League of Legends

NA LCS 2016 Yaz Mevsimi 5. hafta

NA LCS 2016 Yaz Mevsimi’nde 5. hafta karşılaşmaları tamamlanırken, haftanın  en önemli maçı olarak gösterilen IMT-C9 serisini Immortals kazanmayı başardı. Ligin derbisi olarak görülen CLG-TSM serisini ise baskın oyununu sürdüren TSM kazanırken, Phoenix1 ise ligdeki ilk galibiyetine Apex karşısında ulaştı.

1. Gün

Cloud9 1-2 Team Liquid

Haftanın ilk serisi sürprizle başlarken, TL üç puanı alan taraf oldu. İlk maçta makro oyun oynayan C9 rakibine büyük bir üstünlük kurarken, serinin ikinci maçında ise eşit geçmesine rağmen üst üste bulduğu üç skor sonrası inhibitör açan TL’nin karşılaşmasına engel olamadı ve seride durum eşitlendi. Üçncü maçta ise üst koridordaki kule altı girişimi Cloud9 için faciayla sonuçlanırken, TL o noktadan sonra avantajını kullanmayı başardı ve rahat bir şekilde kartopu oldu. Kompozisyonundaki Shen’i çok iyi kullanan TL, rahat bir galibiyet alarak haftanın açılış maçında sürpriz yaptı ve C9’u 2-1 yendi.


Echo Fox 1-2 Team Envy

Serinin ilk maçında Anivia ve Karthus gibi ilginç seçimler gördük. Froggen Anivia ile maçı neredeyse domine ederken, iki takım da takım savaşı odaklı oyununu sürdürdü. Oyun sonu Anivia’ya karşı baron yapan Envy, bu hatasının cezasını ödedi ve ilk maçı kaybetti. İkinci maçta daha baskın bir oyun oynayan Envy, üst koridor inhibitöründe yaptığı takım savaşını kaybederek baronu Fox’a kaptırsa da, Kadim Ejderi’i aldıktan sonra rahat bir şekilde maçı kazanmayı başardı ve seriyi eşitledi. Serinin son maçı dengeli geçse de, takım halinde daha iyi rotasyon yapan NV, baron etrafındaki takım savaşını kazandıktan sonra maçı da almayı başardı ve seriyi 2-1 kazanarak 3 puanın sahibi oldu.


2. Gün

NRG 0-2 Counter Logic Gaming

Serinin ilk maçında harika bir başlangıç yapmasına rağmen oyunun ortasında düşüş yaşayan NRG, CLG’nin kartopu olmasına hiçbir şekilde karşı koyamadı. Ejder etrafındaki savaşı tamamıyla kaybeden takım genel olarak derli toplu bir görüntü çizse de makro anlamda eksiği olduğunu gösterdi. CLG’de ise Bard ile kahraman oyunlar yapan Aphromoo maçın yıldızıydı. İlk maçtaki gibi yine oyunun başını harika oynayan NRG, CLG’nin fazla açılmalarını cezalandırmayı başaramadı. Öte yandan rakibinden çok daha koordineli bir oyun ortaya koyan CLG, art arda aldığı kuleler ile avantajını büyüttü ve NRG üstünde rahat bir üstünlük kurarak karşılaşmayı kazanmayı başardı.


Phoenix1 0-2 Team SoloMid

İlk maçta Hauntzer’ı kamplayan P1 oyuncuyu maçın ilk 20 dakikasında kullanışsız bir duruma soksa da, takım savaşlarını çok daha iyi oynayan ve çok daha iyi kararlar alan TSM’di. 0-4-0 başlayan Hauntzer dahi karşılaşma sonucunda 5-4-3 skoruna sahip olurken, TSM’in Zilean kompozisyonu bir kez daha galibiyet aldı. İkinci maça harika bir şekilde başlayan TSM, P1’in seviye 1’de orman kampını çalarken, Bjergsen’in Twisted Fate oyunları takımın galibiyetinde büyük rol oynadı. Baskılı ve önde olduğunun bilincinde bir oyun sergileyen TSM, maçı uzatmadı ve 24. dakikada karşılaşmayı sonlandırarak seriyi 2-0 kazandı.


Immortals 2-0 Apex

Serinin ilk maçında Apex’ten daha iyi koridor değişikliği gerçekleştiren IMT bir kule avantaj elde ederken, bu avantajı ejdere çevirdi. Ardından girdiği takım savaşlarında hep 1 ya da 2 skor alan takım, bu ufak avantajları büyük harita görevlerine dönüştürmeyi başardı. Baronu alan takım, 27. dakikada maçı kazanarak seride 1-0 öne geçti. İkinci maç da ilk maça oldukça benzer geçerken, IMT daha fazla hata yaptı. Yine de Zilean kompozisyonunu iyi kullanan takım, rakibinin üç inhibitörünü de açmayı başararak karşılaşmayı kazandı ve seriyi de 2-0 bitirdi.


Team Liquid 2-0 Team Envy

Serinin ilk maçında Envy karşısında skor olarak geriye düşen TL, Lourlo’nun harika ayrık ittirmesi sonucu karşılaşmayı kazanmayı başardı. Envy’nin yaptığı harita görevlerine karşılık neredeyse her seferinde bir kule ya da inhibitör alan TL, kompozisyonunun avantajını da kullanarak oyun sonunu daha iyi oynadı ve maç boyunca iyi oynayan Envy’yi yendi. İkinci maçta ise Lourlo-Dardoch ikilisi TL adına maçı domine ederken, Envy iyi bir kompozisyon kurmuş olmasına rağmen koridor safhasında bazı pozisyonları çok zorlamasının bedelini ödedi. TL’de Dardoch takımının 22 skorunun 18’inde yer alarak çok iyi bir karşılaşma çıkardı.


3. Gün

Counter Logic Gaming 0-2 Team SoloMid

Haftanın merakla beklenen karşılaşmalarından olan CLG-TSM serisinin ilk maçında TSM’in ağır bir üstünlüğü vardı. Rakibe önemsiz gözüken öncelikleri takımın gidişatına  çok iyi bir şekilde monte eden TSM, haritada CLG’ye hareket alanı dahi bırakmadı. Bjergsen’in LeBlanc’ı ilk iki skorunu aldıktan sonra rahat bir şekilde CLG’yi tek başına bile korkuturken, Stixxay’in Kalista seçimi maçta hiçbir etki yaratmadı. Öte yandan TSM’de Biofrost bir kez daha kahraman performanslarından birisini sergiledi ve TSM ilk maçı kazandı. İlk maçtaki ağır yenilgiden sonra ikinci karşılaşmanın yasaklama ekranında çok iyi adaptasyon gösteren CLG, Aurelion Sol seçimi ile TSM’in oyun başındaki egemenliğini sonlandırmak istese de, yaptığı birkaç hata yüzünden bu konuda başarılı olamadı ve yine karşılaşmadan mağlup ayrıldı. TSM ise kusursuz bir şekilde çalışan dişli gibi performans sergilemeye devam ederken, takım 32. dakikada maçı bitirdi ve seriyi 2-0 kazandı.


NRG 2-0 Echo Fox

Rakibinden çok daha iyi bir makro oyun ortaya koyan NRG, serinin ilk maçını kazanmayı başardı. Fox’ta Froggen TF seçimi ile NRG’nin başını ağrıtsa da, takım olarak daha koordineli ve daha güvenli bir şekilde oynayan NRG, maçı 41. dakikada bitirdi. Echo Fox’a sadece 4 skor veren takım, harita görevleri konusunda da Fox’tan daha başarılı bir oyun ortaya koydu. Serinin ikinci maçı ise bir Echo Fox klasiği olarak üs yarışı ile bitti. NRG önde olmasına rağmen avantaj elde eden ve maçta durumu eşitleyen Fox, NRG’nin üssüne geri dönüş oyununa kandı ve karşılaşmayı talihsiz bir şekilde kaybetti. Böylelikle seride de 2-0 öne geçen takım, üç puanın sahibi oldu.


Apex 1-2 Phoenix1

Serinin ilk maçında bireysel olarak çok fazla hata yapan P1, bedelini maçı kaybederek ödedi. Oyunun ilk dakikalarında iyi baskınlar yapmalarına rağmen takım oyununda Apex’in gerisinde kalan P1, üç inhibitörünü de kaybettikten sonra 34. dakikada 1-0 geriye düştü. Serinin ikinci maçında ise P1’in ilk maç yaptığı tüm hataları yapan Apex, rakibinin geriden gelip seriyi eşitlemesine izin verdi. P1’de özellikle Inori Hecarim ile çok iyi bir oyun ortaya koyarken, Apex’te Apollo ve Ray birçok kez tek başına yakalanarak takımına dezavantaj yarattı. Serinin son karşılaşmasında 15. dakikada çok kötü bir takasa giren Apex, P1’in alt koridor inhibitörünü açmasına izin verirken üst koridordan herhangi bir hamle yapamadı ve büyük bir şekilde geriye düştü. Bu noktadan sonra çok iyi bir şekilde kartopu olan P1, 2016 Yaz Mevsimi’ndeki ilk galibiyetini Apex karşısında almayı başardı ve üç puanın sahibi oldu.


Immortals 2-0 Cloud9

Haftanın karşılaşması olarak gösterilen serinin ilk maçını Immortals rahat bir şekilde kazanmayı başardı. İyi bir kompozisyon kurmasına rağmen C9’un haritada rahat bir şekilde oynamasına izin vermeyen IMT’de Rumble ve Nidalee seçimleri çok faydalı olurken, C9’da bariz bir şekilde koordinasyon eksikliği gözlemlendi. Serinin ikinci maçında ise neredeyse mükemmel bir oyun sergileyen IMT’nin tek hatası 23. dakikada Pobelter’ın Sıçra ile C9 oyuncularının arasına atlamasıydı. Buradaki takım savaşında 5 skor veren IMT, yaptığı hataya ve verdiği barona rağmen karşılaşmayı rahat bir şekilde kazanmayı başardı. Seriyi de 2-0 kazanan takım, üç puanın sahibi oldu ve ikincilikteki yerini sağlamlaştırdı.


2016 Yaz Mevsimi 5. hafta maçlarının sonucunda ligdeki puan durumu şu şekilde oldu:

puan durumu

Yorum yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.