League of Legends League of Legends Haberleri

Riot Games, İngilizce LPL yayını yapmaya hazırlanıyor

Dünya Şampiyonası sonunda Kespa(Korean e-Sports Association)’nın kurallarında yaptıkları değişiklikler, bütün LoL sahnesini etkiledi diyebiliriz sanırım. Organizasyonların tek takıma sahip olması, oyuncuların maaşına getirilen kısıtlamalar ve daha niceleri, ünlü Koreli LoL oyuncularını başka ülkelere gitmeye teşvik etti. Önce Dünya Şampiyonu olan Samsung White takımı, ardından bütün Samsung organizasyonu Çin’e geçti. Sonra da veteran oyuncuların hepsi. Bütün popüler Koreli oyuncuların Çin’e geçmesi ile birlikte, Riot Games de dikkatini Çin sahnesine kaydırdı.

Riot’a yakın kaynaklardan gelen bilgilere göre, şirket Tencent LoL Pro League(LPL) maçlarını yayınlama kararı aldı. Prodüksiyon ise Riot’un Sydney merkezli Avustralya sütdyolarında gerçekleştirilecek.

Şirket hali hazırda yayına yetenekli yorumcuları kazandırmış durumda. Richard “Pulse” Kam, 18 Aralık’ta resmi olarak Riot’un kendisini işe aldığını duyurmuştu. Kam, eski Challenger Serisi yorumcusu, büyük ihtimalle LPL yayınlarında ana yorumcu olarak görev yapacak.

Julian “Pastrytime” Carr’ın da yorumcuların arasında olacağı kesinleşti. 2013 yılındaki Battle of Atlantic turnuvasında muazzam bir performans ortaya koyan Carr, Riot Games’in dikkatini çekmişti.  Riot Games e-Spor Direktörü Whalen “Magus” Rozelle Ocak 2014’te Carr’ı Kuzey Amerika LCS’te tam zamanlı yorumcu olarak işe almak istediklerini söylemişti. O zamandan beri Carr’ın dahil olduğu aktiviteler çok azdı. Avustralyalı olması nedeniyle vize sıkıntılarına maruz kalmadan mesleğini gerçekleştirebilecek olan Carr’ın LPL performansı merakla bekleniyor.

Riot’un bu hamlesi, Çin LPL’i  uzun süredir İngilizce olarak takip etmemize yardımcı olan ufak bir grup hayranı ve yorumcuyu zor durumda bırakacak. LPL-en oluşumunun arkasındaki kişilere-Kelsey Moser, Ryanne “Froskurinn” Mohr and Devin “PiraTechnics” Younge- ise Riot’un bu hamlesinden sonra yayınlarının durdurulacağı bilgisi verildi. Riot ise henüz bu kişilere LPL ile ilgili çalışmayı sürdürmek için bir öneri sunmadı.

Yine Riot’a yakın bir kaynağın durum ile ilgili yorumu ise şu şekilde: “Riot hali hazırda bulunan LPL-en çalışanlarını değerlendirdi. Şirket Kelsey’i bir yorumcu olarak görmüyor, yani o bu işin dışında kalacak. Piratechnics ise şu an röportaj kısmında ve o organizasyona dahil olabilir. Fakat Froskurinn için durum farklı. Bence e-Spor ile ilgilenen herkes onu yorumcu olarak yeterli görüyor. Riot ise onu sosyal medya kullanımı yüzünden bir risk olarak görmekte ve Froskurinn’e eğer bir yorumcu olarak işe alınmak istiyorsa değişmesi gerektiği söylendi.”

Eğer Mohr Riot’un İngilizce LPL yayınına dahil olursa, Riot Games’in ilk kadın yorumcusu olacak.

Riot’un böyle bir karar almasının arkasındaki asıl neden ise Çin sahnesinde daha aktif rol alabilmek. League of Legends’ın Çin üzerindeki tüm haklarına sahip olan Tencent Holdings ile Riot Games’in uyum içinde çalıştığı da söylenemez. Herkes Çin League of Legends marketinin ne kadar büyük olduğunu biliyor ve Riot kendi ürünlerinin orada satılmasını istiyor.

Umarız LPL’in de İngilizce olarak yayınlanmasından sonra, Türkçe olarak da izleriz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir