League of Legends League of Legends Haberleri

Mavi Öz sistemi hakkında her şey

League of Legends’ın yeni alışveriş birimi mavi öz ile ilgili merak ettiğiniz her şeyi tek başlıkta topladık.

Sezon öncesi döneme alıştıkça güzel şeylerin yanında çeşitli problemlerle karşılaşma sıklığımız arttı. Şüphesiz ki 7.22 yamasıyla beraber gelen en karmaşık yenilik rün sistemiydi. Topluluk olarak el ele verip bir şekilde rün sisteminin altından kalktık desek yanlış olmaz. Ancak daha hangi şampiyon ile hangi rünleri kullanacağımız kafamızda netleşmemişken, mavi öz ile ilgili soru işaretleri de tüm hızıyla kafalarda belirmeye başladı. Riot Games forumları ve reddit gibi sitelerde nasıl mavi öz kazanılır, neden mavi öz gelmiyor, mavi öz ile neler alınır gibi soruların ardı arkası kesilmiyor. Biz de bu yazıda mavi öz ile alakalı akla gelebilecek soruları cevaplayalım istedik

Öncelikle her bir mavi özün bir itibar puanına denk geldiğini hatırlatalım. 7.22 yamasından önce hesabınızda bulunan tüm IP’ler direkt olarak mavi öze dönüştü. Bunun yanında daha önce aldığınız tüm rünler ve rün sayfaları başına değerleri oranında mavi öz kazanıyorsunuz. Oyuna ilk kez giriş yaptığınızda 20.000 mavi özünün olduğu bilgisini alıyorsanız ancak bu özleri hesabınızda göremiyorsanız bir karşılaşma kazanıp daha sonra gelen ganimet balonlarını patlatmayı deneyin.

Sıkça merak edilen bir diğer konu ise “maçtan sonra mavi öz gelmiyor” konusu. Bilindiği üzere sezon öncesi dönem ile beraber seviye sınırı kalktı ve artık 30. seviyeyi geçip sınırsızca seviye atlayabiliyoruz. Geçtiğimiz yedi yıl boyunca oyun sonunda aldığımız itibar puanlarının muadili olan mavi öz ise oyun sonunda değil, seviye atladığımızda geliyor. Her seviye atlayışımızda yeni bir seviye kapsülü kazanıyoruz. Bu kapsüllerden çıkan bir ya da birden fazla şampiyon kristalini mavi öze dönüştürerek alışverişte kullanacağımız para birimini elde etmiş oluyoruz. Senelerdir oyun sonları harcayacak bir şeyler elde eden oyuncular huzursuz ve bu huzursuzluklarını dile getirebilecekleri her yerde getiriyorlar. Ancak Riot Games çalışanlarının forumlarda yaptıkları detaylı ve karşılaştırmalı açıklamalara göre yeni sistemde herhangi bir zarara uğramıyoruz. Aşağı yukarı aynı değerde mavi öz kazanıyoruz. Yine de kafa karışıklıklarını az da olsa gidermek için günün ilk galibiyeti tecrübe puanının biraz azaltılıp, yerine az miktarda mavi öz ekleneceği duyuruldu.

Yeni yamanın herkes tarafından ısrarla kötülenen bir özelliği ise şampiyon ustalık seviyesi yükseltme işinin mavi öz ile yapılıyor oluşu. Sezon 7’de bu işlemin mavi öz ile yapılması herhangi bir dezavantaj getirmiyordu çünkü şampiyon ve rün satın almak için itibar puanlarımız yeterliydi. Şimdi RP satın almak haricinde şampiyon almanın tek yolu olan mavi özü, ustalık seviyesi yükseltmek için 3000-3500 gibi uçuk miktarlarda harcamak kimsenin içinden gelmiyor. reddit’te bir gönderiye yorum yapan Riot Cactopus “ustalık seviyesi yükseltmek için mavi öz kullanımının sorun yaratabileceğini öngörememiştik, uyardığınız için teşekkürler. Neler yapabileceğimize bakalım” şeklinde bir açıklama yaparak bu konuda sorun yaşayan oyuncuları rahatlatmış oldu.

Yani League of Legends’ın yeni alışveriş birimlerinden mavi özler ile ilgili önümüzdeki yamalarda çeşitli düzenlemeler bizleri bekliyor olacak. Alışma sürecinde harcamalarımıza biraz dikkat etmemiz, sonrası için cepleri rahatlatabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir