League of Legends mix

Türkiye Şampiyonluk Ligi Kış Finalleri öncesi takımların son durumları

League of Legends Türkiye Şampiyonluk ligi Kış Mevsimi sezonunun sonuna geldik. Takımlar Kış Mevsim Finallerine hazırlanırken, bizde takımların son durumlarını ve lig performanslarını sizler için analiz ettik.

7 haftalık zorlu lig maratonunun ardından oluşan puan durumu ve kış mevsim finalleri eşleşmeleri belli oldu.

standings tr

Ligi son haftasına kadar mağlup olmayan Beşiktaş, yedek kadroyla çıktığı son haftada 2 mağlubiyet alsa da ligi lider bitirmeyi başardı. Dark Passage ve HWA Gaming ise ligi aynı galibiyet yüzdesiyle bitirdiler. 2 takımın aralarında oynadığı tie-break maçı sonrası ise 2.’liği son şampiyon Dark Passage aldı. 4. sırayı Atlas alırken, 5.’lik ve 6.’lık için gene tie-break maçına gidildi ve NR1 takımı  Team Turquality’i yenerek 5. sırayı aldı.

Play off potasına giremeyen BPI ekibi, 7. sırada kalarak ligden düşmemek için en azından play out serisi oynamaya hak kazandı. 8. ve son sırayı alan Zone takımı ise ligden düştü ve önümüzdeki yaz mevsiminde şampiyonluk liginde yer alamayacaklar.

Şampiyonluk ligi Kış Mevsimi çeyrek final eşleşmeleri şu şekilde oluştu.

  • HWA Gaming- Team Turquality
  • Atlas eSports Team- NumberOne eSports

Yarı finalde BeşiktaşAtlasNR1 serisinin galibi ile eşleşirken, Dark Passage ise HWATT serisinin galibi karşı karşıya gelecek.

Çeyrek final ve yarı final maçları 21-22 Mart’ta Riot Games ofisinde, Final ise 4 nisan Cumartesi günü Volkswagen Arena‘da gerçekleştirelecek. Heyecanın bir an olsun bile dinmeyeceği Kış Mevsim Finalinde şampiyon olan takım, Türkiye’de gerçekleştirilecek  ilk uluslararası turnuva olan Uluslararası Wild Card Özel Turnuvası’na (IWCI) katılma hakkına sahip olacak.Şampiyon takım, Nisan ayında düzenlenecek bu turnuvada Latin Amerika, Brezilya, Bağımsız Devletler Topluluğu, Okyanusya, Japonya ve Uzakdoğu Asya temsilcilerine karşı mücadele edecek. IWCI şampiyonu ise Mayıs ayında Amerika’da yapılacak olan Sezon Ortası Uluslararası Özel Turnuva’ya katılma hakkı kazanacak.

Dilerseniz şimdi de 7 haftalık lig maratonun ardından takımların performanslarını inceleyelim.

Beşiktaş (12-2)

Geçtiğimiz sezonun ardından Aces High olarak kurulan ve lige katılmaya hak kazanan ekip, daha sonradan Beşiktaş Jimnastik Kulübü ile anlaşarak, ismini Beşiktaş e-Spor Kulübü olarak değiştirdi. Sezon öncesinde birçok kez oyuncu değişikliğine giden takım, lig başlamadan önce kadrosunu oturttu ve mükkemmel bir sinerji yakaladı. Kadrosunda 2 tane yabancı oyuncu bulunduran Beşiktaş, son haftaya kadar namağlup bir şekilde ilerledi. Son hafta öncesinde aldıkları kararla, 2 yabancı oyuncusuna, dinlenmeleri ve Kış Mevsim Finaline daha rahat hazırlanabilmeleri için 1 haftalık tatil veren Beşiktaş ekibi, yedek kadroyla ve ilginç seçimlerle son haftaya çıktı. Son hafta oynanan 2 maçta da mağlup olan takım,ligi sadece 2 yenilgiyle kapatarak, büyük final öncesi herkese favori olduklarını gösterdi.

Kadrosunda Berke “Thaldrin” Demir, Isak “Energy” Pettersen Fjell, Muhammed “Theokoles” Işık,  Tomas ” nardeus” Marselek ve Mustafa “Dumbledoge” Gökseloğlu’nu bulunduran takım, şampiyonluk liginde adeta fırtınalar estirdi desek yerindedir. Özellikle takım oyununu çok iyi başaran ekip, çoğu  kez geriye düşse dahi oyunu çevirmeyi başardı. Özellikle Thaldrin ve Energy’inin yıldızlaşan performansları, Dumbledoge ve Nardeus’un mükemmel uyumu takımın başarısında başlıca etkenlerden. Thaldrin‘in LCS takımlarında oynayabilecek yeteneği konuşula dursun, takım savaşlarını çok iyi takip etmesi ve çok iyi pozisyon almasıyla takım arkadaşlarının işini çok kolaylaştırdığı yadsınamaz bir gerçek. Yabancı oyuncularıyla iyi uyum sağlayan ekip şuan için durdurulamıyor gibi gözüküyor.

Kış mevsim finaline yarı finalden başlayacak olan Beşiktaş, takım oyunuyla ve yıldız oyuncularıyla şampiyonluk ligi  Kış Mevsim Finalinin 1 numaralı şampiyonluk adayı.

Dark Passage (11-3)

Türkiye League of Legends arenasının en başarılı takımı olan Dark Passage, dünya şampiyonasında gösterdiği vasat performanstan sonra sezona bir kaç oyuncu değişikliği yaşayarak girdi. Takımın  nişancısı Anıl “HolyPhoneix”  Işık önce başka takıma gitse de, lig başlamadan kısa bir süre önce takımına geri döndü. Üst koridor oyuncusuu Asım”Fabulous”‘ Karakaya’yı ise Hwa takımına kaptıran Dark Passage bu oyuncunun yerini Kaan”elwind” Atıcı ile doldurarak kan kaybını minumuma indirmeyi düşünordu.

İlk haftalarda sıkıntı yaşayan ekip, eski takım oyununu bir türlü sahaya yansıtamadı.Lakin çok tecrübeli oyunculara sahip Dark Passage’da ormancı “Crystal” ve orta koridor oyuncusu Koray “Naru” Bıçak’ın üst düzey performansı, kendini ligde kanıtlamaya çalışan “elwind“‘in yükselişi ve Türkiye’nin en iyi nişancısı olarak gösterilen “HolyPhoneix” ‘in form tutmasıyla bu kötü gidişat fazla uzun sürmedi. Takım oyunlarını geliştiren ekip, geçtiğimiz yıllardaki o mükemmel performanslarına yaklaştılar. Özellikle aşağı koridor ikilisinin agresif oyunları ve takım savaşlarındaki pozisyon bilgisi çoğu zaman maçların gidişatını değiştiriyor.  Ligi sadece 3 mağlubiyetle kapatan takım, hala bu ligin en güçlü şampiyonluk adaylarından biri olduğunu kanıtladı.

Ligi ikinci sırada bitirdiği için yarı finalden başlamaya hak kazanan ekip, tecrübesiyle ve takım oyunlarıyla güven vermekte.

HWA Gaming (11-3)

Profesyonel sahnenin en eski takımlarından birisi olan ekip artık gözünü şampiyonluğa dikmiş durumda. Bu sene kadrosuna “fabulous“u katan takım, geçen senelere göre  kadro kalitesini arttırdı. Takımın diğer üyeleri ise sürekli beraber oynayan ve yıllardır birbirini tanıyan oyunculardan oluşmakta. Takım kaptanı ve orta koridor oyuncusu Ferit “Wtcn” Karakaya, uzun süredir League of Legends sahnesinde yer alan başarılı bir oyuncu. Ferit’in tecrübesine güvenen ekip, nişancı  Berkay “Zeitnot” Aşıkuzun ve Şükrü “Lelouch“Şentürk’ün de güzel uyumuyla sezon boyunca başarılı sonuçlar almasını bildi. Zaman zaman bazı nedenlerden dolayı hafta içlerinde kadro değişikliklerine gitselerde, as kadrosuyla asla küçümsemeyeceğiniz bir ekip olan HWA  ligi 3. sırada bitirerek kalitesini gösterdi.

Takımıın başlıca sorunu ise, hedef maçlarda potansiyelin yansıtılamaması olarak gösterilebilir. Baskı veya heyecan buna sebep olabilir ama bu seviyede artık en ufak hatanın telafisi ne yazık ki yok. HWA’nın oyun disiplininden koparak bazı maçlarda sıkıntı yaşadığını da gördük. Bu gibi sorunlar giderildiğinde daha da başarılı olacağına inandığımız ekip, ne yazıkki kış mevsim finallerinde Beşiktaş ve DP’nin bir adım gerisinde kalmış gibi gözüküyor.

Atlas E-Spor Takımı (6-8)

Ligi 4. sırada bitiren Atlas için başarılı bir sonuç sayılabilir  aslında bu sıralama. Ligin ilk üç sırasındaki takımların ligi domine ettiğini düşünürsek, 4.lük hiç fena bir skor değil. Henüz elit bir takım olmasalar bile, lig boyunca gördüğümüz gibi başarılı maçlar çıkartabiliyorlar. Ligin alt ve orta sıralarındaki takımlar sürekli oyuncu değiştirirken, Atlas oturmuş bir kadroyla mücade etti. Kadrosunda 2 tane ispanyol oyuncu bulunduran ekipte herhangi bir iletişim sorunu göze çarpmıyor.

Atlas’da üst koridorda “Jerom“,ormanda “Dolce“, Orta koridorda “lysvan“, nişancı pozisyonunda “ciyansan“, destek rolünde ise” terap1st“‘i görüyoruz.Şahsen “jerom”u ligin en iyi üst koridorlarının arasında görüyorum. Yetenekleri ve oyun görüşü üst düzeyde bir oyuncu.  Aşağı koridor ikilisinde ise güzel bir uyum yakaladıklarını ve bunları oyunlarına yansıttıklarını görebiliriz.

Çeyrek finalde Nr1 ile eşleşen takımın nasıl bir performans sergileyeceğini hep beraber göreceğiz.

NumberOne E-Sports (5-9)

Lige çok kötü sonuçlar alarak başlayan NR1 takımı, sezon ortasında yaptığı birkaç oyuncu değişikliğinin ardından kimlik değiştirdi diyebiliriz. Oyuncu değişikliklerinden önce sadece 1 galibiyet ile son sırada bulunan takım, yeni oyuncularının gelmesiyle 4 galibiyet daha alarak 5. sıraya yükseldi ve play off oynamaya hak kazandı.

Takımın çehresini değiştiren olay ise BPI’dan ayrılan Hasan “NasesUyno” Özalp ve Cüneyt “leyl ü Nehar” Kocaayan NR1’e geçmesiydi. Her iki oyuncuda kendisini kanıtlamış durumda  ve özellikle eski bir TT oyuncusu olan NasesUyno‘nun tecrübesi takıma çok şey katacak gibi duruyor. Ormancı rolünde ise Anıl “Decagon Moon” Öztürk’ün performansı şuan için takımın kaderini belirliyor gibi gözüküyor.

Çeyrek finalde Atlas ile eşleşen takımı zor bir karşılaşma bekliyor. Kadrosunda çok değişikliğe gitmeyen rakibi karşısında işleri zor gözüksede, yeni gelen oyunculardan sonra havası değişen NR1 takımı Atlasa’a göre daha avantajlı diyebiliriz.

Team Turquality (5-9)

Sezonun başlıca hayal kırıklıklarından birisi olan TT ekibinde yolunda gitmeyen işlerin olduğu gayet açık. Ligdeki en tecrübeli takımlardan birisi olmalarına rağmen sadece 5 galibiyet almaları ve son sıradan play offa girmeleri kendilerinden beklenmeyen birşeydi. Sezon başında ormancı değişikliğine giderek, Konrad “KonDziSan” Sopata’yı getiren takım bir ivme yakalasada ilerleyen maçlarda çok da başarılı sonuçlar alamadı. KonDziSan‘ın oynadığı ilk maçtaki Lee Sin performansıyla  Dark Passage’a karşı kazanmaları umutları arttırmıştı lakin henüz takım oyununu oturtamamaları ve bireysel hataların çokluğu yüzünden istediği yerde bulunmayan bir TT ekibi var.

Çeyrek finalde HWA karşısına çıkacak olan TT ekibinin performansı ne olacak çok merak ediyoruz. Hedef maçlarda sorunlar yaşayan HWA ekibine karşı neler yapabileceklerini göreceğiz. Takım kaptanı Serkan “LongB” Ülkücü sürekli olarak Kış Mevsim Finallerine çok iyi hazırlanacaklarını söylesede, HWA maçın mutlak favorisi.

editor
Oyuncuların buluşma noktası!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir