League of Legends

NA LCS 2017 Bahar Mevsimi 9. Hafta 2. Gün

flickr.com/lolesports

NA LCS 2017 Bahar Mevsimi’nde normal sezonun son haftası, ikinci günü oynanan TL-TSM, IMT-CLG, C9-P1 ve FOX-NV karşılaşmalarıyla devam etti.

Karşılaşmaların kısa özetleri şu şekilde:

Team Liquid 2-1 Team SoloMid

Serinin ilk seçim ekranında TSM orta koridorda Ahri, ormanda Rengar’ı tercih eden taraf oldu. TL ormanda Olaf’ı alarak erken oyunda Reignover’in muhteşem oyun performansıyla oyunu domine etmeyi başardı. Oyun boyunca Reignover’in Olaf’ını durdurmayı başaramayan TSM verdikleri objektif ve kulelerle oyun hakimiyetini TL’e kaptırdı. Takım savaşlarında Gragas ve Taliyah ultilerini efektif kullanan TL savaşlardan galip ayrılarak Baron, Ejderha gibi güçlendirmeleri de elde etti. TSM harita üzerindeki rotasyonlarda koordinasyon problemi yaşarken, TL yaptığı her hamlede takım oyunu nasıl kusursuz oynadıklarını gösterdi. Yirmi dokuzuncu dakikada orta koridorda başlayan savaşta TSM bütün kaynaklarını Doublelift’i düşürmek için harcadı fakat başarılı olamadı. Doublelift’in harika pozisyon alıp hasar çıkarmaya devam etmesiyle süren savaşta sahnede yine Reignover vardı. TSM oyuncularının aralarına girip hasarı tanklayan ve hasar çıkaran Reignover takımının katliam almasını sağladı. Aldığı katliamla orta koridordan kuşatma yapan TL, yirmi dokuzuncu dakikada Nexus’u yıkarak serinin ilk maçından galip ayrıldı.

Serinin ikinci karşılaşmasında Bjergsen önceki hafta oldukça başarılı performans sergilediği Vladimir’i aldı. TSM ilk maçta bir türlü durduramadıkları Olaf’ı yasaklarken Reignover ormanda Rengar tercihini yaptı. İlk maçta orta koridorda Taliyah’ı tercih eden Piglet ikinci maçta da tercihini değiştirmezken, TSM üst koridorun en kabadayı şampiyonlarından Renekton’u tercih ederek yüksek hasar potansiyeline sahip bir takım kompozisyonu oluşturdu. İlk maçın aksine ikinci maçta erken oyuna damgasını vuran ormancı Svenskeren oldu. TSM on sekizinci dakikada Alev Ejderi’ni herhangi bir engellemeyle karşılaşmadan alırken, Hauntzer harita üzerinde dolaşıp çıkardığı skorlarla TL için büyük bir tehdit haline geldi. İkinci maçta makro oyunu iyi oynayan TSM aldığı kulelerle birlikte harita hakimiyetini de ele geçirdi. Yirmi dokuzuncu dakikada orta koridorda başlayan kuşatma savaşında Bjergsen ve Hauntzer ikilisinin çıkardığı yüksek hasarla dört skor çıkaran TSM, Nexus’u yıkarak ikinci maçta durumu beraberliğe getirdi.

Serinin son maçında Bjergsen orta koridorda Vladimir’i tekrar seçerken, Piglet üçüncü maçta da Taliyah’ı almayı tercih etti. TL Kha’zix, TSM Rengar seçimleriyle ormanda ezeli rakip olan iki avcıyı vadiye sürdü. İki avcınında karşı karşıya geldiği maçta Rengar erken baskınları ve takımına yaptığı yardımlarla fark yaratmayı başardı. Haritada etkili rotasyon yapan ve başarılı takım savaşları başlatan TSM yıktığı kulelerle birlikte TL’e zor anlar yaşattı. On beşinci dakikada başlayan takım savaşı TL için geri dönüş oldu. Çıkan savaşta dört skor alan TL altın farkını da kapatarak oyun hakimiyetini yavaş yavaş eline almaya başladı. Yirmi ikinci dakikada Baron etrafındaki görüşe hakim olan TL, Baron güçlendirmesinin sahibi olarak TSM’in bir adım önüne geçmeyi başardı. Erken oyunda oldukça etkili olan Svenskeren orta oyunda Reignover’in güçlenmesiyle takım savaşlarında adeta eli kolu bağlı kaldı. Otuzuncu dakikada Lourlo’nun önde yakalanmasıyla başlayan takım savaşı TL’in lehine sonuçlandı. Lourlo önde yakalandığı halde  düşmeyince TSM TL ormanında kötü pozisyonda kaldı. Takım savaşından dört skor çıkaran TL yaptığı kuşatmayla otuz birinci dakikada Nexus’u yıkarak seriden galip ayrılmayı başardı.

Immortals 2-0 Counter Logic Gaming 

Serinin ilk karşılaşmasında agresif oyun tarzıyla bilinen Dardoch ve Pobelter Lee Sin-Taliyah seçimlerini yaptı. Mobil bir takım kompozisyonu oluşturan IMT’ye karşı, CLG Ahri-Caitlyn-Fiora seçimleriyle yüksek hasar çıkaran bir takım kompozisyonu oluşturdu. Oyuna hızlı başlayan IMT Dardoch ve Pobelter’in haritada doğru zamanda doğru yerde olmasıyla skorlar çıkarmayı başardı. Bireysel başlayan takaslarda çabuk toplanabilen IMT skorlar çıkarmaya devam ederek erken oyunu domine etmeyi başardı. Xmithie, Dardoch’un harita üzerindeki hamlelerine zamanında cevap veremeyince IMT objektif hakimiyetini de eline geçirerek avantajı sağlayan taraf oldu. Yirmi yedinci dakikada Baron’u alan IMT altın farkını 8 k’ya kadar çıkarmakla birlikte kuşatmalarda büyük bir avantaj elde etti. Baron güçlendirmesiyle birlikte takım savaşlarından üstün ayrılan IMT otuz altıncı dakikada Nexus’u yıkarak serinin ilk maçından galip ayrıldı.

Serinin ikinci maçında Darshan uzun süredir profesyonel sahnede görmediğimiz Fizz’i alırken, Flame takım savaşlarında hasarı büyük ölçüde tanklayabilen ve çok fazla kitle kontrolü bulunan Nautilus’u tercih etti. İlk maçta Lee Sin ile başarılı bir oyun sergileyen Dardoch ikinci maçta da Lee Sin’i alırken, Xmithie’de seçimini değiştirmeyerek Gragas’ı aldı. Oyuna agresif başlayan IMT, Dardoch’ın alt koridora attığı baskınla ilk kanı alan taraf olurken, oyunun ilerleyen döneminde de IMT alt koridora yönelik baskısını sürdürmeye devam etti. CLG takım savaşlarındaki koordinasyon eksikliğinin cezasını yirmi üçüncü dakikada Baron’u IMT’ye kaptırarak ödedi. Baron güçlendirmesiyle birlikte başarılı kuşatmalar yapan IMT alt ve orta koridor inhibitörlerini açarak harita hakimiyetini tamamen eline aldı. Yirmi altıncı dakikada başlayan takım savaşı Dardoch’ın üçte üç almasıyla sonuçlanınca IMT son inhibitörü de düşürerek yirmi yedinci dakikada durumu 2-0’a getirerek seriden galip ayrıldı.

Cloud9 2-0 Phoenix1

Rengar-Orianna-Kled üçlüsüyle etkili bir takım kompozisyonu oluşturan C9’a karşı, P1 Ezreal gibi mobil bir nişancı ve üst koridorda ağır tank olan Nautilus’u tercih etti. Oluşturduğu agresif takım kompozisyonuna rağmen C9 ilk kanı orta koridorda Ryu’ya verdi. Talon’la agresif oyunlar oynayan Ryu erken oyunda aldığı skorlarla C9 için büyük bir tehdit haline geldi. Lucian’la başarılı takaslara giren Sneaky Malzahar’ın da yardımıyla çıkardığı skorlarla takım savaşlarında P1’ın canını oldukça yaktı. Makro oyunu başarılı oynayan C9 takım savaşlarındaki üstünlüğünü de Baron’a çevirerek P1’a karşı oyunu kontrol eden taraf oldu. Sistematik olarak kuleleri ve inhibitörleri düşüren C9 otuz beşinci dakikada Orianna’nın aldığı üç skorla birlikte P1’ı katliama uğratarak serinin ilk maçından galip ayrıldı.

İlk maçta olduğu gibi ikinci maçta da agresif takım kompozisyonu oluşturan C9, nişancı ve orta koridorda seçimlerini değiştirmeyerek Lucian ve Orianna’yı aldı. P1 üst koridorda Maokai ormanda Elise gibi seçimlerle takım savaşlarında rakip nişancıyı aradan çıkarmaya yönelik tercihler yaptı. Oyunun ilk yirmi dakikasında sadece üç skor çıkarken C9 aldığı kulelerle haritada istediğini yapan takım oldu. Yirminci dakikada sertleşen oyunda Sneaky Lucian’la gösterdiği harika performansla 3 skor çıkararak takım savaşlarında fark yaratmaya başladı. İlk maçta olduğu gibi ikinci maçta da takım savaşlarında çıkardığı skorları objektiflere dönüştüren C9 haritada P1’a hiç bir şekilde söz hakkı tanımadı. Baron güçlendirmesiyle başarılı kuşatmalar yapan C9 sistematik olarak inhibitörleri düşürdü ve otuz dördüncü dakikada Nexus’u yıkarak seriden galip ayrıldı.

Echo Fox 2-1 Team EnvyUs

Serinin ilk karşılaşmasında Froggen orta koridorda görmeye alışık olmadığımız Karthus seçimiyle kafa karıştırırken, Ninja son zamanlarda oldukça sık oynanan ve mobil bir şampiyon olan Ahri’yi tercih etti. Oyunun ilk kanını henüz üçüncü dakikada attığı baskınla FOX adına Akaadian almayı başardı. Aksiyonun bitmediği orta koridorda yaşanan birebir takaslardan Froggen takım arkadaşlarının da yardımıyla üstün ayrılan taraf olurken diğer koridorlardaki takaslarda da kullandığı ultiyle büyük rol oynadı. Bire bir takaslardan üstün ayrılan takım FOX olurken makro oyunu başarılı oynayan takım olan NV henüz on yedinci dakikada üst koridordan inhibitörü açarak diğer koridorlara yönelik baskısını artırdı. Yirmi dokuzuncu dakikada Baron güçlendirmesini alan FOX orta koridordan inhibitörü alarak skordaki avantajını objektiflere de çevirdi. Baron güçlendirmesiyle sistematik olarak kuleleri düşüren Fox otuz dördüncü dakikada Froggen’in çıkardığı yüksek hasarla birlikte üç skor çıkararak serinin ilk maçından galip ayrıldı.

Serinin ikinci maçında NV üst koridorda agresif bir şampiyon olan Renekton’u, nişancı rolünde ise kulelere verdiği yüksek hasarla bilinen Ziggs’i alırken FOX üst koridorda global ultisiyle etkili bir şampiyon olan Shen’i ve ultisiyle etkili takım savaşları başlatabilen Ashe’i tercih etti. Hızlı başlayan oyunda ilk kanı ormancısının da yardımıyla dakika üçte Shen aldı. İlk yirmi dakikalık süreçte takım savaşlarından ziyade bireysel takasların yaşandığı oyunda takaslardan üstün ayrılan takım FOX olurken, NV harita görevlerine önem vererek yirmi beşinci dakikada Baron’u katlederek başlayacak takım savaşlarında üstün konuma geldi. Baron güçlendirmesinin sağladığı avantajla etkili kuşatmalar yapan NV düşürdüğü kulelerle oyunun hakimiyetini de eline geçirdi. Otuz beşinci dakikada üst koridordan kuşatma yapan NV herhangi bir savunmayla karşılamadan inhibitörle birlikte iki Nexus kulesini yıktı. NV’nin kuşatmasına geç cevap veren FOX’un başlayan takım savaşında dört skor vermesiyle NV otuz altıncı dakikada durumu 1-1’e getirdi.

Serinin ikinci maçında FOX hasara yönelik takım kurarken NV ise daha kitle kontrol odaklı bir takım kompozisyonu oluşturdu. İkinci maçta Karthus ile başarılı oyun sergileyen Froggen serinin son maçında da çok hedefli ultiye sahip olan Vladimir’i tercih ederken, Ninja Jayce almayı tercih etti. Hızlı başlayan maçta iki ormancı da koridorlardaki takaslara sık sık dahil olurken iki takımda çıkardığı skorlarla birlikte erken oyunda oldukça eşit performans sergiledi. Otuz beşinci dakikada Apollo’nun önde yakalanmasıyla başlayan takım savaşı NV için adeta bir facia oldu. Takım savaşında dört skor veren NV Baron’u da FOX’a kaptırdı. Baron güçlendirmesiyle birlikte üst koridordan inhibitör açan FOX çıkacak Kadim Ejderha için avantaj elde etti. Otuz sekizinci dakikada Kadim Ejderi alan FOX kuşatmalarda problem yaşamasına rağmen kırk ikinci dakikada Nexus’u yıkarak seriden galip ayrıldı.

Yorum yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.