İnceleme

TBF Yarı Final analizleri: HWA – Dark Passage

Türkiye Büyük Finali’nde mücadele edebilmek için takımlar kozlarını yarı finalde paylaşıyor. Geçtiğimiz hafta sonu çeyrek finalde rakiplerini eleyerek yarı finale yükselen HWA ve Team Turquality, Beşiktaş ve Dark Passage ile eşleşmişti. Beşiktaş ve Team Turquality eşleşmesinin detaylı analizini şurada sizlerle paylaşmıştık.

Bu yazımızda ise HWA ve Dark Passage eşleşmesinin oyuncu bazlı detaylı bir analizini yapacağız.

HWA-Dark Passage
Skor tahmini: HWA 2-3 Dark Passage

5 maçlık seri 2 Ağustos 2015 tarihinde oynanacak. İki takımın ligdeki mücadelesinden bahsedecek olursak, hatırlayacağınız üzere 6. haftada karşı karşıya gelen HWA – Dark Passage maçı aksaklıklardan uzun süre duraklatılmıştı. Duraklamanın ardından da HWA oyuncuları direkt Dark Passage oyuncularına saldırdığı için kural ihlaline karar verilmiş ve DP hükmen galip sayılmıştı. Her ne kadar DP hükmen galip sayılmış olsa da o maçta üstün taraf olan HWA ekibiydi ve kural ihlali olmasa maçı kazanması büyük bir olasılıktı. Biraz daha geriye gidecek olursak yaz mevsimi 2. hafta maçında Naru’suz oynayan Dark Passage ile karşılaşan HWA, rakibine inanılmaz bir fark atmıştı. Herkes HWA’nın ezici bir galibiyet ile sahadan ayrılmasını beklerken takım kimi hatalar sebebiyle maçı bitirememiş ve Elwind’in harika Hecarim oyunu ile geri dönüş yapan DP maçı kazanmıştı.

Böylelikle yaz mevsimindeki iki maçta da sahadan galip ayrılan takım DP oldu. Naru’nun aldığı 6 maçlık cezanın ardından yerine takıma Abaria katılırken, bu 6 maçlık sürede DP inişli çıkışlı bir grafik sergiledi. Naru’nun dönüşüyle birlikte hem moral, hem de performans anlamında ivme kazanan Dark Passage, son haftalara doğru ligdeki istikrarsız performansına da bir son vermeyi başardı. Ligi ikinci sırada bitiren ekip böylelikle Türkiye Büyük Finali’ne doğrudan yarı finalde başlama hakkı kazandı.

HWA ekibi ise yaz mevsiminde genel olarak istikrarlı performansı ile dikkatleri çekti. Takıma sonradan katılan niQ ve SuperAZE’in alışma sürecini hızlı atlatmasıyla genel anlamda takım oyununu daha iyi bir hale getirdiklerini söyleyebiliriz. Özellikle de HolyPhoenix ve SuperAZE’in alt koridordaki uyumu, HWA ekibini başarıya götüren önemli noktalardan biri olarak dikkat çekti. Yine aynı şekilde ormancı Stomaged de yaptığı kritik hamleler ile bir başka kilit oyuncu olarak öne çıktı. Orta koridorda LCS geçmişiyle tecrübeli oyuncu niQ, her maç performansını bir ileri seviyeye çıkardı. Tüm takım iyiye giderken, kaptan fabFabulous’un ise neredeyse her maç takımını sırtlayan oyuncu olduğu söylenebilir. Özellikle de son haftalarda çok iyi bir ivme yakalayan HWA, Türkiye Şampiyonluk Ligi’nde takım oyununu belki de en iyi yapan ekip olarak taraflı tarafsız herkesin takdirini kazandı.

Şimdi koridor odaklı analizimize geçelim:

fabFabulous-Elwind (Üst Koridor)

TBF yarı final eşleşmesinin ikinci mücadelesinde izleyeceğimiz maçlarda, üst koridorda iki farklı tarzda oynamayı seven oyuncuların karşılaşacağını belirtelim. HWA açısından bakacak olursak fabFabulous genel olarak tank şampiyonları oynamayı ve peel yapabilmeyi seven bir oyuncu. Zira bunu normal sezonda yaptığı 5 Maokai ve 3 Shen seçimiyle anlayabiliyoruz. fabFabulous ligde belki de takım oyununa en iyi ayak uyduran oyunculardan. Eğer takım oyununu iyi yapabilen ekipseniz fabFabulous ciddi şekilde katkı sağlayabilecek bir isim ki sezon boyunca da takım oyununu sahaya harika yansıtan HWA’nın kaptanı olarak bu özelliğini herkese gösterdi.

Elwind ise daha çok taşıyıcı üst koridor rolüne uyan bir oyuncu. Yaz mevsiminde 4 Hecarim, 3 Shyvana, 2 kere de Fizz oynadı. Baktığımız zaman tank şampiyonlar gibi gözükse de aslında yaptığı seçimler tamamen takımını taşımaya odaklı. fabFabulous’a kıyasla full tank şampiyon seçip takımı için peel yapabilen şampiyon seçimleri yok. Ayrıca Elwind’in Fizz ve Hecarim gibi şampiyonlar ile takımını taşıdığını çoğu maçlarda gördük. Bu yüzden seçim yasaklama ekranında Elwind’e yönelik bir yasaklama görmek bizleri çokta şaşırtmaz.

fabfab

Stomaged – Crystal (Orman)

Kimilerine göre bu seri için en kritik nokta, orta koridor ya da alt koridordur fakat işin arka planında, esas kilit noktanın ormancı olduğu gerçeği yatıyor. Eşleşmenin ormancı kanadında, üst koridorda olduğu gibi yine iki farklı tarzda oyun anlayışına sahip isimlerin mücadelesini izleyeceğiz. Stomaged erken baskın yapmayı, takım arkadaşlarını maçın hemen başında öne geçirmeyi amaçlayan bir oyuncu olarak öne çıkıyor. Ayrıca kendisi için önemli eşyalardan önce totemlere para yatırdığını ve takımına görüş anlamında yardımcı olduğunu birçok maçta görmüştük. Pek ön planda olmasa da HWA’nın en kilit oyuncularından birinin Stomaged olduğunu söyleyebiliriz. Nitekim takımın aldığı skorların çoğunda katkı sağlaması da bu durumu kanıtlar nitelikte. Dark Passage için bakacak olursak, Crystal da önceki sezonlarda alışık olduğumuz erken baskınları yerine artık ormanda kalmayı tercih ediyor. Crystal’ın en iyi yaptığı şey ise doğru zamanda doğru yerde olması. Ayrıca ligde en iyi karşı baskını yapan ormancılardan biri olduğunu da vurgulayalım. Ormanda kalıp gerekli eşyalarını tamamladıktan sonra karşı takım üzerinde baskısını hissettiren Crystal’ın en favori şampiyonu Rek’Sai. Ligde 7 kere oynadığı bu şampiyon ile az önce söylediğimiz karşı baskın ve doğru zamanda doğru yerde olmasını çok sık gördük. Rek’Sai dışında 4 kez seçtiği Gragas’ın da favori şampiyonlarından olduğunu ve yarı finalde karşımıza çıkabileceğini ekleyelim. Sonuç olarak bu eşleşmede ormancıların yapacağı hamleler takımlar için çok önemli ve belirleyici bir etken olacak.

crystal

niQ760 – Naru (Orta Koridor)

HWA – Dark Passage eşleşmesinin belki de izlemesi en keyifli olacak mücadelesi, kuşkusuz orta koridordaki karşılaşma olacak. Hem niQ, hem de Naru kendisini daha önce tekrar tekrar kanıtlamış oldukça kaliteli isimler ve oyuncuların hem şampiyon havuzları, hem de yaptığı seçimler birbirlerine benzer nitelikte. LCS patentli niQ, takıma geldikten sonra her geçen gün performansının üzerine biraz daha koyarak devam etti. Kaliteli oyuncu ligin son haftalarında ve çeyrek finalde de performansının zirvesine ulaştı diyebiliriz. Varus, Jayce, Viktor, Orianna gibi şampiyonları oynayan niQ’in şampiyon havuzunun ne kadar geniş olduğunu da biliyoruz. Karşısında ise Türkiye’nin en iyi orta koridor oyuncusu olarak görülen Naru var. Oynadığı maçların neredeyse tamamında koridorunu kazanan Naru, Dark Passage’ın en güçlü ismi. Kendisinin cezalı olduğu dönemde takımın maç kazanmakta ne kadar zorlandığını görmüştük ki oyuncunun HWA karşısında da Dark Passage’ın en büyük kozu olacağı bir gerçek. Bu yüzden HWA’dan yasaklama seçim ekranında oyuncuya karşı bir ya da iki yasaklama göreceğimizi düşünüyorum. Koridor anlamında hangi oyuncu üstünlük sağlar tahmin etmesi biraz zor gibi fakat Naru’nun ciddi bir tehdit olduğunu bilen HWA onun üzerine oynayacaktır. Ayrıca Crystal ve Naru arasındaki güzel uyum DP için önemli bir artı.

naru

HolyPhoenix, SuperAZE – Zeitnot, Rydle (Alt Koridor)

Seride en çok aksiyonun yaşanacağı koridor ise yüksek ihtimalle alt koridor olacak. HWA’nın en büyük kozu saldırı gücü taşıyıcısı HolyPhoenix ve takım da hamlelerini genelde onu öne çıkarmaya yönelik yapıyor. HolyPhoenix ligde SuperAZE ile uyumu yakaladıktan sonra istikrarlı performanslı ile dikkatleri çekti ve HWA’nın kazandığı maçlarda skor anlamında hep onun önde olduğunu gördük. Dark Passage alt koridoru ise yaşanan değişikliklerin ardından artık iyice yerine oturmuş gözüküyor. Zeitnot ile birlikte Zergsting’i alan DP, iki oyuncunun tam istenileni verememesinin ardından Zergsting yerine LCS oyuncusu Rydle’ı getirdi. Oyuncunun Zeitnot ile iyi anlaşıyor olması alt koridor adına hem DP hem de Zeitnot için önemli bir gelişme oldu. Zeitnot zaman zaman düşüş yaşasa da iyi oynadığı maçlarda neler yapabileceğini ve kapasitesinin sınırı olmadığını gördük. HolyPhoenix ise özellikle çeyrek finalde ne kadar dikkate alınması gereken bir oyuncu olduğunu bir kez daha gösterdi. Özellikle de inanılmaz Kalista oyunundan sonra yarı finalde bir daha Kalista görebileceğimizi sanmıyorum, DP tarafından büyük ihtimalle yasaklama gelecektir. Destek rolünde SuperAZE ise başka koridorlara erken roam atarak diğer takım arkadaşlarına da yardım etmeyi seven bir oyuncu olarak dikkatleri çekti. Nautilus ve Annie ise sık seçtiği ve iyi oynadığı şampiyonlardan. Dark Passage destek oyuncusu Rydle da Thresh ve Janna seçimleriyle dikkat çekiyor. İki takımın ormancısının yapacağı baskınlar alt koridor odaklı olursa saldırıcı gücü taşıyıcılarına büyük bir iş düşecek.

holy

Genel olarak takım ve bireysel anlamda yaptığımız analizden çıkarabileceğimiz sonuç ise 5 maçlık bu serinin çok çekişmeli geçeceği. Bu yüzden serinin 5. maça uzayabileceğini düşünüyorum. Skor tahminim 3-2 Dark Passage’dan yana olsa da, formda olan HWA’dan bir sürpriz de bekleyebiliriz. HWA – Dark Passage yarı final karşılaşmasını 2 Ağustos tarihinde RiotGames Türkiye kanalından izleyebilirsiniz.

Yorum yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.