League of Legends League of Legends Haberleri

Riot Games’in çalışma izni zorunluluğu takımları zor duruma düşürüyor

Riot Games, Avrupa LCS’deki oyunculardan oynayabilmesi için istediği vize ile alakalı kuralını değiştirdi. Bu değişikliğin ardından yeni prosedürü yerine getiremeyen bazı oyuncular önümüzdeki haftalarda maçlara çıkamayacak.

İki haftasını geride bıraktığımız Avrupa LCS adına geçtiğimiz günlerde şaşırtıcı bir olay yaşandı. Unicorns of Love takımı Rus ormancıları Diamondprox’un vize sıkıntısından dolayı önümüzdeki haftalarda lig maçlarına çıkamayacağını açıkladı. Olayın perde arkası ise konuyu daha şaşırtıcı hale getiriyor. Avrupa LCS’i Almanya’da düzenleyen Riot Games, önceki sezonlarda oyunculardan sadece turist vizesi istiyordu ve bu vize yeterli oluyordu. Yeni sezonla birlikte Riot Games’in oyunculardan çalışma izni istemesi olayların başlangıcı oldu.  Almanya’nın e-Spor’u aktif bir spor branşı olarak tanımamasından dolayı, takımların çalışma izni almasını bir hayli zorlaştırdığı da yapılan yorumlar arasında.

Unicorns of Love’ın bu durumu yaşamasının ardından aynı durumdan Roccat ekibi de nasibini aldı. Ermeni destek oyuncuları Edward için çalışma izni alamadığını açıklayan Roccat, oyuncunun önümüzdeki haftalarda takımla birlikte olamayacağının bilgisini verdi. Yaşanan bu iki olayın ardından Reddit üzerinde Almanya’nın politik sebeplerden dolayı Sovyet kökenli ülkelerin vatandaşlarına kolay kolay çalışma izni vermediğinin bilgilendirilmesi yapıldı. Rus ve Ermeni oyuncular Diamondprox ve Edward’ın bu izni alamamasının temel nedeni de böylece ortaya çıkmış oldu. Öte yandan takımların böyle bir kuralın var olduğundan neredeyse haberiz olması da olayın bir başka boyutu. Kısa vaadede çözülemeyecek bir sorun olarak görülen bu vize işlemleri iki oyuncunun kariyerini de ciddi anlamda etkiliyor.  Yapılan diğer yorumlar arasında Amerika LCS’de oynayan Alex Ich ve RF Legendary gibi diğer Sovyet kökenli ülke vatandaşlarının vize sıkıntısı yaşamadan takımlarında görev aldıkları dile getirildi. Bu sebeple Diamondprox ve Edward’ın Amerika’da kendilerine takım bulabilecekleri görüşünü savunan kişi sayısı da bir hayli fazla.

Bir hayli tepki çeken bu olayın sonrasında Avrupa LCS’in e-Sporu tanımayan bir ülkede düzenlenmemesi gerektiğini savunan kişi sayısı da oldukça fazla. Riot Games’in böyle bir kural getirmesi ve takımların da kuraldan bihaber olması bu olaylar zincirinin yaşanmasına neden oldu diyebiliriz. Roccat ve Unicorns of Love önümüzdeki haftalarda bu oyunların yerini yeni isimlerle dolduracak. Son olarak Edward ve Diamondprox’un geleceğinin belirsiz olduğunu da hatırlatalım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir