir