League of Legends

SKT T1: Şampiyon, tahtını geri istiyor

Sezon 3 Dünya Şampiyonu, Faker’lı SKT T1 Dünya Şampiyonası’na bomba gibi geliyor. Şampiyonluğun en büyük adayı olan takım bir yıl ara verdiği Dünya Şampiyonası’nda kendisinin tekrardan en iyi olduğunu kanıtlamaya hazır.

League of Legends hayranları Sezon 3’ü ve ardından Dünya Şampiyonası’nı hatırlayacaktır. Kore temsilcisi SKT’nin zaferi çok da beklenmedik bir şey değildi aslında, bu oyunda oldukça gelişen ve durdurulmaz hale gelen Korelilerin yükselişi Sezon 3 itibariyle başlamıştı. Faker’in önderliğinde tüm League of Legends evrenini sarsan SKT fırtınası bir sezon sonra Dünya Şampiyonası lanetiyle dinmek zorunda kaldı. Lanetin ne olduğunu herkes biliyor: Dünya şampiyonasını kazanan takım bir sonraki şampiyonaya katılamaması. Sezon 1 şampiyonu Fnatic, sezon 2 şampiyonu Taipei Assasins, Sezon üç şampiyonu SKT ve son olarak sezon dört şampiyonu Samsung White, takip eden sezonlarda dünya şampiyonasına katılamayarak lanetin süre gelmesine sebep oldular.

SKT T1 şampiyon oldukları sezondan sonrası gelen başarısızlığın ardından beklenildiği üzere bir takım oyuncu değişikliklerine gitti. Üst koridorunu ve aşağı koridor ikilisini değiştiren takım, temelinde yine Faker’in olduğu başarılı bir kadroyu kurdu ve bunun meyvesini Kore’de Kış mevsiminde tatmin edici bir zaferle almayı başardı. Yaz mevsiminde de başarılı olsalarda, MSI’de Pawn’lı EDG’ye kaybetmeleri onlar için can sıkıcı bir hadiseydi. Takım kış mevsiminde ise adeta formda zirve yaptı. Üst üste 14 maç kazanan ve durdurulamaz görünen SKT’ye tek çelmeyi CJ Entus taktı. Geri kalan maçlarda yenilgi yüzü görmeyen ekip, sezon başında yakaladığı erken form tutmanın cezasını bir nevi çekti diyebiliriz. Kalan maçlarının hepsini kazansa da 14 maçlık zafer serüveninde daha net, daha kararlı bir oyun ortaya koydukları açıkça ortaydı. Yinede ligi açık ara birinci sırada bitiren takım finalde de KT Rolster’i 3-0 gibi ezici bir üstünlükle yenerek Dünya Şampiyonası biletini cebine koydu.

Dünya şampiyonası’nda mücadele edecek SKT T1’in kadrosuna daha yakından bakalım:

Üst Koridor: MaRin

Ormancı: Bengi

Orta Koridor: Faker

Nişancı: Bang

Destek: Wolf

Yedek: Easyhoon (Mid)

Üst koridor oyuncu Marin zaman zaman eleştirilse de klasını bu sezon ortaya koymuş bir oyuncu. Kore’de çok etkili üst koridor oyuncularının yer aldığını düşünürsek, onların karşısında başarısını kanıtlamış olması onu üst düzey bir top laner yapıyor. Şampiyon havuzu oldukça geniş olan oyuncunun en sevdiği şampiyonların başında Rumble geliyor. Rumble yasaklamasını üstüne çeken oyuncu takımın geri kalanının şampiyon seçimine de doğrudan etki etmekte. Marin’in en etkiliği olduğu konulardan bir tanesi de harika ışınlan kullanması. Doğru zamanda doğru yerde bulunan oyuncu SKT’nin başarılı performansında büyük bir öneme sahip.

Takımın en eleştirilen koridoru ise aşağı koridor ikilisi durumunda. Wolf ve Bang sezon üçteki Piglet ve PoohManDu ikilisinin hala gölgesi altında kalmakla eleştiriliyor ve performansları ne olursa olsun eleştirilmeye devam edecekler. Ormancı Bengi ise şampiyon kadrodan geriye kalan iki isimden birisi. Yaz finalinde KT Rolster karşısında başarılı bir performans gösteren oyuncu, takımı gibi formunun zirvesinde yer alıyor.

Ve gelelim Faker’a… Dünyanın en iyi oyuncusuna karşı oynayacak olsanız, takım olarak ne yapardınız? Yasaklama ekranında şampiyon yasaklamak bir çözüm değil, çünkü o her seferinde ilginç bir şampiyonla karşınıza çıkıp sizi dağıtabilir. Orta koridora Riven alıp üstünüzden dozer gibi geçebilir veya Master Yi seçip sizi şaşırtabilir. Onu durdurmanın yolları çok kısıtlı olsa da elbette imkansız değil. İşte bu noktada SKT’nin sezon 4’ten sonra üstüne koyarak ilerlediği takım olgusu ve takım oyunu ortaya çıkıyor. Siz Faker için tedbirler alıp, onun oynunu kısıtlamaya çalışırken, alt koridorda kule, ejderha veriyor olabilirsiniz veya MaRin üst koridordan inhibitör kulesine dayanmış olabilir. Faker SKT’nin her şeyi olabilir, ama takımın geri kalanı onsuz oynamaya alışkın ve o yüzden bir oyuncuya bağlı kalmadan oynayabiliyor ve takım olarak başarılı olabiliyorlar. Harita kontrolünde ve rotasyon konusunda diğer takımlardan olukça öndeler ve oyunun en önemli noktasını asla unutmuyorlar: Görüş üstünlüğü. SKT’nin maçlarını izlerseniz, geriye düştüklerini çok az görürsünüz, her şeyi kitabına uygun yapıyor gözükürler ve haritada istedikleri gibi dolaştıklarını görürsünüz. Bunların tek bir sebebi var, o da görüş avantajını inanılmaz kullanmaları. Haritada ışıl ışıl yanan SKT totemlerini oyun boyunca görebilirsiniz daha doğrusu totemsiz kaldıklarını, görüş avantajlarını kaybettiklerini nadiren, hatta hiç göremezsiniz.

maxresdefault

SKT’yi incelerken üstünde duracağımız bir nokta daha ise Kore’nin en yetenekli yedek orta koridoruna sahip olmaları. Dünyanın en yetenekli orta koridoru sizin takımınızda ve yedeğiniz ise oynadığı her maçta Faker’i aratmayan maçlar çıkartıyor hatta daha iyi performanslar sergiliyor ise SKT’nin ne derece korkulan bir takım olduğunu buradan anlayabilirsiniz. Kore’de bu sezon ortaya çıkan, iki orta koridoru değişerek oynatma metasını Kış mevsiminde ve Uluslar Arası Sezon Ortası Turnuvası’nda sıkça kullanan SKT, hem Faker’in mental olarak yorulmasını engelledi hem de iki oyuncunun rekabetinden faydalanarak takımın kendini geliştirmesine imkan verdi. Easyhoon’a kış mevsiminin sonunda diğer takımlardan çok güzel teklifler gelse de SKT yöneticileri  yetenekli oyuncunun henüz takımdan gitmesini istemiyor. Kış mevsiminde Faker’in iyice performans açısından canavara dönüşmesiyle fazla oynayamayan Easyhoon, diğer takımların hala radarında ve sezon sonunda ayrılması muhtemel. Faker’a dönecek olursak, bahsedecek pek de bir şey yok aslında. Şampiyon havuzu devasa olan, koridorunda bu kadar domine edici bir performans gösteren başka bir oyuncu League of Legends’in beş sezonluk tarihinde henüz ortaya çıkmadı. Çoğu kesim tarafından bu oyunun tanrısı olarak nitelendirilen Faker tekrardan gözünü şampiyonluğa dikmiş durumda ve bunu başarabilecek forma sahip.

faker games

Takım oyunlarının üst düzeyde olması ve formlarının zirve yapmış olması sebebiyle ayrıca bir tanrıya sahip olmaları onları yenilmez bir şampiyon durumuna getiriyor. SKT T1 bir kez daha Dünya Şampiyonası’nı kazanarak ikinci kez dünya şampiyonu ünvanını evine götürmek ve tarih yazmak istiyor. Peki bu takımı kim durduracak?

Yorum yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.