League of Legends League of Legends Haberleri

NA LCS 2017 Bahar Mevsimi Çeyrek Final: FLY-CLG

NA LCS 2017 Bahar Mevsimi Playoff karşılaşmalarında, ikinci Çeyrek Final serisi FlyQuest ile Counter Logic Gaming arasında oynandı.

Sezona harika bir giriş yapıp uzun süre namağlup ilerleyen; ancak bu formunu koruyamayıp büyük bir düşüşe geçerek ligi beşinci sırada bitiren FlyQuest, Çeyrek Final’de lig dördüncüsü Counter Logic Gaming ile karşı karşıya geldi. Kelimenin tam anlamıyla kıran kırana bir mücadelenin yaşandığı seride, CLG 2-0 öne geçmesine rağmen bu avantajını koruyamadı ve FLY’ın harika geri dönüşüyle Vadi’den 3-2’lik yenilgi alarak elendi.

Serinin kısa özeti şu şekilde:

FlyQuest 3-2 Counter Logic Gaming

Serinin ilk oyununda baştan sona kadar tam anlamıyla bir Aurelion Sol-Huhi fırtınası vardı. CLG, normal sezonda birçok kez Huhi’ye aldığı Aurelion Sol’u yine kilitlemeyi tercih etti. Aurelion Sol’un yanına takım savaşlarına yönelik olarak Ashe’i alan ekip, üst koridora da Fizz’i kilitledi. 5. dakikadan itibaren özellikle alt koridora baskın yapan Aurelion Sol, hem skorlar aldı hem de koridorlar üzerinde baskı oluşturdu. Takım olarak haritanın her yerinde Ashe okuna paralel olarak harika işler çıkartan CLG, son derece rahat bir karşılaşma çıkararak 22’ye 1 gibi bir skorla ilk oyunu kazanan taraf oldu.

İkinci karşılaşmada üst koridora Mundo’yu alan CLG, alt koridorunu bozmayarak Ashe-Nami ikilisini aldı. FLY ise ultileri kombo yapmaya dayalı bir kompozisyona gitmeyi tercih etti. Orta koridora Orianna’yı alan FLY, alt koridorda ise Kennen-Zyra ikilisini seçti. Üst koridorda Rengar-Xmithie’in yardımıyla birçok pozisyonda Rumble-Balls’ı düşüren Mundo, hem rakibi karşısında avantaj elde etti hem de tanklığını erken dakikalardan itibaren sağlamlaştırma imkanı buldu. FLY, kurduğu kompozisyonu oyun boyunca hayata geçirmede büyük sıkıntı yaşarken CLG orta ve alt koridorlarının agresif oyun tarzları CLG lehine olumlu sonuç verdi. Kennen-Zyra ikilisine oyun yapma fırsatı vermeyen CLG alt koridoru, karşılaşmada birçok pozisyon hatası yapan Zyra-LemmonNation’u düşürmeyi de es geçmedi. Ormancısı Moon’un çaldığı Baron sonrasında sahip olduğu tek oyunu kazanma fırsatını da fırlatan FLY,  39. dakikada ikinci oyundan da yenilgiyle ayrıldı.

İlk iki oyunda proaktif bir oyun sergileyemeyen FLY, üçüncü oyunda bunu nihayet gerçekleştirebildi. Rengar-Moon’un erken dakikalarda elde ettiği skorlar, FLY’ın oyunun dengesini belirlemesinde temel faktör oldu. Huhi’nin Syndra ile Talon-Hai karşısında erken oyunda gösterdiği etkinliği orta ve geç aşamada ortaya koyamaması CLG’nin geriye düşmesini sağlayan etkenlerden oldu. Ayrıca, alt koridorda Ashe’e sahip olan CLG, karşılaşma genelinde Ashe okunu efektif kullanamadı ve bundan yeteri kadar fayda sağlayamadı. Darshan’ın Fizz’le ortaya koyduğu performans CLG’yi uzun süre ayakta tutmayı başarırken geç aşamada Rumble-Talon-Caitlyn’in güçlenmesi FLY adına galibiyeti getirdi. Rengar’ın yarattığı fark sayesinde üçüncü oyunu kazanan FLY, seriyi 2-1’e getirdi.

35 dakika süren serinin dördüncü oyununda, bir önceki oyun başarılı işler yapan Rengar tercihi yeniden FLY tarafından geldi. Rengar’ı Orianna + Ashe ile destekleyen sarı beyazlı ekip, kurduğu kompozisyonu uygulamada başarılı sonuç elde etti. Ashe oku etrafında oynama planını Vadi’ye yansıtmada sıkıntı yaşamayan FLY, serinin dördüncü oyununda nispeten rahat bir galibiyete ulaştı. Karşılaşma süresince rakip orta koridor Syndra-Huhi’ye haritayı dar eden FLY, Syndra’yı tam 8 kere düşürdü. Bu galibiyetle seri 2-2’ye gelerek beşinci maça uzadı.

Beşinci ve son oyunda, üst koridora Camillie’i alan CLG, ortaya Ekko’yu, alt koridora ise Kalista & Nami ikilisini kilitledi. Buna karşılık FLY ise, risk alarak fiziksel hasar ağırlıklı bir kompozisyon kurmayı tercih etti. Nişancı Ashe’i alan FLY, orta koridora Talon’u, üst koridora Renekton’u seçerken ormana ise Evelynn’i aldı. Oyunun erken bölümünden itibaren FLY alt koridora oynarken CLG ise üst koridorda Renekton’u düşürmeye yönelik bir stratejiyle oynadı. Her iki takım da bu planlarından verim alırken makro oyunda CLG’nin daha proaktif oynaması oyunun kontrolünü CLG’nin yönlendirmesini sağladı. CLG’nin 30. dakikada koordineden uzak girdiği takım savaşı tam anlamıyla felaketle sonuçlandı. Dört skor ve Nashor’u alan FLY, büyük bölümünü geride götürdüğü karşılaşmayı ve seriyi 3-2 kazanarak tur atladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir