League of Legends League of Legends Haberleri

Türkiye’nin ilk profesyonel eSpor ligi başladı

Riot Games, gnçtrkcll ve Coca-Cola Zero işbirliğiyle Türkiye’nin ilk profesyonel eSpor ligi olan “League of Legends Şampiyonluk Ligi başladı. 

League of Legends’ın ülkemizde gelişmekte olduğu bilinen bir gerçekti. Milyonlarca oyuncu, sadece Türkiye’de, League of Legends’ı her gün oynuyor. Sadece 2014 Dünya Şampiyonası, Dünya çapında 27 milyon tekil izleyici tarafından izlendi. Oyun bu kadar gelişmişken, ülkemizde de resmi olarak liginin başlaması, sevindirici bir haber olarak karşılandı.

Riot Games Türkiye eSpor Yöneticisi Bora Koçyiğit’in ve Turkcell Gençlik Segmenti Direktörü Bahar Uçanlar’ın lig ile ilgili görüşleri şu şekilde oldu:

Ligde 8 takım mücadele edecek: Atlas, Beşiktaş E-Spor Kulübü (eski adıyla Aces High), BPI Phoenix, Dark Passage, HWA, NumberOne eSports, Team Turquality, ZONE eSports.

Takımlar, her hafta sonu Riot Games Türkiye ofisine gelerek rakipleriyle tek maç üzerinden karşılaşacak. Her takımın birbiriyle toplamda iki maç yapacağı normal sezonun ardından, ligin ilk 6 sırasında yer alan takımlar mevsim finaline ilerlerken, son sıradaki takım doğrudan yükselme ligine düşecek. Sonraki mevsimde ligde yer alacak diğer takımlar ise mevsim finalini 6. ve normal sezonu 7. sırada bitiren takımlarla, yükselme liginden gelen 2 takımın mücadelesi sonucunda belirlenecek.

Ayrıca, bu sezon Kış Mevsimi Şampiyonu olmanın çok daha farklı bir anlamı var. Ligi en üst sırada tamamlayan takım, daha önce de duyurduğumuz Sezon Ortası Uluslararası Özel Turnuvası’nda(Mid Season Invitational) Türkiye’yi temsil etme fırsatı yakalayacak.

League of Legends’ın ülkemizde artık ciddiye alınması, sponsorluk anlaşmaları, geleneksek spor kulüplerinin eSpor takımları kurmaları gibi gelişmeler, biz League of Legends hayranlarını heyecanlandırmakta ve geleceğe umutla bakmamıza neden olmakta. Umuyoruz ki bunun gibi gelişmeler daha sık yaşanır ve eSpor, ülkemizde hak ettiği yerlere gelir.

 

League of Legends oyuncusu, aynı zamanda profesyonel sahnenin sıkı takipçisi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir