League of Legends

Sihirdar nedir?

Sihirdar oyunumuzun olmazsa olmazıdır, her oyuncuya dair istatistikleri ve skorları sihirdar tutar.

LoL’de bir oyuncu olarak, Valoran’ın adalet meydanlarında kendi adına savaşacak bir şampiyon çağırabilme yeteneğine sahip olağanüstü bir Sihirdar rolünü üstlenirsiniz. Artık Valoran’ın bütün önemli siyasi kararları, savaş arenalarında yapılan yarışmaların sonucuna göre verildiği için, bir sihirdarlar olarak sizler kıtadaki değişimin yegâne gücüsünüz. Dövüş esnasında bir şampiyonu yönetirken aynı zamanda sihirdar büyüleri, rünler ve kabiliyetlerini kullanarak maçın sonucunu etkilersiniz.  Maç sona erdiğinde, tecrübe ve IP kazanırsınız. (Influence Points: Kısaltması IP olan bu terim, bir oyuncunun bitirdiği her maç başına kazandığı oyun içi para birimi için kullanılır. Bu puan kazanımı oyunun uzunluğuna, oyun türüne ve oyunun sonucuna göre değişir.) Tecrübe puanları ile farklı büyü ve rün slotları açarak gücünüze güç katabilirsiniz, IP ile gelecekteki dövüşlerinizde kullanacak yeni şampiyonlar ve rünlere sahip olabilirsiniz.

Sihirdar Kanunu

Sihirdar Kanunu, Riot Games tarafından oyunculara sunulan oyun esnasında uyulması gereken bir takım kuralları ve oyuna dair ana hatları açıklayan bir listedir. Eğer bu kurallara uymazsanız bir süreliğine cezalı duruma düşebilirsiniz. Tekrar eden veya ciddi kural ihlalleri daha büyük cezalar almanıza sebep olacaktır. Her oyuncu bir sihirbazı maç esnasında bir kurala uymadığı gerekçesiyle şikâyet edebilir. Eğer bir sihirdar hakkında yeterli sayıda şikâyet gelirse, şikâyet edilen sihirdarın yaptıkları diğer sihirdarlar tarafından The Tribunal’da (Sihirdar Kanunu Mahkemesi) izlenir.

Sihirdar büyüleri

Adalet meydanındaki herhangi bir savaşta büyülerinizden herhangi 2 tanesini kullanabilirsiniz, bunların çoğu ilk oynayışınızdan itibaren açıkken diğerleri siz seviye atladıkça açılacaktır. Bu büyüleri sol elinizle kontrol edersiniz ve oynayışınıza etkileri oldukça fazladır.

Rünler

Arenada maç başlamadan önce, Rün kullanarak şampiyonunuzun kabiliyetlerini güçlendirebilirsiniz. Rünler sadece IP kullanılarak Riot Mağazasından satın alınabilir.

Rünler Riot puanlarıyla satın alınamazlar. Bunun sebebi ise oyuncuların fazladan alım gücü fazla olan oyuncuların fazlasıyla rün satın alıp oyunun dengesini bozmalarını önlemektir. Ancak IP Arttırıcı satın alarak rünleri daha hızlı edinebilirsiniz.

Kabiliyetler

Kabiliyetler oynanışı etkileyen özelliklerdir. Bütün kabiliyetlerin etkileri pasiftir ancak bazıları aktive edildikleri takdirde bazı sihirdar büyülerini güçlendirebilirler. Bir sihirdar olarak büyücülük eğitiminizi 3 kategoride yoğunlaştırabilirsiniz (Saldırı, Savunma, İşlevsel). Her grubun 6 sırası vardır, ilk başta ilki dışında diğer hepsi kapalıdır, bir grubun 2. sırasını açmak için o gruba 4 puan vermeniz yeterlidir. Kabiliyet ağacındaki çizgiler açılacak daha fazla şey olduğunu belirtir. 30. seviyeye kadar her seviye için 1 puan koyabilirsiniz. Savaşlar arasında kabiliyetleri tekrar düzenleyebilirsiniz.

editor
Oyuncuların buluşma noktası!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir