League of Legends

NA LCS 2017 Bahar Mevsimi 8. Hafta 2. Gün

NA LCS 2017 Bahar Mevsimi 3. günü oynanan C9-IMT, NV-DIG, TSM-FLY ve TL-P1 maçlarıyla sona erdi.

Karşılaşmaların kısa özetleri şu şekilde:

Cloud9 1-2 Immortals

Serinin ilk karşılaşmasında C9 yaptığı Lulu ve Orianna gibi seçimlerle, oyun sonunda hiper taşıyıcı olan Kog’maw’ı seçen Sneaky üzerinden takım kompozisyonu oluşturdu. IMT Nautilius ve Gragas gibi oldukça tank iki şampiyonu üst ve ormana alırken orta koridorda yüksek hasar çıkarabilen Syndra’yı tercih etti. Oyunun ilk kanı henüz dördüncü dakikada C9’ın üst koridorda yaptığı kule altı organizasyonla Contrazctz’da kalırken, kulenin hasarını hesaplayamayan Impact Flame’e skoru verdi. Koridorda oldukça agresif oyun sergileyen IMT alt koridor ikilisi girdiği takaslardan skor çıkararak erken oyunda zayıf olan Kog’maw’ın güçlenmesine fırsat vermedi. Orta oyunda Pobelter ve Dardoch harita üzerinde dolaşarak çıkardıkları skorlarla bireysel olarak büyük avantaj elde etti ve bu avantajı takım savaşlarına da yansıtmayı başardı. Otuzuncu dakikada başlayan takım savaşında üç skor çıkaran IMT orta koridor inhibitörünü de açarak oyunun hakimiyetini eline aldı. Otuz birinci dakikada aldığı Baron’la üst koridordan kuşatma yapan IMT, otuz üçüncü dakikada Nexus’u yıkarak serinin ilk maçından galip ayrılan takım oldu.

Serinin ikinci seçim ekranında IMT yüksek hasar potansiyeline sahip bir takım kompozisyonu oluşturmayı tercih etti. Orta koridorda Pobelter Vladimir’i seçerken, Jensen Orianna’yı alarak takım savaşında Rengar’la birlikte etkili ulti kullanabilmeyi hedefledi. İkinci oyuna hızlı başlayan Contractz, Dardoch’u kendi kırmızı güçlendirmesinde avlayarak ilk kanın altının sahibi oldu. Altıncı dakikada ormanda Pobelter’i düşüren Contractz aldığı ikinci skorla oldukça etkili hale geldi. On beş dakikada Rengar ile dokuz skora sahip olan Contractz oyunu tamamen domine ederken, takımı da boş durmadı ve kule düşürerek harita hakimiyetini sağladı. Otuz ikinci dakikada başlayan takım savaşında sahnede yine Contractz vardı. Contractz’ın Cody Sun’ı düşürmesiyle başlayan takım savaşında IMT iki skor daha vererek otuz dördüncü dakikada oyundan mağlup ayrıldı.

Serinin son karşılaşmasında IMT bir önceki maçta durduramadıkları Rengar’ı yasaklayarak, etkili takım savaşları başlatabilen Nautilius-Lee Sin seçimlerini yaptı. Jensen orta koridorda Talon’u seçerken, ikinci maçta Rengar’la takımını taşıyan Contractz bu maçta daha tank bir şampiyon olan Gragas’ı aldı. Oyunun ilk kanı alt koridora düzenlediği baskında Sneaky’i düşüren Dardoch’da kaldı. İkinci maçta harika performans sergileyen Contractz bu maçta Dardoch’ın oldukça gerisinde kalırken, yaptığı hamlelere karşılık vermekte de oldukça zorlandı. Dardoch’ın etkili baskınlarıyla skor avantajını ve oyun hakimiyetini ele geçiren IMT yirminci dakikada vadinin ilk Baron’unu da katlederek yaptığı kuşatmayla alt koridor inhibitörünü açmayı başardı. Kuşatmaya devam eden IMT yirmi dördüncü dakikada başlayan takım savaşında üç skor çıkararak serinin son maçından galip ayrılan takım oldu.

Team Envy 1-2 Team Dignitas

Serinin ilk karşılaşmasında NV takım savaşlarında rakip nişancıyı düşürebilen Camille-Malzahar gibi seçimler yaparken, DIG orta koridorda son zamanlarda görmediğimiz Azir’i ve üst koridorda Ekko’yu tercih etti. Oyunun ilk kanı alt koridora baskın düzenleyen Lee Sin’i harika oyunuyla düşüren Malzahar’da kaldı. Alt koridorda üstünlüğü ele geçiren NV kuleyi de düşürerek skorda geri olmasına rağmen altında geri düşmemeyi başardı. Yirminci dakikada Alev Ejderi için başlayan takım savaşından galip ayrılan taran DIG olurken, Seraph üst koridora yaptığı Camille seçimiyle oldukça başarısız bir oyun sergiledi. Yirmi yedinci dakikada katliam alan DIG, Baron güçlendirmesinin de sahibi oldu.  Azir-Ekko-Jhin üçlüsünü etkili kullanan DIG üst koridorda yaptığı kuşatmayla başlayan savaşta üç skorla birlikte inhibitörü de düşürmeyi başardı. Sistematik olarak üç inhibitörü de düşüren DIG otuz sekizinci dakikada Nexus’u yıkarak serinin ilk maçından galibiyetle ayrılırken kusursuz bir takım oyunu sergiledi.

Serinin ikinci karşılaşmasında iki takımda kitle kontrole odaklı ve güvenli takım kompozisyonları oluşturdu. Orta koridorda Keane’nin Victor tercihine Ninja Orianna’yla cevap verirken, ormanda Chaser Lee Sin’i LirA Elise’yi seçti. Alt koridorda oldukça agresif oyun oynayan NV, LirA’nın dördüncü dakikada Lulu’yu düşürmesiyle ilk kanın sahibi oldu. LirA erken oyunda düzenlediği baskınlarla iyi bir performans sergilerken, Chaser Lee Sin almasına rağmen harita üzerinde varlık gösteremedi. Harita üzerinde oldukça hızlı organize olabilen takım bu oyunda NV oldu. Otuz ikinci dakikada Keane skorunun devamında Baron’u alan NV orta koridordan inhibitörü de açarak harita hakimiyetini tamamen eline aldı. Kırkıncı dakikada başarılı kuşatma yapan NV üç inhibitörle birlikte Nexus kulelerini yıkmayı başardı fakat DIG’ın savunmasını aşamadı. Kırk dördüncü dakikada çıkan son takım savaşında katliam alan NV serinin ikinci maçından galip ayrıldı.

Serinin üçüncü karşılaşmasında NV Ahri-Lee-Karma seçimleriyle mobil bir takım kompozisyonu oluştururken, DIG Varus-Cassiopeia-Elise gibi kitle kontrolü olan ve yüksek hasar çıkarabilen şampiyonları tercih etti. Lira beşinci dakikada üst koridora attığı baskınla ilk kanı alırken, orta koridorda başlayan bire bir takastan skor çıkaran isim Keane oldu. Varus-Lulu ikilisi alt koridora mutlak hakimiyeti sağlarken, takımının da yaptığı başarılı rotasyonlarla üstünlüklerini kulelere dönüştürmeyi başardı. Makro oyunu başarılı oynayan DIG, skorda da üstünlüğü sağladı. Üst ve orta koridordan inhibitörleri açan DIG kırk altıncı dakikada başladığı kuşatmada dört skorla birlikte Nexus’u da yıkarak serinin son maçından galip ayrıldı.

Team SoloMid 2-1 FlyQuest

Serinin ilk karşılaşmasında FLY Rengar-Syndra-Rumble gibi seçimlerle oldukça yüksek hasar potansiyeline sahip kompozisyon kurarken, TSM Vladimir-Gragas-Jhin gibi takım savaşında dağınık hasar çıkaran bir kompozisyon oluşturdu. Oyun boyunca harita ve objektif hakimiyetini FLY elinde tutarken orta koridorda Hai Bjergsen’e karşı büyük bir üstünlük sağladı. Haritada yaptığı gezintilerden skor çıkarmayı da başaran Hai takım savaşlarında Moon ile birlikte oldukça etkili hale geldi. Alışıla gelmişin aksine makro oyunu bir türlü kurgulayamayan TSM, FYL’ın yaptığı hamlelere cevap veremeyince oyunda tutunamadı. Çıkan takım savaşlarının çoğundan üstün ayrılan ve bu üstünlüğü Baron’a ya da kuleye çevirmeyi başaran FLY altında da TSM’e karşı üstünlük kurdu. Yirmi altıncı dakikada Hai skoruna karşılık katliam alan FLY serinin ilk maçından ezici bir üstünlükle galip ayrıldı.

İlk maçta Rumble’yi etkili kullanan FLY ikinci maçta da üst koridorda Rumble’yi tercih ederken Hai orta koridorda Zed aldı. İlk maçta Vladimirle sönük bir performans sergileyen Bjergsen ikinci maçta da aynı tercihi yaparken, alt koridorda WildTurtle-Biofrost  Ezreal-Lulu seçimleriyle oldukça güvenli ve mobil bir ikili oldu. İlk maçta kendilerinden beklenen oyunu sergileyemeyen Bjergsen-Hauntzer ikilisi ikinci maçta yaptıkları geri dönüşle hem koridorda hem takım savaşlarında oldukça başarılı iş çıkardı. Otuz dakikada skor çıkaramayan ve minyonda da oldukça geri düşen Hai takımına katkıda bulunamazken, Bjergsen takım savaşlarında attığı ultiler ve bire bir takaslarda çıkardığı skorlarla takımını taşımayı başardı. Otuz altıncı dakikada başlayan takım savaşında dört skor çıkaran TSM, Nexus’u yıkarak durumu 1-1’e taşıdı.

Serinin son maçında TSM ikinci maçtaki takım kompozisyonunu korurken, FLY ormanda Rengar orta koridorda Syndra’yı tercih etti. Oyuna hızlı başlayan TSM üç dakikada üç dakikada dört skor çıkararak oyun başında FLY’ı düşürmeyi başardı. Hai ve Moon’un sergilediği başarılı performans takımını taşımaya yetmezken, serinin son maçında takım savaşlarından istediğini alan taraf TSM oldu. Yirminci dakikada aldığı dört skorla Baron’a yönelen ve Baron güçlendirmesinin de sahibi olan TSM altın farkını sekiz bine kadar çıkardı. Baron güçlendirmesiyle birlikte üst ve orta koridor inhibitörlerini açan TSM harita hakimiyetini eline geçirdi. Yirmi beşinci dakikada başlayan kuşatma savaşı Bjergsin’in aldığı üç skorla sonuçlandı ve TSM Nexus’u yıkarak serinin üçüncü maçından da galip ayrıldı.

Team Liquid 0-2 Phoenix1

Serinin ilk karşılaşmasında TL Syndra-Rengar-Caitlyn-Zyra gibi seçimlerle oldukça yüksek hasar potansiyeline sahip takım kompozisyonu oluştururken, P1 Elise-Ezreal-Ahri-Karma gibi mobil şampiyonları tercih etti. İki takımda oyunun ilk on dakikasında güvenli oynamayı tercih ederken, onuncu dakikadan her fırsatta başlayan takım savaşlarından avantajlı ayrılan takım P1 oldu.  Yirmici dakikada TL avantajlı başladığı takım savaşında Ezreal’a odaklanmamanın cezasını üç skor vererek ödedi. Başarılı kuşatmalar yapan P1 yirmi sekizinci dakikada iki skorla birlikte üst koridor inhibitörünü de açmayı başardı. Otuz üçüncü dakikada başlayan takım savaşında sahnede Arrow vardı. Savaşta iyi pozisyon alan Arrow üçte üç yaparak serinin ilk maçında galibiyeti takımına kazandırdı. Dört TL oyuncusunun ölüm süresini fırsata çeviren P1 yaptığı kuşatmayla otuz dördüncü dakikada serinin ilk maçından galip ayrıldı.

Arrow ilk maçta sergilediği başarılı Ezreal performansını ikinci maça da taşımak isteyerek Ezreal’ı tercih ederken, Doublelift tercihini Caitlyn’den yana kullandı. İkinci maçta üst koridora yoğunlaşan P1’a TL yeterli cevap veremedi. Üst koridordan skorlarla birlikte kuleleri de düşüren P1 haritanın üst bölümüne hakim oldu. TL takım savaşlarına avantajlı başlamasına rağmen Arrow’u düşüremeyerek savaş sonucunda bir türlü istediğini almayı başaramadı. Otuz ikinci dakikada Baron için başlayan takım savaşında Arrow yine harika pozisyon alıp güvenli mesafeden hasar çıkarırken aynı başarıyı Doublelift gösteremedi. Doublelift’in takım savaşının başında düşmesiyle dört skor çıkaran P1 Baron güçlendirmesini de alarak oyunu tamamen domine etmeye başladı. Otuz sekizinci dakikada Ryu’nun üçte üç almasıyla başlayan takım savaşı P1’ın oyunu bitirmesiyle sonuçlandı.

Yorum yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.