League of Legends

NA LCS 2017 Bahar Mevsimi 3. Hafta 2. Gün

flickr.com/lolesports

Heyecanın hiç düşmediği NA LCS’te 2017 Bahar Mevsimi 3. hafta 2. gün mücadeleleri tamamlandı. League of Legends hayranları günün ilk serisinde ezeli rakipler CLG ve TSM’in karşılaşmasını izlerken, FLY ve C9’un üstün oyununu izlemeye devam ettik. 

Lige beklenen seviyeden daha düşük bir oyun ile başlayan TSM, karşılaşmalara çıktıkça performansını arttırmaya devam ediyor. 2. haftanın sürpriz ismi EF ise TL karşısında seriyi kaybederken, FLY ve C9’un iyi oyunu takımlara üç puanı kazandırdı. Karşılaşmaların kısa özeti şu şekilde:

Counter Logic Gaming 1-2 Team SoloMid

Ligin iki köklü ekibi olan CLG ve TSM, Kuzey Amerika LCS 3. hafta 2. gün ilk karşılaşmasında karşı karşıya geldi. Üç maçlı serinin ilkinde TSM’i geçmeyi başaran CLG, performansını diğer maçlarda gösteremeyince puansız ayrılan taraf oldu.

İlk karşılaşmada, iki takım da meta içinde yer alan seçimlere yöneldi. CLG ekibinde nişancı Stixxay, Varus ve Ashe seçimleri açıkken aldığı Sivir tercihiyle kafalarda soru işareti oluşmasına sebep oldu. CLG orta koridoru Huhi ise artık kendisiyle anılmaya başlayan Aurelion Sol seçimini yaptı. Karşılaşmanın ilk kanı henüz 4.dakikada üst nehirde yakalanan Ivern tarafından Aurelion Sol’a verildi. 10. dakikaya kadar haritanın belli bölgelerinde ufak çete savaşları yaşandı. TSM alt koridoru bu dakikaya kadar CLG ekibinin alt koridoruna karşı bariz üstünlük kurdu. Bu dakikadan sonra yaklaşık on dakika boyunca iki ekip de kontrollü oyunu seçti. Oyunun ilk kırılma anı, 23.dakikada orta koridordaki TSM’in ilk kulesi önünde başlayan takım savaşında yaşandı. CLG üst koridoru Darshan, oynadığı Maokai seçimiyle son derece akıllıca oynarak takımının katliam yapmasını sağladı. Bu katliamın ardından alt koridordan kuşatma yapan CLG ekibi TSM’i son derece organize oynadığı karşılaşmadan galip ayrıldı.

CLG, ikinci maçta orta koridor ve ormana yönelik yasaklamalar yaparken metanın belki de şu an en güçlü şampiyonu sayılan Camilie’i açık bıraktı. TSM üst koridoru Hauntzer Camilie’i ilk seçimden alırken Ryze seçimi CLG’den geldi. Svenskeren ilk oyunda son derece başarısız performans sergilediği Ivern yerine Lee Sin tercihinde bulundu. CLG ekibinde destek Morgana ve orman Graves seçimleri dikkat çekti. 25 dakika gibi kısa sayılabilecek bir sürede biten ikinci karşılaşma tam bir soloq havasında geçti. Maçın SoloQ’dan farkı ise, TSM mükemmele yakın bir oyun sergilerken rakibine oranla neredeyse üç kat fazla skor aldı, Baron Nashor’u  katletti ve rakibine kule dahi vermedi. CLG, ilk maçın aksine felaket bir performans sergiledi. Yapılan Morgana ve Graves seçimleri hiçbir şekilde karşılığını vermedi. İlk maçın CLG adına yıldızı olan Darshan, bu maçta takımının en kötüsüydü. TSM tarafında bütün takım son derece koordine ve sinerjili biçimde oynadı.

Serinin son maçında CLG ekibinden Stixxay ilk karşılaşmadaki gibi yine Sivir tercihi yaptı. TSM orta koridoru Bjergsen ise yediği dengelemelerden sonra pek görmeye alışık olmadığımız Azir seçiminde  bulundu. Bunun yanı sıra TSM ekibi alt koridorunu ilk iki karşılaşmada olduğu gibi değiştirmedi ve Jhin & Thresh ikilisi bu maçta da seçildi. Oyunun erken safhasında Biofrost ellerinde olan Thresh kelimenin tam anlamıyla harikalar yarattı.  Tüm oyun boyunca TSM alt koridoru, rakip alt koridora oranla çok baskın ve aktif bir performans ortaya koydu. 25.dakikaya kadar yaşanan takım savaşları kıl payıyla da olsa CLG ekibinin lehine oldu. Ancak CLG ekibi bunu hiçbir şekilde objektife çeviremedi, rakip TSM ise objektif konusunda başarılı bir oyun ortaya koydu. Gerek ejder gerekse kule konusunda TSM her zaman rakibinden iki ya da üç adım önde oldu. 28.dakikada Baron bölgesindeki takım savaşında daha kontrollü oynayan ve Wildturtle’ın üçte üç yaptığı takım savaşı sonrasında baronu alarak oyunu orta koridordan kuşatmaya girişti. Kulelerin ve inhibitörün teker teker düşmesinin ardından CLG ekibine katliamı yaşatan TSM, rakibini geriden gelerek yenmiş oldu.

FlyQuest 2-0 Team Dignitas

Ligin iddialı ekiplerinden olan Flyquest, son derece başarısız bir mevsim geçiren Team Dignitas ile karşı karşıya geldi. Flyquest rakibini 2-0 ile geçerek liderlik yarışında ben de varım derken Dignitas’ı düşme potasının içine attı.

İlk oyunun yasaklama seçim ekranında sürprizler yaşandı. Fly orta koridoru Hai’nin ellerinde Zed seçimi olurken, destek görmeye alışık olduğumuz Miss Fortune nişancı olarak Altec tarafından oynandı. Dignitas ekibi Rengar’ı yasaklamamanın bedelini oyun boyunca ödedi. Oyunun 6.dakikasında 4 kişilik yapılan baskın sonrasında oyunun kontrolü tamamen Fly ekibine geçti. Bu dakikadan sonra Hai, oynadığı Zed ile hem orta koridorda hem de üst koridorda skorlar aldı. Hai oyun boyunca şahane bir oyun sergilerken, YouTube videolarına göz kırpar cinsten bir performans sergiledi. Fly ekibi oyunun çok erken bitirebilecek potansiyele sahip olmasına karşın böyle bir işe girişmedi. Oyunun orta bölümü tipik bir solo q havasında geçti. Bu bölümden daha da güçlenen taraf Fly ekibi oldu. 27.dakikada Dignitas mavi güçlendirmesinin orada yaşanan takım savaşında Fly, rakibinden dört kişiyi katletmeyi başardı. Ardından gelen Baron’la beraber önce orta koridor daha sonra üst koridor inhibitörünü alan Fly, nispeten kolay bir galibiyete ulaşmış oldu.

Serinin ilk karşılaşmasının aksine Dignitas, rakibinin bu kadar kolay kartopu yaratmasına fırsat vermedi. İkinci karşılaşmada toplam on bir skor olurken bunların dokuzu Fly lehine, ikisi ise Dignitas lehine oldu. DIG, ikinci maçta daha kontrollü bir oyun sergilemeye çalıştı; ancak rakibinin baskısına ancak otuz üç dakika dayanabildi. Fly’da alınan dokuz skorun beşi orta koridor Jayce tarafından alındı. Kalan dört skor ise, ‘Nidalee böyle oynanır’ diye ders veren Moon tarafından alındı. Karşılaşma boyunca Fly öyle büyük bir psikolojik baskı kurdu ki, Dignitas ekibi takım savaşı yapması yerlerde bile geri adım atmakla yetindi. Dignitas’ın bu mevsim ligde işi oldukça zor görünüyor. Fly ise üst sıradaki rakipleri TSM ve C9’a adeta mesaj verir cinsten bir galibiyet almış oldu.

Team Liquid 2-1 Echo Fox

Orta sıralardaki iki takım arasında oynanan seride TL,  ilk maçı kaybetmesine rağmen üst üste iki maçı kazanarak rakibini 2-1 ile geçmeyi başardı

Birinci maçın yasaklama ve seçim ekranında iki takım da metadaki güçlü seçimlere yönelik tercihlerde bulundu. Oyunun ilk dakikasında rakip kırmızıya totem atmaya çalışırken yakalanan TL üst koridoru Jayce hem sıçrasını kaybetti hem de ilk kanı rakibine verdi. Bu dakikada sonra EF ormancısı Akaadian tarafından potansiyel hedef görülmeye başlanan Jayce, yediği ilk baskında skoru bir kez daha verdi. Oyunun 6. dakikasında ise Looper, yediği ikiye birlik kule altı baskınında inanılmaz bir oyun sergiledi. Maokai seçimiyle oynayan Looper, W yeteneği sayesinde Olaf’ı kule altında yerine sabitledi ve skoru aldı. Ardından orta koridordan Ryze ve Kha’Zix’in gelişiyle Jayce skoru da alınmış oldu. Bu dakikadan sonra üst koridora kaynak ayırmayan TL, alt koridor ve orta koridor eksenli bir oyun planına döndü. Alt koridorda dört kişiyle yapılan kule baskınında üç skor alan TL oyuna yeniden ortak oldu. Tahm Kench’in ve Ryze’ın yer değiştirme özelliğini etkili kullanan EF ekibi rakibin birçok pozisyonda ters ayakta yakalamayı başardı. Maokai’nin de aldığı skor ve asistlerle güçlenmiş olmasıyla takım savaşlarında üstün olmaya başladı. EF, 28. dakikada alev ejderinin etrafında yaşanan takım savaşında TL ekibinin orta koridoru ve alt koridoruna  gri ekranı gördürdü. Ardından önce alev ejderi sonrasında ise Baron alınmış oldu. EF aldığı Baron güçlendirmesini son derece etkisiz kullandı.  Baron güçlendirmesinin son bulmasıyla beraber üst koridor kuşatmasına başlayan EF, Nexus kuleleri arasında TL ekibinin dört üyesini katletmeyi başararak oyunu bitirdi.

EF ekibinin orta koridoru Froggen, ikinci karşılaşmada imza şampiyon Anivia’yı aldı. Takımlar oyunun ilk safhasında kontrollü ve kulelere yönelik bir oyun sergilemeyi tercih etti. İlk ejder güçlendirmesi olan Dağ Ejderi TL ekibi tarafından alındı. Oyunun ilk aksiyonu dakika 15’te orta koridorda meydana geldi. Bu pozisyonda Anivia katledildi.  Oyunun kısa vadeli olarak orta koridora taşınmasının ardından TL ekibi Alev Ejderi’ne rotasyon yaparak ejderi almayı başardı. Dakika 23’te orta koridorda yaşanan takım savaşı eşit giderken Zyra’nın Sıçra + kapan kökleri iki skorun alınmasını sağladı. Bu pozisyonun hemen ardından Maokai sıçra + uğursuz ilerleyişiyle iki skorun takımına kazandırdı. Toplamda dört kişiyi on saniye arayla katletmeyi başaran TL, Baron’u almayı da başardı. Baron güçlendirmesiyle alt ve üst koridorlara rotasyon yapan TL , dış kuleleri teker teker düşürmeyi başardı. Oyunun orta safhası uzun bir süre çatışmadan uzak geçti. 32.dakika civarında Piglet rakip kırmızıda yakalandı. Bunu fırsata çeviren dört kişilik TL, Baron’u hızlı bir şekilde eritti. 36.dakika civarında rakibini dar alanda savaşa sürükleyen EF, Zyra’yı aradan çıkarmayı başladı. Bunu fırsat bilen EF ekibi kadim ejdere yöneldi. Ancak TL takımı dört kişiyle mükemmele yakın bir şekilde rakibini oyalamayı başardı. Zyra’nın da bölgeye yaklaşmasıyla beraber TL ekibi rakibini takım savaşına doğru çekti. Bu takım savaşında Kha’Zix üçte üç  yaparken Ashe ikide iki yapmayı başardı.TL, bu katliamın ardından kadim ejderi de almayı başardı. Üst koridor inhibitörün alınmasının ardından yaklaşık on dakika boyunca oyun sakin ilerledi. Oyunun üçüncü Baron’u da TL tarafından 48.dakika civarında katletildi. EF, ekibi TL’in ormancısı, orta koridoru ve nişancısını düşürmeyi başarırken karşılığında sadece kendi nişancılarını verdiler. İki kişide Baron güçlendirmesi olmasına rağmen EF ekibi TL’e karşı takım savaşı aramaya başladı. Aradıkları takım savaşını da haritanın üst tarafındaki kırmızı güçlendirme bölgesinde buldular. Bu takım savaşında Ashe ve Maokai’yi düşürmeyi başaran EF, 50.dakikada Kadim Ejder’i aldı. Hemen sonra alt koridordan inhibitör kulesine dayanan EF, ormancısı Akaadian’ın açgözlülüğü nedeniyle Nidalee ve Tahm Kench’i takım savaşında kaybetti. Bu durum, inhibitörün alınanamasına da sebep oldu. Bu sefer rakibinin eksikliklerini fırsat bilen TL orta koridor kuşatmasına başladı. Bu kuşatmada TL ekibi Ashe, Maokai ikilisini kaybederken rakibinden Shen ve Varus’u katletmeyi başardı. Daha sonra Corki birebirde Anivia’nın gri ekran görmesine neden oldu ve inhibitörü almayı başardı. 55.dakikada kararlı bir şekilde Baron’u almayı başaran TL, üst koridordan gelen süper minyonlar sayesinde rakibi karşısında kazanmayı bildi.

Üçüncü ve son karşılaşmada TL destek oyuncusu Matt tarafından son derece efektif bir şampiyon olan Lulu seçimi geldi. TL’in yasaklamadığı Malzahar ise EF desteği Gate’in seçimi oldu. Oyunun ilk kanı dakika 2’de alt koridordan geldi. Varus & Malzahar, rakip Jhin & Lulu’yu 2v2’de yenerek bırakarak ilk kanı almayı başardı. Bu dakikadan sonra üstünlüğü alan EF alt koridoru rakibini adeta sıkıştırmaya başladı. EF ormancısı Graves’in de alt koridor ağırlıklı oynaması TL alt koridorunu aşırı şekilde geriye düşmesine sebep oldu. Dakika 9’da EF’nin Alev Ejderi denemesi Graves’in çarp kaçırması yüzünden başarısız oldu. Alt koridorlar arasındaki farktan yararlanmak isteyen EF, henüz 12.dakikada alt koridordan ikinci kuleyi de aldı. Oyunun erken aşamasında açık kalan Malzahar seçimi TL’e kabusu yaşattı. EF ekibi oyunun kontrolünü tamamen eline aldı. Oyunun 20.dakikasında TL nişancısı Piglet tarafından beklenmeyecek bir hata yapıldı. Orta koridor kulesinin can seviyesi çok az durumdayken Piglet tek başına kuleyi almaya çalıştı ve ardından gri ekranı gördü. 22.dakikada EF Baron’u almayı başardı, ancak sonrasında üç kişiyi kaybetti.  28.dakikada ejder bölgesinde yaşanan takım savaşında üç EF üyesi TL ekibi tarafından katledildi.  Bu pozisyonun hemen ardından Baron Nashor TL takımı tarafından alındı alınmasına ancak karşılığında sadece bir kule düşürüldü. 36.dakikada üst koridorda yaşanan takım savaşında TL inanılmaz bir koordine ve iletişimle EF ekibinden dört kişiyi katletmeyi başardı. Ardından Nashor bir alındı ve üst koridor kuşatmasıyla beraber EF’in üssü ele geçirildi.

Cloud9 2-0 Team Envy

Ligin şüphesiz en formda takımı olan C9, sıralamanın sonundaki Team Envy ile karşılaştı. İlk oyunda rakibini kolay bir şekilde geçen C9, ikinci karşılaşmada nispeten zorlanmasına rağmen kazanmayı bildi. Bu galibiyetin ardından C9 yenilgisiz olarak ligdeki liderliğini sürdürmeye devam ediyor.

Serinin ilk karşılaşmasında henüz ikinci dakikada alt nehir bölgesinde Elise ve Kha’Zix’in karşılaşması beşe beş bir takım savaşına döndü. Bu takım savaşı sırasında C9 rakipten üç kişiyi aradan çıkarmayı başarırken sadece bir takım üyesini kaybetti. C9 ekibi bu erken takım savaşından aldığı üstünlüğü oyunun geneline çok efektif bir şekilde yaymayı başardı. C9, zayıf rakibi karşısında sadece oyun olarak değil, mental olarak da önünde bir performans sergiledi. Oyun boyunca iki Baron almayı başaran C9, 32. dakikadaki orta koridor kuşatmasının ardından serinin ilk maçını kazandı. C9 oyun genelinde rakibine sadece bir kule izni verdi.

İkinci oyunda C9 takımı üç nişancılı kompozisyon kurmayı tercih etti. Orta koridor Corki, nişancı Jhin ve destek Miss Fortune. Malzahar her iki takım tarafından da yasaklanmazken, bir taraf MF diğer taraf ise Zyra destek seçiminde bulundu. Karşılaşma 20.dakikaya kadar ağırlıklı alt koridor ağırlıklı geçti. Her iki alt koridor da birbirlerine tam anlamıyla diş geçiremeseler de, C9 ekibi Shen ve Ivern sayesinde alt koridor üzerinde baskı kurmayı başardı. 20.dakikada C9 ekibi dört kişilik bir rotasyon yaparak üst koridor kulesini kuşatma altına aldı. Bu kuşatmada NV ormancısı Graves ve üst koridoru Maokai kırk beş saniye boyunca gri ekrana bakmak zorunda kaldı. Pozisyonun hemen ardından C9 nişancısı Sneaky orta koridorda bire birde Ninja tarafından düşürüldü. İlk karşılaşmanın aksine NV takımı 25.dakikaya kadar daha proaktif bir oyun sergilemeye çalışarak rakibinin hamlelerine karşılık vermeye çalıştı. 25.dakikada NV ekibinin uygulamada başarılı; ancak sonucunda başarısızlıkla biten eren alev ejderini alma girişimi oyunun seyrini değiştiren an oldu. NV alev ejderini almaya başardı; ama karşılığında iki skoru da rakibine verdi. Bu pozisyon sonrasında C9, Baron’a yöneldi. Baron’un alınmasının ardından bütün koridorlardaki dış kuleler düşürüldü. Oyunun 34.dakikasında NV nişancısı Apollo, Jensen’le birebir yapmaya çalıştı ve bunu kaybederek gri ekrana mahkum oldu. Bunu fırsat bilen C9 ekibi Baron’a yöneldi. Rakibinin Baron’u almasını engellemek isteyen NV orta koridoru Orianna ve desteği Zyra pozisyon dışı kalınca haritadan silindiler. Dakika 35’e geldiğinde ise Baron Nashor katledildi. Ardından üst koridor kuşatması gerçekleşti ve inhibitör alınarak güçlendirme doğru şekilde kullanıldı. 42. dakikada Impact alt koridorda üç kişilik NV ekibini oyalarken C9 takımı çok rahat bir Baron yaptı. Orta koridordan Baron güçlendirmeli minyonlar, üst koridordan gelen süper minyonları yardımıyla karşılaşma C9 lehine sonuçlandı.

Yorum yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.