League of Legends League of Legends Haberleri

Ünlü e-ticaret sitesi Alibaba, e-Spor sektörüne giriyor

Dünyanın en büyük e-ticaret sitesi olan Alibaba, Singapur merkezli sosyal medya şirketi YuuZoo ile ortaklaşa e-Spor turnuvaları düzenleyeceğini açıkladı. Turnuvaların genel adı ise AliSports World Electronic Sport Games (WESG) olacak.

2015 yılının Eylül ayında kurulan Alibaba Sports ile YuuZoo’nun ortaklığında düzenlenecek olan turnuvada Dota 2, CS:GO, StarCraft 2 ve Hearthstone karşılaşmaları düzenlenecek. AliSports WESG’nin ilki ise Nisan ayında gerçekleşecek. Ödül havuzu ise oyuncuları tatmin edecek seviyede. CS:GO ve Dota 2 için 1.5 milyon dolar, SC2 için 400.000 dolar ve Hearthstone için 300.000 dolar ödül havuzu bulunuyor. Bu ödüller ise kitle fonlaması ile arttırılabilecek.

Yapılan basın açıklamasında Alibaba ile ortaklıkları hakkında heyecanlı olduklarını söyleyen YuuZoo, e-Spor’un gelişimine katkıda bulunacaklarından dolayı mutlu olduklarını söyledi. Ayrıca YuuZoo’nun Çin’de e-ticaret sitesi olduğunu da göz önüne alırsak, şirketin e-Spor’a girmesi hem YuuZoo’nun Çin’deki imajını geliştirecek, hem de ülkedeki potansiyel müşteri sayısını da arttıracak.

İnternet devi Alibaba’nın e-Spor sahnesine girmesi büyük önem taşıyor. Tanınırlığı çok fazla olan şirketlerin sahneye katılması ayrıca e-Spor’un kısa bir süre içerisinde dünya çapında faaliyet gösteren şirketlerin dikkatini çekeceğinin de bir göstergesi. Çin menşeli olan Alibaba, dünyanın en büyük business-to-business şirketi. 2015 yılında şirketin varlığı 39.44 milyar dolar olarak açıklandı.

Tüm bu gelişmelerle beraber önümüzdeki 5 yıl içerisinde e-Spor’un geleneksel sporlar kadar ilgi göreceğini söylemek yanlış olmayacaktır. Ülkemizde henüz bu kadar büyük bir hamle olmasa da, Beşiktaş’ın League of Legends takımı olması ve KMF’nin LigTV’de gösterilecek olması oldukça umut verici.

League of Legends oyuncusu, aynı zamanda profesyonel sahnenin sıkı takipçisi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir