League of Legends

NA LCS 2017 Bahar Mevsimi 3. Hafta 3.Gün

NA LCS Bahar Mevsimi 3.haftası 3.gün oynan P1-TSM, DIG-CLG, IMT-FLY ve C9-EF karşılaşmalarıyla son buldu. Son gün karşılaşmalarında FLY, CLG ve C9 ekipleri rakiplerine galibiyet şansı vermeden serilerini kazandı. TSM ise ilk maçta zorlandığı P1 karşısında geriden gelerek zafere ulaşan ekip oldu.

C9 liderlik tablosunda yenilgisiz olarak yoluna devam ederken, hemen arkasından aynı dereceye sahip olan TSM ve FLY geliyor. Ligin sonuna demir atan iki takım ise Team Envy ve Dignitas.

Phoenix1 1-2 Team SoloMid

Üçüncü hafta üçüncü günün ilk karşılaşmasında ligde üst sıralara oynayan P1 ve TSM karşı karşıya geldi. İlk karşılaşmada rakibi TSM karşısında dikkatli ve kendinden emin bir oyun oynayarak galip gelen P1, bu oyununu diğer karşılaşmalara taşıyamayınca seriden puansız ayrılan taraf oldu.

Serinin ilk maçında her iki takımın ormancısı da orta koridor üzerinde ağırlık kurmaya çalışırken bunda daha başarılı olan taraf P1 ormancısı Inori oldu. Inori oynadığı Kha’Zix’le oyun boyunca kusursuza yakın bir performans ortaya koydu. Baskınlarda Shen & Kha’Zix kombosunu son derece etkili kullanan P1 ekibi özellikle orta koridor ve alt koridorda büyük baskı oluşturmayı başardı. 29.dakikada P1’ın Baron denemesinde TSM ormancısı Svenskeren erken davranınca bir anda kendisini gri ekrana bakarken gördü. Bunu fırsata çeviren P1 emin bir şekilde Baron’u alan taraf oldu. TSM oyuncuları P1 oyuncularını kovalarken Inori rakiplerinin arkasından dolanarak üçte üç yapmayı başardı ve ardından katliam geldi. P1 Baron güçlendirmesiyle beraber TSM üssünü de ele geçirerek ilk karşılaşmadan galip ayrılan taraf oldu.

İkinci karşılaşmanın seçim ekranında Shen, Rengar seçimi TSM’e giderken Inori ilk karşılaşmada başarılı performans sergilediği Kha’Zix seçimiyle devam etti. Bjergsen’in ellerinde ise bu sezon pek görmeye alışık olmadığımız Ekko tercihi oldu. İlk karşılaşmaya benzer bir senaryo yaşanırken bu sefer baskın olan taraf TSM’di. Baskınlarda Shen’in ulti kombosu doğru zamanlamalarla kullanan TSM ekibi oyunun ilk ve orta aşamasında rakibine üstünlük kurdu. Maçın geç aşamasında oyunun gidişatı iki takım adına da anlık olarak değişti. 47.dakikada P1’ın Kadim Ejder denemesi TSM tarafından engellendi ve burada yaşanan takım savaşında P1 takımının tüm üyeleri öldürüldü. Bu katliamın ardından TSM zafere ulaşan taraf oldu. Toplam 48 dakika süren oyunda iki Baron P1 ekibine, bir baron TSM ekibine gitti.

Üçüncü ve son karşılaşmada oyunun erken bölümüne P1 ormancısı Inori’nin yaptığı hatalar damga vurdu. TSM ormancısı Svenskeren ise ilk iki karşılaşmanın aksine bu sefer daha pro-aktif bir oyuna yöneldi. Dakika 20’de TSM’in sekiz skoru bulunurken bunların hepsinde Svenskeren imzası vardı. 38.dakikada iki takım da Baron dansı yaptığı sırada rakibinin pozisyon hatasını değerlendirmeyi bilen TSM üst koridor inhibitörünü almayı başardı. 41.dakikada ise TSM ekibi sahip olduğu iki dağ ejderinin etkisiyle önce Kadim Ejder’i aldı, hemen ardından Baron’a yöneldi. Sahip olunan iki dağ ejderi ve Kadim Ejder güçlendirmesiyle Baron Nashor saniyeler içerisinde yok edildi.Alt koridordan kuşatmaya girişen TSM sahip olduğu çift güçlendirmeyle rakibinin nexusunu ele geçirerek seriden galip ayrıldı.

Team Dignitas 0 – 2 Counter Logic Gaming

Ligin son sırasına demir atan ve oynadığı oyunla pek bir ümit vaat etmeyen Team Dignitas, orta sıra ekiplerinden Counter Logic Gaming ile karşı karşıya geldi. İlk karşılaşmada rakibine karşı zorlanan CLG, ikinci karşılaşmada rahat bir galibiyet alarak seriden puan alan taraf oldu.

Oyunun kontrolünün bir o takıma bir bu takıma geçtiği ilk karşılaşmada CLG rakibini süper minyonlarıyla yenmeyi başardı. Toplam 50 dakika süren karşılaşmada CLG takım savaşı kompozisyonu kurarken, rakibi DIG ayrık ittirme kompozisyonuna yöneldi. DIG, son takım savaşına kadar başa baş bir oyun ortaya koymayı başardı. 49.dakikadaki Baron dansı sırasında CLG ekibinin süper minyonları karşı nexus kulelerine dayandı ve iki kuleyi de düşürdü. Pozisyon dışı kalan DIG’i fırsat bilen CLG ise nexusa yöneldi ve rakibini toplam 50 dakika süren oyun sonunda yenmeyi başardı.

DIG, ikinci maçta Maokai seçimine karşılık üst koridora  sürpriz bir seçim yaparak Swain tercihinde bulundu. Ancak bu seçim DIG ekibinin beklentilerine cevap vermedi. Oyun genelinde uyumsuz ve iletişim sorunları yaşıyor gibi görünen DIG, alt koridorunun pro-aktif çabalarıyla oyunu 40.dakikaya kadar götürmeyi başardı. Karşılaşmanın ilk, orta ve geç aşamalarında son derece rahat takım savaşları çıkartan CLG ekibi ikinci karşılaşmadan rahat bir galibiyet almayı başardı.

Immortals 0 – 2 FlyQuest

Geçen sezonu mumla arayan ve oyunsal olarak büyük sıkıntıların içinde olan IMT, bu sezonun flaş ekiplerinden olan FLY ile karşı karşıya geldi. FLY, rakibini iki maçta da haritadan silerek galibiyeti hanesine yazdırmış oldu.

İlk oyunun seçim ekranında FLY ekibi büyük bir sürprize imza atarak Evelyn seçimine yöneldi. Nitekim bu seçim oyun genelinde bütün koridorlar üzerinde beklenen etkiyi yarattı. IMT oyun boyunca sadece Pobelter özelinde varlık gösterebildi. Oyunun koridor ve takım savaşları kısmında FLY rakibine haritayı dar etti. Dakika 33’te Baron’un alınmasının ardından FLY ekibi oyuna son noktayı koydu. FLY üst koridoru Balls’ın oyunun sonunda bütün eşyalarını satarak Tanrıça’nın Gözyaşı alması dikkat çekti.

Serinin ikinci karşılaşması da ilk karşılaşmaya benzer şekilde gelişti. Bu sefer oyuna Hai’nin oynadığı Zed damga vurdu. Hai,orta ve alt koridorlarda kendisine skor fırsatı yaratarak kartopuna bağladı. IMT takımında ilk maçta ayakta duran tek isim olan Pobelter bu maçta aynı performansı gösteremeyince 30.dakikadaki ağır yenilgi kaçınılmaz oldu. Takımının 17 skorunun 11’ini alan Hai ikinci karşılaşmanın yıldızı oldu. FLY ekibi 17 skor alırken rakibine sadece 4 skor fırsatı verdi.

Cloud9 2 – 0 Echo Fox

Ligin en formda takımı olan ve bu sezon oynadığı serilerde yenilgi yüzü görmeyen Cloud9, inişli çıkışlı performans sergileyen Echo Fox’la karşı karşıya geldi. Nostalji rüzgarlarının yaşandığı seride, Cloud9 üst koridor oyuncusu Impact ile Echo Fox’a bu sezon transfer olan Looper karşı karşıya geldi.

Serinin ilk maçının yasaklama ekranında Echo Fox, Cloud9 üst koridoru Impact’e yönelik yasaklamalar yaparak rakibini Rumble kumarına iterken, 7.2 yamasında W ve E yetenekleri güçlendirme alan Nidalee, Echo Fox ormancısı Akaadian tarafından seçildi.  Fox orta koridoru Froggen ise kendisiyle özdeşleşmiş Anivia ile performans gösterdi. Yasaklanmayan Khazix ve Malzahar, oyun boyunca EF’nin başına bela açtı. Oyun boyunca C9 alt koridoru, EF alt koridoruna oranla daha baskın ve proaktif bir oyun sergilerken, Fox’un seçtiği Nidalee koridorlar üzerinde beklenen baskıyı kuramadı. Dakika 20’ye kadar olan takım savaşlarının seyri sürekli değişirken, Cloud9 adına Impact’in ellerinde olan Rumble ve Contractz’ın oynadığı Khazix, Fox adına ise Looper’ın oynadığı Poppy,  takım savaşlarına yön veren en önemli isimler oldu. Fox’a oranla daha kontrollü ve objektiflere yönelik oynayan C9, oyun boyunca rakibine sadece bir Baron ve üç kule verirken, dört ejder, bir Baron ve bir Kadim Ejder almayı başardı. Oyunun kırılma anlarından ilki, 35. dakika civarlarında Fox’un aldığı fakat sonucu felaket olan Baron sonrasında gerçekleşti. Fox, Baron’u almayı başarırken karşılığında 4 skor ve orta koridor inhibitörünü verdi. Bu dakikadan sonra oyun kontrolünü ele geçiren Cloud9, 42. dakika civarında Ejder bölgesinde son derece koordine bir takım savaşı çıkartarak sahip oldukları dört ejder güçlendirmesiyle beraber Kadim Ejder’i almayı başardı. Yaklaşık iki dakika sonrasında ise Baron bölgesinde önce Anivia katledildi, sonrasında ise Baron Nashor alındı. Bu ivmeyi arkasına alan Cloud9 karşılaşmadan galip ayrıldı.

Serinin ikinci maçında ilk karşılaşmanın aksine Kha’Zix seçimi Fox tarafından tercih edilirken, ilk mücadelede Syndra ile başarılı bir oyun sergileyen C9 orta koridoru Jensen yine Syndra ile performansını devam ettirdi. Oyunun ilk bölümünde Fox ekibi ilk karşılaşmanın aksine daha organize bir oyun sergilemeye çalışırken, dakika 12’de alt koridor ikilisini üst koridora rotasyon yaparak üstten ikinci kuleyi almayı başardı. Oyunun ilk takım savaşı 15. dakikada alt nehirde gerçekleşti. Cloud9’dan Syndra ve Ivern bu takım savaşında katledilirken karşılığında Fox’un üst koridoru Nautulius gri ekranı gördü. Dakika 19’da Fox ormancısı Akaadian, tek başına alev ejderini almaya çalışırken dört kişilik Cloud9 ekibi tarafından fark edildi ve katledildi. Oyuncunun bu hatası alev ejderinin Cloud9’a gitmesine sebep oldu.  Oyunun kırılmasına sebep olan takım savaşı 26.dakikada orta koridorda gerçekleşti. Jensen ve Sneaky ultilerini harika bir şekilde koordine ederek Nautulius ve Kha’Zix’i katletti. Ardından Baronun alınmasıyla beraber, hem baron güçlendirmeli minyonlar hem de Ivern’un Daisy’i çağırmasıyla beraber Cloud9 ekibi 30.dakikada oyunu kazanarak NA LCS’de liderliğini sürdürmeye devam etmiş oldu.

Yorum yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.