League of Legends League of Legends Haberleri

Uluslararası Özel Turnuva’nın ilk yarı finalisti belli oldu

Takımlarımızın Avrupa takımları ile karşılaştığı Uluslararası Özel Turnuva’da şu sıralar çeyrek final maçları oynanıyor.Turnuvanın ilk yarı finalisti ise Ace-NR1 maçının galibi Aces High takımı oldu. Belirtmek gerekir ki karşılaşmaya favori olarak başlayan Aces takımının rahat bir şekilde seriyi geçeceğini düşünenler feci şekilde yanıldı.

İki maç da oyun sonuna kalmış olsa da, ilk maç kesinlikle çok daha inişli çıkışlı ve biz izleyenler için keyifli oldu. Untitled-3

Oyunun analizine başlamadan önce pick/ban aşamasına bakmak, takımların oyun içerisindeki performanslarını anlamamıza yardımcı olacak. Gördüğümüz üzere iki takımın da kompozisyonu çok farklı. Ace takımı daha çok takım savaşlarını uzatmaya yönelik bir kompozisyonuna sahipken NR1 takımı ise pozisyon dışında olanları yakalamaya yönelik bir kompozisyon oluşturdu. Bu noktada bazı şampiyon seçimlerine değinmek istiyorum. Şu an oyunda en iyi ADC pozisyonuna sahip Corki ve aldığı nerflere rağmen popülerliğinden hiçbir şey kaybetmeyen ve iyi bir oyuncunun elinde muazzam bir zarar verme potansiyeline sahip olan Kassadin’in aynı takımda olması Ace takımının ödevine ne kadar çalıştığının göstergesi. Aynı şekilde Soraka seçimi de zaten güçlü bir koridor aşamasına sahip Corki’nin çok daha güvenli ve neredeyse ölümsüz geçirmesi için artı puan. Ace takımının en büyük handikapı ise oyun sonu takımı olmaması. Yani yapabilselerdi, daha doğrusu yapmaları ama yapamadıkları şey, oyunu 40 dakikadan önce bitirmelilerdi. Zira böyle bir kompozisyon oyun sonuna doğru karşı takıma göre çok daha kötü bir şekilde güçleniyor.

NR1 takımının kompozisyonuna dair en sevdiğim şey ise her karakterin etkili bir CC(crowd control yani stun, fear vs)’ye sahip olması. NR1 takımının en büyük hatası ise Nami seçimiydi. Görece olarak Soraka karşısında daha etkili olabilecek Nami’nin agresif oynaması ve sürekli takas araması gerekir. Yine de daha agresif bir destek oyuncusu hem takım savaşları için, hem de koridorda Kalista’nın üstünlüğünü sağlaması açısından daha yararlı olabilirdi.

Elbette ki en sevdiği pozisyon saldırı gücü taşıyıcısı olanlar için padden‘in Kalista seçimi heyecan vericiydi. Ne varki oyun içerisinde aslında kendisi için çok da iyi bir seçenek olmadığını gördük.

Oyunun başlarında Kalista-Nami ikilisinin yanlış takasıyla Corki’ye 3 kill veren NR1 takımı için oyun başı hiç iyi gitmedi. Kassadin’in minyon sayısı ve Corki’nin 12. dakikada Triforce itemini satın alması, oyunu erkenden kaybedebileceklerinin bir göstergesiydi. Ne var ki dakika 35’deki takım savaşından sonra Ace takımının baronu alırken Decagon’un baronu çalması, oyunun kırılma anlarındandı. Oyuna 2-4-0 gibi bir skorla başlayan Kalista ise oyun sonuna doğru 7-4-4 gibi harika bir skoru dahi elde edebildi. Fakat tek bir yanlış oynanan takı savaşı yüzünden NR1 takımı Aces High takımına yenildi.

İlk oyun için konuştuğumuzda kuşkusuz maçın MVP’si Thaldrin seçilirdi. Oyun karakterine mükemmel bir şekilde uyum sağlayan Kassadin’i seçmesi, ona farklı bir özgüven vermiş gibiydi. Sıçra’sını agresif kullanmasıyla, Zhonya’sını mükemmel zamanlamalarda aktifleştirmesiyle Aces High takımının oyunu kazanmasındaki en büyük etkendi.

NR1 takımı için konuştuğumuzda ben en çok padden‘den etkilendiğimi itiraf etmeliyim. Kalista’yı tam anlamıyla mükemmel kullanımıyor oluşu onun için bir eksi elbette. Özellikle de eşya seçimleri kafa karıştırıcıydı. Oyunun bir bölümünde Statik aldıktan sonra Yomumu eşyasını almasıyla kafaları karıştırdı. Aynı zamanda artık Kalista için bir klasik haline gelmiş Runaan+Kana Susamış ikilisinden yana tercihini kullanmaması da Kalista’nın pasifini etkili bir şekilde oyun başlarında kullanmasını etkiledi. Fakat takım savaşlarında pozisyon almasıyla, agresif bir şekilde karşı takım saldırı gücü taşıyıcısına karşı hareketlenmesiyle padden, gelecek vaad eden bir oyuncu olduğunu kanıtladı.

Oyun sonu skorlar ise şu şekilde oldu:

Untitled-1

İlk maç bu kadar uzamışken ve baş başa uzun bir süre gitmişken, biz izleyicilerin ikinci da heyecanla beklediğimizi belirtirsek, yalan söylemiş olmayız. İkinci maç için pick/ban aşamasındaki en önemli şampiyon seçimi ise bana kalırsa Sivir oldu.

222

Sivir, güncel saldırı gücü taşıyıcıları arasında değeri pek bilinmeyen bir şampiyon. Mükemmel bir ultisi ve yüksek zarar verme gücü ile yabancıların deyimiyle “top tier pick”. Yine gördüğümü üzere iki takımın kompozisyonu çok farklı. NR1 takımı ufak bir wombo combo’ya sahipken, yani takım savaşını çok daha fazla önemsiyorken, Ace takımı ise “Sivir’i Orianna’yı koru, gerisini onlar halleder” stratejisini belirledi. Bu noktada değinmek istediğim bir diğer seçim ise Morgana. Şu kompozisyonda Morgana, tam bir kilit taşı ve hem koridorda, hem de takım savaşlarında inanılmaz faydalı bir destek oyuncusu. Morgana kalkanı+Sivir kalkanı ile Sivir, neredeyse büyü hasarı göremeyecek halde.

İlk maçtaki Decagon‘un Pantheon seçiminin ne kadar güçlü olduğunun farkında olan Theokoles, bu maçta karşı takıma fırsat vermeden kendisi Pantheon oynadı. Görece yavaş bir başlangıca sahip olan 2. oyunda, yine en heyecanlı koridor alt koridor oldu. Padden‘in ne kadar agresif ve iyi bir saldırı gücü taşıyıcısı olduğundan bahsetmiştik. Padden de oyun boyunca ne kadar iyi bir oyuncu olduğunu kanıtlamak  istercesine sürekli agresif Sıçra’lar kullandı. Alt koridorda bir pozisyonda 2vs1 bir karşılaşmayı bile, Morgana Q’sundan Sıçra ile kaçarak, kazandı.

Oyunun bu safhasında ise Sivir’in ne kadar muazzam bir şampiyon olduğunu gördük. Nardeus koridor aşamasında ve oyunun 15-25 dakikaları arasında geriye düşse de, yavaş yavaş toparlandı ve ultisini etkili bir şekilde kullanarak takımının pozisyon dışındaki oyuncuları yakalamasını sağladı. Takım arkadaşı Maokai’nin Görkemli Zafer eşyasını satın almasıyla birlikte müthiş bir sinerji yakaladılar.

Yine kafa kafaya giden maçta tek bir yanlış oynanmış takım savaşı NR1 takımına pahalıya mal oldu ve seriyi kaybetmelerine neden oldu. Oyun sonu oyuncuların skorları şu şekilde oldu:Untitled-2

Bu maçın MVP’si ise şüphesiz Theokoles‘ti. Oyunun başında üst koridora kamp kurmasıyla Rumble’ı tüm oyun boyunca etkisiz kıldı. Keza Rumble da gördüğünüz gibi oyunu 0-6-8 gibi etkisiz bir skorla bitirdi. Tepeden İnme yeteneğini çok kritik yerlerde ve yüksek isabetli kullandı.

Genel olarak bir değerlendirme yapmak gerekirse; NR1 takımı oyuncularının bireysel yeteneklerinin Aces High takımına nazaran daha iyi olduğunu gördük. Fakat daha çok takım olan ve doğru tercihleri yapan Aces High takımı idi. NR1 takımının karar verme mekanizmaları çok daha keskin ve hızlı bir reflekse sahip olması gerekirken yavaş ve çekingen oynadıkları için seriyi kaybettiler.

Uluslararası Özel Turnuva’da yarı finale çıkan Aces High takımını 5mid olarak kutluyoruz.

League of Legends oyuncusu, aynı zamanda profesyonel sahnenin sıkı takipçisi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir