League of Legends mix

Wildcard Turnuvası’nda final maçlarının analizleri

Uluslar arası Wildcard Özel Turnuvasında, finalde Brezilya temsilcisi INTZ’i yenerek şampiyon olan Beşiktaş, Florida’da düzenlenecek olan Sezon Ortası Dünya Şampiyonası’na gitmeye hak kazandı. Biz de sizler için final serisinin detaylı bir analizini hazırladık.

Turnuva başlarken INTZ ve Beşiktaş favoriler arasındaydı desek yalan söylemiş olmayız. Ama iki takımda turnuvaya o kadar kötü başladılar ki, izleyen herkes şaşırmıştı. Bir şekilde finale kadar yükselen iki ekibin mücadelesi ise adeta nefesleri kesti. Sadece yetenek savaşları değil, aynı zamanda güzel taktiksel savaşlar da izledik. Her iki ekip de, taktiksel anlamda maçlar daha başlarken bile güzel hamleler yaptı. Sonuç olarak ise Türkiye temsilcisi Beşiktaş rakibini 3-1 ile geçerek Florida’ya gitmeye hak kazandı.

Dilerseniz şimdi maçların analiziyle devam edelim.

Final serisinin ilk maçında oluşan skor dağılımı ve oyuncuların performansları şu şekildeydi:

INTZ -BJK GAME 1

Serinin ilk maçında yasaklama ekranında Janna, Lulu ve Morgana’yı banlayarak güzel bir iş çıkartan Brezilya temsilcisi Beşiktaş’a karşı çalışmış olduğunu bize gösterdi. Destek rolünde oynayan Dumbledoge için yapılan iki yasaklamanın sebebi ise bu genç oyuncunun muhteşem performansını turnuvanın başından beri sürdürmesiydi. Hem orta koridor oyuncumuza hem de nişancımıza rahat olduğu şampiyonları bırakmayan INTZ ekibi ise istediği takım kompozisyonunu kurarak maça başladı. Maçın başında koridor değişikliğine giden, ve Beşiktaş ormanın üst tarafını tamamen kontrol altına alan Brezilya ekibi maça mutlak üstünlükle başladı ve bu üstünlüğünü maçın sonuna kadar sürdürmeyi bildi. INTZ üst koridor oyuncusu Yang, Shyvana ile ormancıları Revolta’da Gragas ile harika bir maç çıkardı desek yanılmayız. Beşiktaş ormancısı Theokoles’ın ormanını mahvettiler ve maçta geri dönüş yapmasına asla izin vermediler. Energy’nin vasat Orianna oyunu ve oldukça öne geçen INTZ ekibi karşısında cevap üretemeyen Beşiktaş iyice geriye çekilmek zorunda kaldı. Brezilya temsilcisi üst üste kuleler alarak maçı bitirdi ve seride durumu 1-0’a taşıdı.

Maçın kısa bir özetini şuradan izleyebilirsiniz:

Serinin ikinci maçında oluşan skor dağılımı ve oyuncuların performansları şu şekildeydi:

INTZ -BJK GAME 2

İkinci maçta ise inanılmaz bir mücadele vardı. Oldukça uzun süren bir maçın ardından ekibimiz durumu eşitlemeyi başardı. Maçın kazanılmasında oyun başında yapılan seçimler ve yasaklamalar oldukça etkiliydi. İlk maçta resmen canımıza okuyan Shyvana’yı bu kez yasaklayan Beşiktaş ekibi, rakibine göre daha iyi bir takım kompozisyonu kurdu diyebiliriz. Nişancı seçimi olarak Jinx’i seçen Beşiktaş’ın amacı oyunun ilerleyen zamanlarında adeta bir canavara dönüşen ve takımını tek başına sırtlayabilecek kapasiteye ulaşan Jinx’i korumaktı. Oyun başında ise INTZ takımından çok güzel bir taktik izledik. Ormancıları, koridorlarına daha çabuk dönebilsinler ve Jinx’e karşı öne geçebilsinler diye Gromp kampına çarpını attı ve Brezilya ekibinin alt koridor ikilisine çabucak kampı temizlemek ve koridora dönmek kaldı. Ardından Sivir ve Natuilus ikilisi hemen oyun başında baskıyı kurarak öne geçtiler. Lakin oyun sonlarına doğru nişancıyı koru taktiği işe yaradı ve savaşlardan Beşiktaş üstün çıkmaya başladı. INTZ orta koridor oyuncusunun Vladimir ile eşya seçimlerinde agresifliğe kaçmaması da bizim için iyi oldu denilebilir çünkü orta koridorda fena bir minyon farkı ve güç farkı vardı. 55 dakikalık oyunda hem ejderha skorunda hem de kulelerde üstün olsanız dahi Nunu- Jinx-Rumble kombosuna karşı dikkatli olmanız gerekiyor. Maçın sonlarına doğru yapılan savaşta rakibini baron çukuruna kıstıran ve savaşı kazanan Beşiktaş takımı oyunu o dakikadan sonra rahat bitirerek maçı kazanmasını bildi.

Maçın kısa bir özetini şuradan izleyebilirsiniz:

Serinin üçüncü maçında oluşan skor dağılımı ve oyuncuların performansları şu şekildeydi:

INTZ-BJK GAME 3

Üçüncü maç yine büyük bir heyecana sahne oldu ve yine oldukça uzun süren bir maç izledik. Seçim yasaklama ekranın bu sefer rakibine Shyvana’yı veren Beşiktaş takımı ise Thaldrin’e Hecarim alarak karşılık vermeye çalıştı. Hecarim’in şu an en iyi üst koridor şampiyonu olduğunu ve Thaldrin’in ellerinde muazzam işlere imza attığını söyleyebiliriz. Beşiktaş ormancısı da Sejuani alarak tank metasına ayak uydurdu. INTZ ekibi ise ilk maçta yaptıkları seçimlerin aynısını yaptı. Shyvana ve Gragas’ın ilk maçta ne kadar can sıktığını hep beraber görmüştük.

Oyun başında gene agresif başlayan ve rakibini sindiren bir INTZ ekibi vardı sahada. Shyvana o kadar güçlenmişti ki, herhangi bir rakibiyle çok rahat mücadele edebiliyor hatta 2 vs 1 yapmaya bile razı bir durum sergiliyordu. Tüm serinin özeti aslında bu, agresif oynayan ve şuursuzca saldıran bir INTZ, rakibini bekleyen ve açıklarını kollayan bir Beşiktaş. Dakikalar otuzu gösterdiğinde aşağıdaki resimde de görüldüğü gibi skor 15-9’du. Dragon sayısında rakibinden önde olan ve baronu almış bir şekilde rakibinin kulesini almaya çalışıyordu Brezilya temsilcisi.

asd

Bu pozisyonda hem kuleyi hem inhibitörü hem de 3 skor almayı başaran INTZ, oyunu bitirmeyi denedi lakin Leona ve Hecarim buna izin vermedi. Ve ne olduysa bundan sonra başladı. Bir sonraki takım savaşında muazzam bir savaş çıkartan Beşiktaş takımı geri dönme sinyalleri vermeye başlamıştı. Daha sonra baron etrafında yapılan savaşta geri çekilmek zorunda kalan ve baronu rakibine vereceğini düşündüğümüz anda Energy’nin Diana ile baronu çalması, takımının geri dönüşünde son noktayı koydu. Ölmesine karşın takım arkadaşlarına baron güçlendirmesini veren Energy’nin bu hareketi bana göre final serisinin en güzel hareketiydi. Oldukça geriye düşmesine rağmen maçta geri dönmeyi başaran Beşiktaş ekibi o dakikadan sonra oldukça güzel takım savaşları sergilemeye başladı. Hem Hecarim, hem de Sejuani’nin çok güçlenmesi, hem de Leona’nın harika oyunlarıyla ejderha savaşlarını kazanan Beşiktaş takımı bir kaç kez oyunu rakip alana yıksa da oyunu bitirmeyi bir türlü başaramadı. Burada verilen hatalı kararlar ve iletişim eksikliğinin bunda rol oynadığını düşünüyorum. Yoksa Beşiktaş oyunu 5-6 dakika önceden bitirebilirdi. Sonuç olarak oyun sonlarında yaşanan kaos oyununu iyi oynayan ve takım kompozisyonunun da işe yaramasıyla oyunu kazanan Beşiktaş seride durumu 2-1’e getirerek avantajı yakalamış oldu.

Maçın kısa bir özetini şuradan izleyebilirsiniz:

Serinin son maçında ise oluşan skor dağılımı ve oyuncuların performansları şu şekildeydi:

INTZ -BJK GAME 4

Şampiyon yasaklama seçim ekranında yine istediğiyle ayrılan ekip Beşiktaş oldu bana sorarsanız. Çünkü Nardeus’un en sevdiği şampiyonlardan bir tanesi Sivir ve şu anki metada ultisinin işlevsel oluşu onun önemini bir kat daha arttırıyor. Zed’e karşı yapılacak zhonyalar onu oldukça zora sokacaktı ve Jinx’e karşı da önlem alındığı taktirde, oyun zorlanmadan Beşiktaş’a gelebilirdi.

Oyun başında ise Revolta, Lee Sin ile güzel baskınlar yaptı. Her ne kadar oyun sonu etkinliği düşecek olsa da oyun başında oldukça güçlenen Zed korkunç görünmeye başlamıştı. Üst koridorda ise Thaldrin’in imza şampiyonlarından Rumble’ın oyun başında zorlanacağını düşünsek de hem minyonda hem de koridorda avantajı eline geçirdiğini gördük. Bunun üzerine Rumble’ın daha fazla güçlenmesini istemeyen INTZ ekibi bir kaç kez üst koridora başarılı baskınlar yaparak Rumble’ın güçlenmesini engellemeye çalıştı. Beşiktaş tarafında ise Sejuani’nin oyun başında aldığı skorlar, onu erken güçlendirmişti ve haritada terör estirmesini sağladı. Beşiktaş, skor bakımından geriye düşse de ejderha tarafında rakibine göz açtırmıyordu. Maçın asıl kırılma anı ise  30. dakikalarda barona başlayan INTZ ekibi karşısında, olay yerine gelen Sejuani’nin orayı karıştırması ve rakibi oyalaması, ardından yetişen Beşiktaş’ın hem skorları hem de baronu alması oldu. Hem baronu almaları hem de ejderha skorunda önde olmaları, Beşiktaş’ı bir anda öne taşıdı ve o dakikadan sonra 2 inhibitörü açarak oyunu bitirmeyi başardılar. Takım kompozisyonu kurma konusunda gene başarılı bir iş çıkardıklarını söylememiz gerekiyor. Hem Sejuani ultisi, hem Rumble, hem de Sivir ve Janna ile oldukça güçlü bir savaş gücüne sahip oluyorsunuz.

Maçın kısa bir özetini buradan izleyebilirsiniz:

Final serisinde oynanan maçların analizinde sona geldik. Rakibini 3-1 ile geçen ve Florida’ya gitmeye hak kazanan Beşiktaş ekibini tekrardan kutluyoruz.

editor
Oyuncuların buluşma noktası!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir