League of Legends

Schalke 04, 2019’da EU LCS slotu satın almayabilir

Almanya’nın önde gelen spor kulüplerinden Schalke 04, 2019 yılında franchising sistemine geçiş yapacak EU LCS’ten slot satın almama kararı vermek üzere.

Futbolda yakaladığı başarılar ile başta Avrupa olmak üzere tüm dünya tarafından bilinen bir marka haline gelen Schalke 04, geçtiğimiz yıllarda espor piyasasına da giriş yapmıştı. 2016 yılından beri bünyesinde bir League of Legends takımı bulunduran Almanya temsilcisi, geçtiğimiz yaz EU CS play-offlarını geçerek kapağı EU LCS’e atmıştı. Mavi beyazlılar mütevazi kadrosuyla EU LCS 2018 Bahar Mevsimi’ni 8. sırada bitirerek ligden düşmemeyi başardı. Ancak Riot Games’in franchising sistemini NA LCS’ten sonra EU’ya da getirecek olması organizasyonun hesaplarını bozdu. Buna göre 2019 Bahar Mevsimi’nden itibaren EU LCS’te yer almak isteyen takımlar 10.5 milyon euro gibi bir miktarı Riot Games’e ödemek zorunda. Ligden düşmeyerek LCS slotunu elinde tutmayı başaran Schalke 04 gibi takımlar için ise bu ücrette 2.5 milyon euroluk indirim yapılıyor. Yine de ekiplerin ödemesi gereken miktar 8 milyon euro ve Schalke, Unicorns of Love gibi bazı takımların bu parayı bulmakta zorluk yaşadığı takım yetkililerince basına yansıtılıyor.

Elbette Schalke 04 gibi büyük spor organizasyonları için 7 haneli sayılar büyük problem teşkil etmiyor. Ancak futbol takımının Bundesliga’yı 2. bitirip Şampiyonlar Ligi’nde mücadele edecek olması ve yeni sistemden ötürü kulübün EU LCS’e yatırdığı parayı amorti edip edemeyecek olmasının belirsizliği, Schalke’yi slot konusunda pasif davranmaya itiyor. Unicorns of Love’ın sahibi Jos Mallant ise aynı konu ile ilgili “Riot Games franchising başvurumuzu yapacağız ancak son güne kadar sponsor bulmak imkansız gibi” açıklamasını yaptı. Schalke 04’ün yıllık bütçesinde espora yer vermeye devam edip etmeyeceği bilinmez ancak Riot Games şimdiden slot için Arsenal, Crystal Palace, Swansea City gibi Premier League ekipleriyle görüşmeye başladı.

 

Yorum yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.