League of Legends League of Legends Haberleri

NA LCS 2017 Bahar Mevsimi 5. Hafta 2. Gün

NA LCS’te beşinci hafta, ikinci gün oynanan karşılaşmalarla tam gaz devam etti. Özellikle TSM ve Cloud9 arasındaki maçı uzun süredir heyecanla bekleniyordu ve karşılaşma beklentileri karşıladı. Serilerin kısa özeti şu şekilde:

Counter Logic Gaming 2-1 Immortals

Beşinci haftanın ilk maçında ligin orta sıralarında bulunan iki takım, Counter Logic Gaming ve Immortals karşı karşıya geldi. Çekişmeli bir mücadelenin ardından mutlu sona ulaşan taraf CLG oldu.

İlk maçta sürpriz bir Soraka seçimiyle karşılaşmaya çıkan CLG, maçın ilk dakikalarında Huhi’nin orta koridorda yaptığı hatayla ilk kanı vermesine rağmen ilerleyen dakikalarda hazırladığı alt koridor baskınıyla Stixxay’e Cody Sun karşısında büyük bir avantaj sağlayıp iki bin altınlık bir fark açmasına yardımcı olarak ilk dakikalarda yapılan hatayı telafi etmesini bildi. Oyunun orta kısımlarına gelindiğinde, Huhi yaptığı hatayı Jayce’le attığı harika şok patlamalarıyla affettirdi ve IMT’ye zor anlar yaşattı. CLG, Stixxay’le erken safhada kazandığı avantajı kartopu etkisine dönüştürmeyi başararak takım savaşlarından önde çıktı. Bunun sonucunda CLG, 26. dakikada rahat bir galibiyete ulaştı.

İkinci maçta IMT, ilk seçim hakkını metanın korkulan şampiyonlarından Rengar’ı seçerek kullandı. IMT, önceki maça göre daha iyi bir erken safha geçirdi. Ancak 15. dakikada Dardoch’un alt koridorda denediği baskın, bir anda bir takım savaşına dönüştü ve CLG, Huhi’nin müthiş zamanlaması sayesinde üçe birlik bir skor avantajıyla takım savaşını sonlandırdı. 17. dakikada CLG’nin sihirdar büyüsü eksikliğini değerlendirmek isteyen IMT, orta koridorda CLG’yi takım savaşına zorladı ve kusursuz bir oyunla bu savaştan dörde birlik bir skorla çıkarak önemli bir avantaj elde etti. Bu avantajını da hem orta koridor kulesini, hem de ikinci Ateş Ejderi güçlendirmesini alarak güzel değerlendirdi. 36. dakikada üst koridorda çıkan takım savaşında CLG, Stixxay’in güzel Son Perde kullanımı sayesinde 4’e 1’lik harika bir değişimle savaştan üstün olarak çıktı. Ancak bu savaştan çıkarabildikleri tek görev ikinci seviye bir üst koridor kulesi oldu. 40. dakikada CLG, önce Kadim Ejder’i aldı ardından da IMT’nin 4 üyesini hiç kayıp vermeden devre dışı bıraktı. CLG, bu savaşın ardından orta koridor inhibitörünü indirmeyi başardı. Biraz aç gözlü davranan CLG, IMT üssünde fazla kalıp kendi üssüne dönmekte geç kalınca IMT bu hatayı Baron’u alarak cezalandırdı. Maçın son savaşını IMT çok güzel oynadı ve üçe sıfırlık bir skorla savaşı kazandıktan sonra CLG Nexus’unu yok etmeyi başardı.

Üçüncü maçta Rengar’ı seçen taraf bu sefer CLG oldu. Huhi ise artık kendisiyle özdeşleşmiş Aurelion Sol seçimini yaptı. Oyunun ilk dakikalarında üst koridor büyük heyecana sahne oldu. Burada gerçekleşen baskınlardan önde çıkan taraf ise IMT oldu. Genel olarak kanlı geçen orta safhanın ardından CLG orta koridorda güzel bir takım savaşı çıkararak dörde birlik bir değişimle maçın kontrolünü eline aldı. Maçın kaderini belirleyen son savaşta CLG, üst koridorda IMT’yi Nexus’a kadar itti ve oyunu kazandı.

Team Liquid 1-2 Team Dignitas

Beşinci hafta, ikinci gün maçları, ligin alt sıralarında bulunan iki takımın mücadelesiyle devam etti. Hem Team Liquid hem de Team Dignitas için bu, ligde kalmak ve düşme potasından uzaklaşmak adına önemli bir karşılaşmaydı. Dignitas yaptığı hatalar nedeniyle sıkıntı çekti ancak güzel bir geri dönüş yaparak karşılaşmayı 2-1 kazandı.

İlk maçta Team Liquid, Rengar’a öncelik verirken Dignitas tercihini Camille’den yana kullandı. Özellikle Piglet’ın Caitlyn’le güzel bir oyun çıkarıp Dörtte Dört yaptığı karşılaşmada, ilk 15 dakika nispeten sakin geçti. 20. dakikada çıkan takım savaşında iki taraf da iki skor elde etti ancak Team Liquid kule indirmekteki başarısı sayesinde altında önde kalmaya devam etti. 35. dakikada Baron çevresinde çıkan savaşta Team Liquid üçe ikilik bir üstünlük sağladı ama çok can kaybettiği için Baron’u alması mümkün olmadı. 37. dakikada Chaser’ı aradan çıkartarak Baron alma şansını elde eden Team Liquid, güçlendirmeyi iyi kullanarak iki inhibitör aldı. 42. dakikada başlayan Kadim Ejder mücadelesinde Piglet harika oynadı ve dört kişiyi birden haritadan silmeyi başardı. Bu savaşın ardından Team Liquid, Dignitas’ın Nexus’unu almayı başarıp ilk karşılaşmadan galip çıktı.

İkinci maçın hemen başında Jayce seçen Keane, kendisine orta koridorda baskına gelen Reignover’ı ve hemen ardından Goldenglue’yu alarak önemli bir avantaj elde etti. 20. dakikada üst koridor baskınına iyi karşılık veren Dignitas hem 2 skor aldı hem de üst koridor kulesini yıkmayı başardı. 35. dakikada ejderha çevresinde çıkan savaşta Keane 3 skor birden aldı ve takım savaşı dörde ikilik Dignitas üstünlüğüyle sonuçlandı. Savaşın hemen ardından Lourlo’yu da indiren Dignitas, Team Liquid Nexus’una yöneldi ve karşılaşmayı üçüncü maça taşıyacak galibiyeti elde etti.

Üçüncü maçta Rengar ve Ryze gibi şampiyonlar seçen Team Liquid’e Dignitas, Cassiopeia ve Camille ile cevap verdi. Maç hızlı başladı ve ilk 10 dakika Team Liquid’in skorlarda dörde ikilik üstünlüğüyle geçti, Team Liquid altında da farkı iki bine çıkardı. 15.dakikada nehrin Ejderha tarafında kötü yakalanan Reignover takımının iki skor vermesine neden oldu. Altına denge getiren bu hatanın ardından Dignitas ardı ardına çıkardığı iyi savaşlarla altın farkını dört bine kadar çıkardı. Ejderha’da da kesin bir üstünlük kuran Dignitas ilk üç ejderhanın üçünü birden almayı başardı. 32. dakikada Dignitas, Baron’a yönelince Team Liquid buna engel olmaya çalıştı. Çıkan savaşta Dignitas hem Baron’u hem de Team Liquid’in üç üyesini alt etmeyi başardı. Buradan elde ettiği avantajla rakibinin üssüne yönelen Dignitas ekibi oyunu kazandı ve karşılaşmada galibiyeti getiren puanı almayı başardı.

Cloud9 1-2 TSM

NA LCS’te bir süredir heyecanla beklenen, devlerin karşılaşmasında, Cloud9 ve TSM karşı karşıya geldi. Maça namağlup çıkan ve iki takımın ilk karşılaşmasında TSM’i alt eden Cloud9, hayranlarını hayal kırıklığına uğrattı ve ilk mağlubiyetini tattı. Çekişmeli bir mücadelenin sonucunda, sağlam oyunlar çıkaran TSM ise galibiyete uzanan taraf oldu ve NA LCS’in Bahar Mevsimi şampiyonu olma konusunda önemli bir engeli aşmış oldu.

Serinin ilk maçında başlarda çok dengeli bir maç izledik. Maçın ilk 23 dakikası boyunca takımlar birbirlerine karşı kesin bir üstünlük elde etmekte zorlandı. Ancak 25. dakikada Ejderha ve üst koridor çevresinde çıkan savaşta TSM, üç C9 oyuncusunu ve sonra da Baron’u alıp hiç kayıp vermeyince rüzgarı arkasına almaya başladı. Skorda da sekize üç, kulelerde ise yediye üç üstünlük kuran TSM ekibi, Nexus kapılarını giderek zorlamaya başladı. 32. dakikada orta koridorda başlayan takım savaşında Bjergsen, Orianna ile Beşte Beş yapmayı başardı ve C9’ın galibiyet umutlarını tamamen yok etti. Rahat bir şekilde Nexus’u alan TSM ekibi, ilk maçta güzel bir oyunla galibiyete erişti.

İkinci maç, 15. dakikasından itibaren müthiş bir heyecana sahne oldu. Arka arkaya gelen skorlar, bu maçın NA LCS’in en iyi iki takımı arasında oynandığını izleyicilere bir kez daha hatırlattı. Alt ve üst koridorda aynı anda gerçekleşen baskınlar sonucunda TSM, tüm bu karmaşadan üçe ikilik bir üstünlükle çıktı. Oyun 28. dakikaya kadar TSM üstünlüğüyle devam etti. Orta koridorda inhibitör kulesine dayanan TSM ekibi, şansını fazla zorladı ve çıkan takım savaşında C9, sadece bir skor verip beş skor birden alıp bir de üstüne Baron güçlendirmesini elde edince oyunun dengesi bir anda alt üst oldu. Bu dakikadan sonra üstünlüğünü koruyan ve iyi değerlendiren C9, TSM Nexus’unu indirdi ve ikinci maçı kazanan taraf oldu.

Üçüncü maç, 22. dakikaya dek başa baş gitti ve iki taraf da karşılıklı skorlar aldı. Baron bölgesinde sayıca az yakalanan TSM oyuncuları, hızla organize olup Shen ultisinin de yardımıyla savaşı tersine çevirmeyi başarınca C9 için başlangıçta iyi görünen takım savaşı ölümcül bir hataya dönüştü. Üç skor alıp yalnızca tek oyuncu kaybeden TSM, galibiyete yakın olan taraf olarak gözükmeye başladı. Ancak 27. dakikadaki Baron denemesi sırasında C9 ekibinden Contractz, Baron’u çalmayı başarınca oyunun dengeleri yeniden bozuldu. Tüm bunlara rağmen TSM sakin kalmayı başardı. Sonraki takım savaşında da iyi hedef seçimi sayesinde üstün gelip C9 Nexus’unu yıkmayı başararak C9’a ilk mağlubiyetini tattırdı.

Team Envy 2-0 Echo Fox

2. günün son karşılaşmasında ligin alt sıralarına demir atan Team Envy, Echo Fox’la karşı karşıya geldi. Galibiyete aç Team Envy ekibi, karşılaşmayı kazanmayı başardı ve üstündeki baskıyı bir nebze olsun azalttı. Ayrıca güçlü bir görünüm çizen Team Envy, ilerleyen haftalarda bu şekilde devam ederse düşme potasından da çıkabilir.

Küçük çatışmalarla ve kule takaslarıyla geçen 25 dakikanın ardından orta koridorda temiz bir takım savaşı çıkaran Team Envy, aldığı üç skora bir de Baron güçlendirmesi ekledi. 33.dakikada bir sonraki Baron güçlendirmesi için başlayan takım savaşındaysa yine çok temiz bir takım savaşı çıkaran Team Envy, Echo Fox üssüne girdi ve Nexus’u yok ederek ilk maçta rahat bir galibiyet elde etmeyi başardı.

İkinci karşılaşmada şampiyon seçme ekranında herhangi bir sürpriz yaşanmadı. İlk 10 dakikası sessiz geçen karşılaşmada ilk kan 11. dakikada döküldü. Harita üzerinde çok daha hızlı ve doğru zamanlarda hareket eden Team Envy, aldığı skorlarla üstünlüğü ele geçirmeye başladı ve 22. dakikaya iki bin altınlık üstünlükle girdi. 32. dakikada üstünlüğüne bir de Baron güçlendirmesi ekleyen Team Envy farkı giderek açmaya başladı. Oyunun son safhalarında bir de Kadim Ejder alan Team Envy, alt koridordaki son takım savaşından da üstün çıktı ve 2-0’lık temiz bir skorla galibiyete ulaştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir