League of Legends

MSI 2016 hakkında her şey

Uzun süredir başlamasını büyük bir heyecanla beklediğimiz MSI 2016’ya katılacak olan takımlar belli oldu.Takımların belli olması ve turnuvaya sayılı günleri kalmasıyla beraber heyecan giderek daha da arttı. Temsilcimiz Supermassive’de gösterdiği harika performansının ardından IWCI şampiyonu olarak MSI’a katılmayı başarmıştı.

Geçen yıl sezon arasında bir turnuva oluşturarak uluslararası rekabet ortamını üst seviyeye çıkarmak isteyen Riot Games, MSI turnuvasını düzenlemişti. Altı bölgeden en iyi altı takımın kıyasıya yarıştığı turnuva kitlelerce çok beğenilmiş ve birbirinden güzel maçlara sahne olmuştu. Durum böyle olunca beklenildiği gibi Riot Games, MSI’ın 2016 yılında da düzenleneceğini çok uzun süre önce duyurmuştu. Turnuvanın önemi bu yıl çok ciddi şekilde artarken şimdi bilinmesi gereken önemli detaylara geçelim.

Geçtiğimiz haftalarda bir açıklama yapan Riot Games, MSI’ın önemini büyük ölçüde arttırdıklarını ve turnuvayı daha ciddi bir hale getirdiklerinin bilgisini herkesle paylaşmıştı. Bu hamleyle birlikte MSI’da takımların yapacağı derece 2016 Dünya Şampiyonası’na katılmalarını da doğrudan etkileyecek. Böylelikle MSI sadece uluslararası rekabeti arttırmak için oluşturulmuş bir turnuva olmaktan çıktı. Takımların vereceği önem ve özveri bu doğrultu da daha yükseliş gösterecek. İzleyici olarak bizler de çok daha zevkli ve çekişmeli maçlara tanıklık etmiş olacağız.

Peki MSI ne zaman ve nerede oynanacak? Turnuva 4-15 Mayıs tarihlerinde Çin’in Şanghay kentinde oynanacak. İlk olarak 4-8 Mayıs tarihleri arasında grup maçları yapılacak. İlk dört takıma giren takımlar doğrudan yarı finale yükselmiş olacak. 13-14 Mayıs günlerinde yarı final maçları gerçekleştirilirken 15 Mayıs tarihinde de final karşılaşması oynanacak. Yarı final ve final serilerinin beş maç üzerinden oynanacağını da son olarak hatırlatalım.

Turnuvaya katılacak olan takımlar ise bilinmesi gereken bir başka detaylardan. Amerika LCS’de çok iyi bir sezonun ardından şampiyon olan Counter Logic Gaming bölgesini temsil etmek için mücadele edecek. LCS’e çıktığı ilk sezonda muhteşem ötesi bir performans sergileyen ve bu başarısını şampiyonluk ile süsleyen G2 Esports ise Avrupa bölgesinin temsilcisi oldu. Tayvan’da ezeli rakibi AHQ takımını finalde 3-0 yenerek kupayı kaldıran Flash Wolves ekibi MSI biletini alan bir başka takım oldu. Çin’de beklentilerin çok üstünde bir mevsim geçirerek birinciliğe ulaşan Royal Never Give Up kendi ülkesinde gerçekleştirilecek olan turnuvada bölgesini temsil edecek. Geçtiğimiz günlerde oynanan final maçında Rox Tigers’ı 3-1 ile geçen ve bir başka şampiyonluğa ulaşan SK Telecom T1 turnuvanın bir başka katılımcılarından. Son olarak ülkemizi temsil eden Supermassive, ortaya koymuş olduğu harika bir performans ile IWCI şampiyonu olarak MSI biletini almış ve bizlere büyük bir sevinç yaşatmıştı.

MSI 2016’da kıyasıya bir mücadelenin içine girecek takımlar bu şekilde. Yukarıda da belirttiğimiz gibi turnuvanın öneminde ciddi bir artış olmasından dolayı takımların daha özverili bir şekilde hareket etmesi beklentiler arasında. Takımlar arasındaki güç dengeleri, tahminler ve analizler ise şimdiden yapılmaya başlandı. Katıldığı her turnuvada şampiyonluğun bir numaraları adaylarından olan SKT T1 için yine en çok favori gösterilen takım diyebiliriz. Bunu takiben RNG ciddi olarak favori gösterilen bir diğer takım. Bu durumun arka planında ise takımın hem Çin liginde gösterdiği performans hem de bölgesinin turnuvaya ev sahipliği yapacak olması yer alıyor. LCS’e yükseldiği ilk senesinde şampiyonluk yaşayan G2 Esports bir başka adından söz ettiren takım. Kadrodaki genç yetenekler göz kamaştırırken takımın tek eksiği tecrübe olarak görülüyor. MSI’da da bu tecrübeyi edinerek Dünya Şampiyonası öncesi avantaj elde etmek istiyor. Amerika temsilcisi Counter Logic Gaming tahmin yürütmesi en zor takımların başında geliyor. Takımın iyi şeyler başarabileceğini de kötü sonuçlar alacağını da düşünen kişi sayısı da bir hayli fazla. MSI 2016’nın en zayıf halkası olarak gösterilen takımlar ise Tayvan temsilcisi Flash Wolves ve temsilcimiz Supermassive. Flash Wolves’a nispeten şans tanınsa da Supermassive için bunu söylemek bir hayli zor. Yine de temsilcimizin bu en iyi beş takımlar mücadele edecek olması, kendisini uluslararası bir arenada test edecek olması hem takım hem de ligimiz adına çok önemli bir olay.

Mid-Season Invitational 2016’da birbirinden müthiş karşılaşmalar bizleri bekliyor. Takımlar iyi bir derece alarak Dünya Şampiyonası’na adlarını erkenden yazdırmak ve başarı elde etmek istiyor. Kıyasıya rekabetin yaşanacağı turnuvayı mümkün olduğunca tüm maçlarıyla detaylı bir şekilde analiz edecek ve size aktarmaya çalışacağız. Şimdiden temsilcimiz Supermassive’e bu devler arenasında başarılar diliyoruz.

editor
e-Spor hayranı ve profesyonel sahnenin takipçisi biraz da weirdo.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir