League of Legends

NA LCS 2017 Bahar Mevsimi 2. hafta 3. gün

NA LCS’te 2017 Bahar Mevsimi 2. hafta 3. gün mücadeleleri, oynanan Phoenix1-Team Liquid, Echo Fox-FlyQuest, Team EnVy-Immortals ve Cloud9-Counter Logic Gaming serileri ile tamamlandı. 

NA LCS’te 2. hafta heyecanı tamamlandı. Phoenix1, Team Liquid’i rahat bir şekilde geçerken, EF-FLY serisi çekişmeli geçen üçüncü maç sonrası EF’nin zaferi ile sonuçlandı. 1-0 geriye düşmesine rağmen NV serisini 2-1 IMT kazanırken, C9 ise galibiyet serisine CLG karşısında da devam etti. Karşılaşmaların kısa özeti şu şekilde:

Phoenix1 2-0 Team Liquid

Serinin ilk karşılaşmasında TL çok kötü bir yasaklama ekranı geçirirken, P1 Inori’ye Rengar seçmeyi başardı. Oyunun erken safhasında Ryu koridorunu kontrol ederek skorlar elde ederken, P1 adına karşılaşmanın yıldızı Rengar’dı. Her koridorda takım arkadaşlarının hakimiyet kurmasına yardımcı olan oyuncu, en iyi olduğu şampiyonla tekrar oynama şansı buldu. Alt koridorda kuleyi aldıktan sonra orta koridora rotasyon yapan P1, oyunu ilk dakikadan itibaren kontrol etti. TL’de bireysel olarak çok kötü performanslar ortaya konurken, P1 Shen’in ultisini çok doğru bir şekilde kullanarak takım savaşları çıkardı. Orta koridordan ilerleyen P1, 32. dakikada karşılaşmayı tamamlayarak seride 1-0 öne geçti.

Serinin ikinci maçında ise çok daha derli toplu bir Team Liquid bulunuyordu. Buna rağmen P1 oyuncuları TL oyuncularından bireysel olarak daha iyi performans gösterdi. Lourlo’nun üst koridorda oyunun ilk dakikalarında Maokai’ye ölmesi, Zig’e büyük bir avantaj sağladı. Bu avantajını orta koridorda skora dönüştüren oyuncu, karşılaşmanın da kahramanıydı. TL takımı Ashe ultisinin etrafında takım savaşı yapmaya ya da skor bulmaya çalıştı. Birkaç kez bu tür girişimlerden başarıyla ayrılan ekip, üst koridorda Zig’e 4 kişi baskına gitmesine rağmen hem skor verdi, hem de alt koridorda Ryu’nun ikinci kuleyi almasına engel olamadı. 24. dakikada harita görüşünü tamamıyla kontrol ederek Baron güçlendirmesini alan ekip, üç inhibitörü de açtı ve karşılaşmayı tamamlayarak seriyi 2-0 kazandı.

Echo Fox 2-1 FlyQuest

Serinin ilk maçında EF takımı sürpriz seçimlerde bulundu. Üst koridorda Looper’a Swain tercihinde bulunan takım, asıl sürprizini ise alt koridorda destek rolüne Camille alarak yaptı. Yasaklama ekranından geçen şampiyon, Gate’in ellerinde EF’nin kazanmasında büyük bir rol oynadı. Alt koridorda Camille-Jhin ikilisi ile Altec-Lemonnation ikilisine ciddi bir üstünlük kuran takım, bir bütün halinde hareket ederek FLY’a geri dönüş şansı vermedi. Öte yandan FLY’da Moon, Evelynn seçimi ile skorları toplarken, altının büyük bölümü bu oyuncuda olduğu için alınan skorlar çok etkili olmadı. Takım savaşlarında çok daha iyi bir oyun sergileyen EF, 25. dakikada Baron aldıktan sonra üst koridor ve orta koridor inhibitörlerini açtı. Takım, güçlendirme bitmeden orta koridordan ilerledi ve maçı bitirerek seride 1-0 öne geçti.

İkinci karşılaşmanın kaderi ise büyük oranda takım savaşları ile belirlendi. İlk maça nazaran daha iyi bir kompozisyon kuran FLY’a karşın EF ise Froggen’a Anivia tercihinde bulundu. Moon Kha’Zix ile çok iyi baskınlar gerçekleştirirken, karşılaşmanın kırılma anlarından biri FLY’ın 20. dakikada Baron güçlendirmesini almasıydı. Bununla birlikte koridorlardan iten ve kuleler düşüren takım, savaşlarda yanlış pozisyonlar almasına rağmen Moon’un ve Hai’nin iyi oyunları ile galip çıkmayı başardı. EF, 30. dakikada Baron’u almasına rağmen FLY’a 4 skor verdi. FLY ise orta koridordan ilerleyerek karşılaşmayı tamamladı ve seride 1-1’i yakaladı.

Serinin son karşılaşması haftanın en çekişmeli maçlarından biriydi. İlk maçta olduğu gibi FLY yine Evelynn tercihinde bulunurken, ilk haftadaki galibiyetlerinin nedenlerinden birisi olan Corki seçimini de gerçekleştirdi. Öte yandan EF ise Ashe-Zyra kombosu ile Orianna kompozisyonu kurdu. Oyun yine takım savaşlarının üzerinden dönerken iki takım da birçok hata yaptı. FLY daha çok Moon’un Evelynn’i ile rakibi eksiltip takım savaşı yapmayı tercih ederken, EF ise ORianna ultisinin etrafında savaşmaya çalıştı. Karşılaşmanın kırılma anı ise 39. dakikadaki Baron savaşıydı. Baron’a başlayan ve güçlendirmesini de alan FLY, Froggen’ın “2k elo Orianna ultisi”ne yakalandı ve 4 skor verdi. Orta koridordan ilerleyen EF, karşılaşmayı tamamlayarak seriyi 2-1 kazandı.

Team Envy 1-2 Immortals

Serinin ilk maçında Immortals, sezonun belki de en kötü başlangıçlarından birisini gerçekleştirdi. Dardoch kırmızı güçlendirmesini alırken rakibine skor verirken, Sıçra’sını kullanan Flame, koridora yürüdüğü andan hemen sonra bir kez daha skor verdi. Lira, elde ettiği avantajı haritanın her yerine yayarken, IMT, Baron almak için bir aralık buldu. Güçlendirme ile alt koridordan ilerleyen takım, 3 skor verdikten sonra oyunun kontrolünü tekrar Envy’ye geri verdi. NV’de Lira ve Ninja çok iyi oyun çıkarırken, IMT’de Pobelter Corki ile takımını taşımaya çalışsa da yeterli olmadı. NV, 38. dakikada Kadim Ejder’i aldıktan sonra üst koridordan ilerleyerek Nexus’u yıktı ve seride 1-0 öne geçti.

Serinin ikinci maçında da IMT iyi bir başlangıç yapamadı. Üst koridorda Seraph’a üst üste 2 skor veren takım, haritanın karşı tarafında da NV’ye skorlar dağıttı. Ashe ultisinin etrafında oynamakta güçlük çeken ekip, alt koridorda Seraph’ı öldürmek için 3 kişi gönderirken NV ise 23. dakikada Baron’a başladı. Takım 2 skor vermesine rağmen Baron güçlendirmesini aldığı için bu takastan avantajlı bir şekilde çıktı. Öte yandan NV oyuncuları, pozisyon dışı kalarak tek başına çok fazla yakalandı ve IMT’ye oyunun kontrolünü hediye etti. 31. dakikada Baron alan IMT, rahat bir şekilde maçı bitirerek seriyi eşitledi. Dardoch ise ilk maçtaki kötü performansının ardından Kha’Zix ile çok iyi bir karşılaşma çıkardı.

Serinin son maçında ise performansı her karşılaşmada artan Dardoch’un şovunu izledik. Oyunun ilk dakikalarından itibaren Rek’sai ile haritaya büyük bir etkisi bulunan oyuncu, IMT’nin galibiyetinde büyük bir rol oynadı. Üst koridorda Lira’yı görmeyip kule altı deneyen IMT, oyunun erken dakikalarında Lee Sin’e 2 skor verdi. Takım savaşları genellikle objektifler etrafında gerçekleşirken, karşılaşmanın en önemli anı 30. dakikadaki Baron savaşıydı. Apollo ve Hakuho’yu savaşın başında çok iyi bir şekilde öldüren IMT, NV’nin tanklarını da aradan çıkardı ve 4 skor aldı. Bu güçlendirme ile haritayı tamamıyla kontrol eden takım, 36. dakikadaki Kadim Ejder etrafındaki savaşı da kusursuz bir şekilde oynadı ve maçı kazandı. IMT, böylelikle seriyi de 2-1 bitirdi.

Cloud9 2-1 Counter Logic Gaming

Ligin şu anda en formda takımı olan C9, serinin ilk karşılaşmasında gülen taraf oldu. Oyunun büyük bir bölümünde iki takım da proaktif ve agresif oyunlar ararken, iki taraf da birçok hata yaptı. C9’da Impact, Nautilus seçimi ile çok faydalı işler gerçekleştirirken, takıma galibiyeti getiren seçim Tahm Kench oldu. CLG’nin Orianna-Maokai-Thresh üçlüsünün savaş başlatma mekaniklerini işlevsiz bırakan Smoothie, TK ile birçok kez takım arkadaşlarının hayatını kurtardı. 30. dakikada Baron başlayan C9, hızlı bir şekilde güçlendirmeyi aldı ve 2-2 takas gerçekleştirdi. Bu noktadan sonra avantajını büyüten ekip, orta koridordaki takım savaşını aldı ve buradan ilerleyerek maçı tamamlayarak 1-0 öne geçti.

İkinci maçta ise çok farklı bir CLG izledik. İlk maçta yapmaya çalıştığı proaktif oyunları ikinci karşılaşmada başarıya ulaştıran CLG, karşılaşmadan da galip ayrılan taraf oldu. C9, ilginç bir tercihte bulunarak Azir tercihinde bulunurken, CLG ise Orianna ve Trundle seçiminden çokça faydalandı. Özellikle üst koridorda Nautilus’a karşı koridor üstünlüğünü net bir şekilde elde eden Trundle, ayrık ittirmeyle C9’un çokça canını sıktı. 23. dakikada haritanın kontrolü tamamıyla elindeyken rahat bir Baron güçlendirmesi alan CLG, üç inhibitörü de açtıktan sonra güvenli oyunu tercih etti ve karşılaşmayı soğuttu. 30. dakikada tekrar Baron alan takım, karşılaşmayı da bitirerek seride 1-1 eşitliği sağladı.

Üçüncü maç, serinin en uzun karşılaşması oldu. İki takım da çok iyi performans gösterirken, C9 ayrık ittirme stratejisi ile CLG’nin üssünü ele geçirdi. CLG takım savaşlarını kazanmasına rağmen 2-1-2 ayrık ittirmesine cevap veremeyince karşılaşma uzadı. Baron güçlendirmesini alan CLG ne yazık ki bunu kullanamadı. 4 skor alan takım C9, Kadim Ejder’i aldıktan sonra Baron etrafındaki takım savaşını kazandı ve 49 dakika süren mücadeleyi bitirdi.

League of Legends oyuncusu, aynı zamanda profesyonel sahnenin sıkı takipçisi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir