League of Legends League of Legends Haberleri

NA LCS 2017 Yaz Mevsimi Elemeleri: 2. Gün

NA LCS 2017 Yaz Mevsimi’nde ligde oynayacak takımların belirleneceği Yaz Mevsimi Elemeri’nde ikinci gün oynanan TL-GCU ve NV-EUN karşılaşmalarıyla tamamlandı.

5 maçlık seriler üzerinden oynanan karşılaşmaların kısa özetleri şu şekilde:

Team Liquid 3-2 Gold Coin United

Serinin ilk karşılaşmasında TL’den Piglet Karthus,Doublelift Varus, Reignover Elise seçimlerini yaptı. Fenix Karthus’a karşı mobil bir şampiyon seçimi yaparken, Mash de nişancı rolünde Caitlyn’i kilitledi. Oyuna hızlı başlayan TL erken oyunda Reignover’ın attığı baskınlar ve Piglet’in global ultisi sayesinde skorlar çıkararak GCU’nun önüne geçmeyi başardı. Orta oyunda makro oyunlarda sıkıntı yaşayan ve Baron etrafındaki görüşte hakimiyeti sağlayamayan TL otuz birinci dakikada Baron’u GCU’ya kaptırmasına rağmen başlattığı takım savaşından üç skor çıkardı. Piglet’in çıkardığı yüksek alan hasarıyla takım savaşlarına önde başlayan TL, otuz beşinci dakikada çıkardığı dört skorla birlikte Nexus’u yıkarak serinin ilk maçından galibiyetle ayrıldı.

Serinin ikinci maçında Piglet tercihini değiştirmeyerek tekrar Karthus alırken, Fenix de ikinci maçta Ahri’den vazgeçmedi. İki ormancı da ormanda vadinin avcılarını almayı tercih etti. Reignover’in Rengar seçimine Santorin Kha’zix ile cevap verdi. İkinci maça da oldukça agresif başlayan TL skorda önde olmasına rağmen ilk kule kanını GCU’ya kaptırdı. Tahm Kench ve Karthus ultilerini efektif kullanan TL skor toplamaya devam etti ve yirmi beşinci dakikada altın farkını 6k’ya çıkardı. İlk maçın aksine makro oyunu daha başarılı oynayan ve güzel kuşatmalar yapıp harita hakimiyetini oyun boyunca rakibine kaptırmayan rakip TL oldu. Aldığı Baron’la birlikte kusursuz kuşatmalar yapan TL üç inhibitörü de açmayı başardı. Otuz altıncı dakikada aldığı iki skorla Nexus’u yıkan TL durumu 2-0’a getirdi.

Serinin üçüncü maçında yeni yeni metaya giren Fizz’i ve Lourlo seçerken, iki maçtır Fenix’in oynadığı Ahri’yi Piglet kilitledi. Piglet’in Ahri seçimine Fenix orta koridorda ve takım savaşlarında oldukça güçlü bir şampiyon olan Vladimir’i alırken, Solo üst koridorda kitle kontrol makinesi olan Nautilus’u aldı. Yapılan seçimlerle TL agresif bir takım kompozisyonu oluştururken GCU daha kontrollü ve takım savaşlarında etkili bir kompozisyon oluşturmayı tercih etti. İlk iki maçın aksine üçüncü maçta erken aşamada bol skorda önde olan taraf GCU oldu. Otuz birinci dakikada Baron etrafındaki görüşe hakim olan ve iyi pozisyon alan GCU Baron’u TL’e kaptırmasına rağmen dört skor çıkararak büyük bir avantaj elde etti. Oldukça çekişmeli devam eden üçüncü maçta orta oyunda sadece takım savaşları vardı. İki takımda karşılıklı kazanıp kaybettiği takım savaşlarını objektiflere çevirmekte zorlanırken, kırk birinci dakikada Rengar ve Lulu’nun karşılıklı Nexus’u yıkma çabaları sonuç vermedi. Kırk dokuzuncu dakikada GCU’nun başlattığı takım savaşında koordinasyon sağlayamayan ve kopuk savaşan TL üç skor vererek serinin üçüncü maçından mağlup ayrıldı.

Serinin dördüncü karşılaşmasında her iki takımda agresif takım kompozisyonları kurdu. Piglet orta koridorda Taliyah’ı, Lourlo üst koridorda Gragas’ı seçerken,Reignover metanın en güçlü ormancılarından Graves almayı tercih etti. TL agresif seçimlerine aynı şekilde karşılık veren GCU orta koridorda Jayce, üst koridorda Rumble ve ormanda Kha’zix’i kilitledi. Yedinci dakikada başlayan ufak çaplı takım savaşı ikiye ikilik değişimle sonuçlanırken ilk kan GCU’da kaldı. Bireysel takaslardan üstün ayrılan GCU aynı başarıyı kulelerde de göstererek yirmi beşinci dakikada altın farkını 4k’ya kadar çıkardı. Serinin dördüncü maçında makro oyunu kusursuz oynayan GCU, TL’i oyundan düşürmeyi başararak oyunu tamamen domine etti. Orta koridor inhibitörünü açan ve Baron güçlendirmesini de alan GCU alt koridorda başlattığı kuşatmada dört skor çıkararak otuz üçüncü dakikada Nexus’u yıktı ve durumu 2-2 yaptı.

Serinin son karşılaşmasında GCU yaptığı Cassiopeia-Renekton-Rengar gibi seçimlerle rakibin işini direk bitirmeye yönelik oldukça agresif bir takım kompozisyonu kurmayı tercih etti. TL GCU’nun oluşturduğu kırılgan takıma karşı destekte Malzahar’ı alırken, orta koridorda da mobil bir şampiyon olan ve yüksek hasar çıkarabilen Ahri’yi kilitledi. Sakin başlayan oyunda ilk kan üst koridorda Solo’yu düşüren Reignover aldı. GCU’nun aşırı agresif seçimlerini cezalandıran TL Ashe ve Malzahar’ın başarılı ultileriyle skorda büyük bir üstünlük sağlayarak harita hakimiyetini de eline aldı.Yirmi dokuzuncu dakika Ashe ve Malzahar ultileriyle GCU’yu adeta dağıtan TL otuzuncu dakikada serinin son maçından galip ayrılırken oyun boyunca GCU’ya skor vermemeyi de başardı.

EnvyUs 3-1 eUnited

Beş maçlık serinin ilk seçim ekranında NV Zyra-Camille-Orianna gibi seçimlerle kitle kontrol odaklı takım kompozisyonu oluştururken, EUN son zamanlarda yıldızları parlayan Lucian-Fizz ikilisini orta koridorda ise yüksek hasar çıkaran Syndra’yı kilitledi. Oyun boyunca koordineli oynayan Seraph-Lira ikilisi yaptığı rotasyonlar ve girdiği bire bir takaslarda başarılı oyunlar sergileyerek fark yaratmayı başardı. Camille ile harika performans sergileyen ve girdiği her takastan üstün ayrılan Seraph çıkardığı skorlarla birlikte takım savaşlarında da oldukça etkili oldu. Makro oyunu güzel oynayan ve takım savaşlarından da üstün ayrılan NV otuz üçüncü dakikada Baron’u herhangi bir engellemeyle karşılaşmadan alarak altın farkını 15k’ya çıkardı. NV’nin hamlelerine cevap vermekte zorlanan EUN oyundan düştü ve yaptıkları bireysel hatalarla NV’nin oyun hakimiyetini pekiştirdi. Herhangi bir savunmayla karşılaşmadan üç inhibitörü de yıkan NV, otuz yedinci dakikada Nexus’u yıkarak serinin ilk maçından galip ayrıldı.

Serinin ikinci karşılaşmasında Ninja Talon, Seraph Ekko seçimi yaparken LirA ormanda Nidalee’yi tercih etti. İlk maçta Seraph’ın kusursuz oynadığı Camille’yi bu maçta Licorice alırken, Fox orta koridorda ilginç bir Kayle tercihinde bulundu. Oyuna oldukça hızlı başlayan EUN üçüncü dakikada alt koridorda başlayan takasta üç skor ve ilk kanı alarak oyuna önde başladı. Takım savaşından ziyade bireysel takasların oldukça fazla yaşandığı ikinci maçta bu takaslardan istediğini alan ekip EUN oldu. Aldıkları skorlarla birlikte NV oyuncularını düşüren EUN bu başarısını harita görevlerine de yansıtarak Baron güçlendirmesiyle birlikte alt ve orta koridordan inhibitörü açmayı başardı. Yirmi beşinci dakikada son kuşatmayı yapan EUN çıkardığı üç skorla birlikte Nexus’u yıkarak durumu 1-1’e getirdi.

Serinin ikinci maçında iki takımda kontrol odaklı ve takım savaşlarına yönelik kompozisyon oluşturdu. LirA ormanda Rek’sai’yi tercih ederken, Seraph ilk maçta kusursuz performans sergilediği Camille’yi kilitledi. Takım savaşlarında ultileriyle yüksek hasar çıkaran ve alan kontrolü yapabilen Orianna-Rumble ikilisini EUN ekibi aldı. Oyunun ilk kanını yedinci dakikada LirA’nın yardımıyla Seraph alarak koridor aşamasında rakibine karşı üstünlük sağladı. Henüz dokuzuncu dakikada başlayan takım savaşında dört skor çıkaran NV oyunu yavaş yavaş domine etmeye başladı. Kulelere ağırlık veren ve bireysel takaslara fazla yaklaşmayan NV düşürdüğü kulelerle harita hakimiyetini kazanırken altında da üstünlük sağladı. Yirmi altıncı dakikada Seraph’ın üçte üç almasıyla Baron’u alan NV yaptığı kuşatmalarla üç inhibitörü de yıktı. Otuz birinci dakikada ciddi bir savunmayla karşılaşmadan Nexus’u yıkan NV serinin üçüncü maçından galip ayrıldı.

Serinin dördüncü maçında NV Renekton-Rengar-Zyra-Syndra gibi seçimlerle oldukça agresif ve yüksek hasara sahip bir takım kompozisyonu kurarken, EUN üst koridorda Poppy ormanda Lee Sin ve orta koridorda yaptığı Ahri seçimiyle daha güvenli ve defansif bir takım kompozisyonu kurdu. NV’nin yaptığı seçimlerle erken oyundaki gücünü hafife alan EUN verdiği skorlar yüzünden takım savaşlarında zorluklar yaşadı. Seraph’ın kullandığı ışınlanlar ve harita üzerindeki rotasyonları takımına büyük katkı sağlarken aynı başarıyı Licorice gösteremedi. Sürekli dağınık oynayan ve yanlış kararlar veren EUN orta oyunda da verdikleri bireysel skorlarla NV’nin oyunu domine etmesini kolaylaştırdı. Yirmi altıncı dakikada Lee Sin ve Ahri’yi düşüren NV Baron’u alarak altın farkını 16k’ya çıkardı. Baron güçlendirmesiyle kuşatma yapan ve orta koridor kulesini düşüren NV, başarılı kuşatmalarıyla üst koridor kulesini de yıktı. NV’nin kuşatmalarına cevap vermek isteyen EUN için başlattığı kötü takım savaşı oyunun sonunu getirdi. Takım savaşında yüksek hasar çıkaran NV dört kişiyi düşürerek otuz ikinci dakikada Nexus’u yıktı ve seriden galip ayrıldı.

editor
Oyuncuların buluşma noktası!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir