League of Legends League of Legends Haberleri

Riot Games ve Imagine Dragons ortaklığından müthiş bir fragman

Günümüzde eSpor oyunları, tanıtımlarını geniş kitlelere ulaşabilecek ve de etkili düzeylerde gerçekleştirememekte. Ama LoL Riot ekibi, bu yargıyı 2014’te Dünya Şampiyonası tanıtım fragmanıyla tamamen kırmış bulunuyor.

Bu fragman sadece League of Legends değil, tüm oyunların oyuncularını kapsıyor. Şimdi videoya aşama aşama göz atalım.

003

 

Günümüz eSpor oyunları, birbirlerini aynı geminin yolcuları olarak görmeyip, birbirleri ile gereksiz bir rekabet içine giriyorlar. Riot’un 2014 reklam filmi, bu duruma bir dur diyor; ve işte karşımızda tüm oyunculara hitap eden bir video.

Direkt olarak sporcuya şu sözlerle başlanıyor:

“Çocukken hep kenarda durdun, uzaktan baktın. Ama herkes eğlenirken çalışmaktı senin kaderin farkındaydın.”

Bu söz, oyunculuk-sporculuk kavramı ve yarışma ruhu üzerine söylenmiş eşi görülmemiş bir tasdik cümlesi. Bir çok ebeveyn, eSpor değerlerini hiçe sayıp, bunu sadece bir oyun olarak görüp küçümserken, Riot buna aynı hiddette bir cümleyle yanıt veriyor: “Bu doğru değil. Biz savaşçılarız, bu şehri yıkıntılardan yükseltenleriz.”

Rekabete dayalı bir oyun oynayıp da bu cümlede kendinden bir parça bulmayacak birini tanımıyorum. Bu olay, Riot ve işbirlikçileri Imagine Dragons tarafından büyük bir özgüvenle ortaya konmuş yüce bir inanış.

Ama belki de tanıtımın en harika yanlarından biri, sadece League of Legends’ı değil, her oyunu kapsaması ve yüceltmesi. Elbette görseller, tasvirler, şampiyonlar ve arayüz düzeyinde direkt LoL önplanda; fakat videonun yansıttığı bu değerler kimsenin tekelinde değil. Temelde anlatılmak istenileni çekip çıkar, ve istediğin oyuna yerleştir. Bu her oyuncu için geçerli.

Video, mücadele içine girmek üzere olan iki takımı göstererek devam ediyor. (Sonunda o zaman gelecek, en iyilerin iyisini alt edip kendini kanıtlaman gerekecek.) Tek ışık kaynağı karşılarında duran ekranların yüzlerine yansıması olan karanlık bir odada oyuncular birbirlerine dönük oturuyor. Kazananlardan biri başını kaldırıp monitörün üzerinden bakıyor. Mağlup takımdan karşısındaki kişi onun gözlerinin içindeki güveni ve meydan okumayı görüp, elinde olmadan karşılık veriyor. (Arkamdan ağlamayın, sevdiğim işi yapabilmek içindir bu çaba.)

2618775-leagueof32

Ekran değişiyor, kendimizi bir şampiyona stadının ortasında buluyoruz. Sonra sahne arkasında hayal kırıklığı yaşayan, birbirini kucaklayan, ama hep gülümseyen sporcuları görüyoruz. Kazanan ve kaybedenler aynı yerde, yoğun duygularını birlikte ve aynı anda yaşamaktalar. Bize bu hisleri bizim de yaşadığımızı hatırlatıp, başka türlü olsa bunları nasıl hissedebilirdik dedirten soru işaretleri bırakıyorlar.

Son sahnede gökyüzüne doğru yükseliyorlar. (Bkz. kapak resmi) Bir an için bulutların arasında durup, aşağıya, uğruna yarışacakları şeye bakıyorlar: Kupaya.

Onları oraya yükselten uğraşları ve tutkuları. Son karşılaşma için yüz yüze geldiklerinde sadece birbirleriyle değil, aynı zamanda o stadyumda bulunan onca kişiyle de yüzleşiyorlar. Burada herkesin kalbi, oyuna olan sevgiyle bir atmakta.

Sevgi besledikleri bu oyun Counter-Strike ya da Dota ya da Starcraft olabilir. eSpor, insanın duygularına ket vurmaz. Aynı şekilde başarılarını da kısıtlamaz. Bu ikisini de burada anlatıldığı şekilde tüm çıplaklığı ve güzelliğiyle görebiliyoruz. Riot bize, içimizde hiç korku kırıntısı kalmaması ve bu hazdan kendimize bir pay almamız için davetiye yolluyor.

Bu şehri onlar kurdu, biz de içinde yaşayabiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir