League of Legends League of Legends Haberleri

MYM Kori’yi annesinin evini almakla tehdit etti!

League Championship Series başlamadan günler önce Meet Your Makers takımı, 7 Şubat 2015’de 18 yaşına giren Marcin “Kori” Wolski’nin belirsiz sebepler sonucunda takımdan ayrılmasıyla orta koridor oyuncusuz kalmıştı. Meet Your Maker, Kori’nin yerine oynayan Marius “Blizer300” Hæsumgaard ile ilk dört karşılamada 1-3’lük bir skor elde etti. Takımdan ayrılmasının üzerinden daha iki hafta geçmişken Wolski, “bencil” davranışı için özür dilerken takım ile arasındaki anlaşmayı bozduğundan dolayı belirli bir miktarda ceza ödedi.

Genç yıldızın sezonun sonuna doğru neden aniden takımdan ayrıldığı ve tekrar geri döndüğüne dair birçok soru soruldu. Nedenini ise artık biliyoruz.

Daily Dot’un öğrendiğine göre Wolski, Supa Hot Crew’de geçirdiği son sezonda birkaç aylık maaşını almamıştı. Meet Your Makers ise bahsi geçen ödemeler ile ilgili bütün ilişkisini reddetti ve ödeme işleminden AK3 GmbH ve o sıralarda Supa Hot Crew’ün sahibi olan Sascha Ackermann’ın sorumlu olduğunu söyledi. Fakat AK3 ve Meet Your Makers su götürmez bir şekilde birbirlerine bağlı. Meet Your Makers’da yer alan eski ve yeni oyuncuların bir çoğu AK3 çalışanları. Bu çalışanlara İşletme Müdürü Marin Krause, Satış ve Pazarlama Yöneticisi Cristian Manea ve daha önce Meet Your Makers’da İşletme Müdürü olan Ackermann da dahil.

Meet Your Makers, Supa Hot Crew döneminden kalan ödeme sorunlarını ile ilgisi olmadığı görüşünü devam ettirirken Wolski, Meet Your Makers ile arasında benzeri sorunlar olmaması konusunda emin değildi. Ayrıca takımda geçirdiği vakitten hoşlanmadığını ve ayrılmak istediğini belirtti.

Wolski’nin artık takımda oynamak istemediğini Sebastian “Falli” Rotterdam’a bildirmesinden sonra bu durumdan rahatsız olan Rotterdam, genç oyuncuyu telefon üzerinden tehdit etti. Bu sırada Falli’den habersiz olarak Wolski, konuşmayı kayıt altına aldı.

Konuşma sırasında Rotterdam’ın; Wolski’nin yerine birini bulmanın 50.000 dolara mal olacağını, oyuncunun oynamama kararını almasının muhtemel sponsorlarını kaybetmelerine ve işten kovulmalarına yol acağını, takım ile arasındaki anlaşmayı imzlayan kişinin Wolski’nin annesi olduğundan dolayı takımdan ayrıldığı durumda annesinin yaşadığı evi kaybetmesi için elinden geleni yapacağını söylediğine tanıklık ediyoruz. Konuşma sırasında Wolski ile tartışan Rotterdam’ın etrafta bulunan kapı ve duvarlara da vurduğu açık bir şekilde duyuluyor.

Konuşmanın kaydını buradan dinleyebilirsiniz. Wolski’nin  farkedilmemesi için parça parça yaptığı kayıtlarda hem bu durumdan hem de Wolski’nin kıyafet seçiminden dolayı bazı yerlerde eksiklikler ve parazitler yer yer mevcut.

Kayıtlar önüne konulduğunda ise Meet Your Makers CEO’su Khalid Naim, Daily Dot’a şu cevabı verdi:

“Böyle bir tutuma katiyen müsaade etmeyeceğimiz ve hiçbir tolerans göstermeyeceğimiz için, ortaya çıkan kayıtla ilgili derhal harekete geçip bir daha yaşanmaması için gereken ne varsa yapacağız.”

Rotterdam’ın kendisi ise davranışı için özür dilerken şu açıklamada bulundu:

“İtiraf ediyorum, Kori’ye bunu söylemekle büyük bir hata yaptım. İşler raydan çıkmıştı. Bir oyuncu LCS’in başlamasından bir gün önce takımdan ayrılıyordu. Hal buyken stres altındaydım ve böyle bir şey söylememeliydim. Daha önce hiçbir oyuncuya böyle şeyler söylememiştim. MYM’e organizasyondan ayrılmalarını teklif edecek ve işimden ayrılacağım. Bunları söylediğimden MYM idaresinin haberi yoktu. Durum kötü göründüğünden diğer oyuncularıu korumaya çalıştım ve büyük bir hata yaptım. MYM oyuncularına böyle davranmıyor, hata bendeydi! Kori ve annesiden özür diliyorum. Çok üzgünüm!”

Bu olayın ardından Wolski, Riot League Operations Menejeri Nick Allen’a durumla ilgili kaygılarını anlatan bir mail gönderdi. Kolski gönderdiği mesajda Allen’a özellikle evini kaybetmekle tehdit edildikten sonra MYM idaresi altında oldukça korktuğunu belirtti.

Birkaç gün öncesinde Wolski, Kuzey Amerika’lı Roar takımına üst kulvar oyuncusu olarak katılmak için konuşmalara başlamıştı. Wolski’nin, şuan Roar takımı için çalışan eski Meet Your Makers koçu Nick “LS” De Cesare ile tanışıklığı vardı. Konuşmalar sorunsuz geçerken oyuncu, bu sıralar LCS dışında North American Challenger liginde olan Roar’da  oynayabileceğine inanıyordu.

Organizasyonun yer aldığı Vancouver şehrine gittikten sonra Wolski, yeni takımı ile resmi bir karşılaşmada oynayamacağını öğrendi. Meet Your Makers idaresinin Riot Games ile Wolski’nin kontrat ihlali üzerine temasa geçmesinden sonra Wolski mail aracığılıyla, 2016 yılının Ocak ayında bitecek olan kontratı devam ederken herhangi bir karşılaşmada başka bir takım için oynayamayacağını öğrendi.

Başka bir takıma katılmaya hakkı olmayan oyuncunun ise Meet Your Makers’a dönmekten başka seçimi yoktu. 30 Ocak’da Meet Your Makers CEO’su Khalid Naim ile geçen bir konuşmanın ardından Wolski, takıma geri gelebileceğini öğrendi.

Daily Dot’a gönderilen Skype konuşma kayıtları ise organizasyonun; Wolski’nin MYM kontratı devam ederken LCS’de veya Challenger Serilerinde yer almasını engelleyeceğini ve kontratın takip edilmesine güçlü bir şekilde inandığını doğruladı.

Naim ise “Wolski’nin sahip olduğu kontrat gördüğüm en iyi eSpor kontratlarından biri.” dedi ve “eSpor’da kötü insanlar mevcut. Ben de kötü biriyim, ama sadece biri kötü olmam için bir sebep verdiğinde.” diyerek bu durum ile ilgili görüşlerini şifreli bir şekilde belirtti.

Öte yandan olay Riot’a intikal ettikten sonra, şirket harekete geçmekte zaman kaybetmedi.

MYM takımı profesyonel olmayan davranış yüzünden 5000 euro ceza aldı. Sebastian Rotterdam ise süresiz olarak herhangi bir LCS takımında herhangi bir pozisyonda çalışmaktan banlandı.

 

editor
You don't get paid for effort, you get paid based on demand for your skills and your results. Life is not a children's story.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir