League of Legends

2015 Dünya Şampiyonası’nda Final: SK Telecom T1-KOO Tigers

2015 Dünya Şampiyonası’nda Final mücadelesine geldik. Heyecanın bir an olsun bitmediği, unutulmaz anların yaşandığı şampiyonada final biletini alan takımlar ise SK Telecom T1 ve KOO Tigers oldu.  Yarı finalde Avrupa vs Kore eşleşmelerini görsek de bu yıl ile birlikte 3. kez kupa Kore’ye gitmiş olacak. SKT T1 finale tek bir maç bile kaybetmeyerek geldi. Grubunu 6-0 ile bitiren takım çeyrek finalde AHQ takımını eledi. Yarı finalde ise turnuvanın flaş takımı Origen’i 3-0 mağlup ederek finale çıkmayı başardı. KOO Tigers tarafında işler SKT T1 kadar kolay olmadı. A grubunu 4-2 skoru ile ikinci sırada bitiren ekip çeyrek finalde bir başka Kore temsilcisi KT Rolster’ı 3-1 ile eledi. Yarı finaldeki rakibi Fnatic olurken bu seri için KOO Tigers’a şans verenlerin sayısı bir hayli azdı. Turnuva boyunca çok büyük bir “hype” yaratan Fnatic’i 3-0 eleyen KOO Tigers böylece final biletini alan diğer Koreli takım olmuş oldu.

[League of Legends 2015 Dünya Şampyionu SK Telecom T1 oldu!]

Kuşkusuz, finalin favorisi SK Telecom T1 olarak görülüyor. Henüz yenilgi almamış olması, strateji ve oyun planı anlamında diğer takımlardan üstün olması gibi etkenler bu durumun en büyük nedenlerinden. KOO Tigers ise hem rakibine dur demek hem de kendi ülke finallerinde aldığı yenilginin bir anlamda rövanşı için mücadele verecek. Aynı ülkenin takımı olmalarından dolayı iki ekibin de oyun tarzı birbirinden çok farklı değil. İki takımda erken oyunda baskı yaratmayı ve taşıyıcı oyuncularını snowball yapmayı çok seviyor. Yine aynı şekilde oyuncuların da oyun felsefesi bireysel anlamda benzerlik gösteriyor. Şimdi SK Telecom T1 ve KOO Tiger arasındaki final mücadelesine koridor bazlı detaylı bir göz atalım;

MaRin – Smeb

marin vs smeb

İki takımında kuşkusuz şu an yıldız oyuncusu üst koridoru. Önce SKT tarafıyla başlayalım. Takımın finale kadarki performansında en çok iki isim öne çıkıyordu, MaRin ve Bang. Faker ismini görmediğinizde garip gelmiş olabilir ama SKT adına durum böyle. Yarı finalde Origen ve ondan önce AHQ takımına karşı takımın en skorer isimlerindendi. Ciddi anlamda şu ana kadar MaRin’in koridorunu kaybettiğini hiç görmedik. KOO Tigers tarafında ise durum farklı değil. Smeb’in takımı adına ne kadar kilit bir oyuncu olduğunu en iyi çeyrek finaldeki KT Rolster maçında gördük. Koridorunda ufak bir avantaj yakaladığı zaman bunu kendi lehine çok iyi bir şekilde çeviren Smeb, oyun sonunda durdurulamaz hale geliyor. Peki iki oyuncunun eşleşmesinde ne gibi şeyler görebiliriz sorunun cevabı ise yine oyuncularda saklı. Hem MaRin hem de Smeb şampiyona boyunca en iyi performansını Fiora ile gösterdi. Bu yüzden Fiora burada önemli bir nokta ve muhtemelen yasaklanabilir. Yasaklanmayıp iki oyuncudan birisi aldığında ise buna karşılık Renekton görebilme ihtimalimiz çok yüksek. Bunun dışında Darius ve Hecarim de ihtimaller arasında. MaRin ve Smeb arasındaki mücadelede iki takımın ormancısının da yapacağı hamlelerin de önemi çok büyük. Bunun dışında, iki takımın da aktif olarak kullandığı strateji olarak “ayrık ittirme” göze çarpıyor. Bu stratejide üst koridor oyuncularının önemi göz ardı edilemeyecek bir şekilde büyük. Yine iki oyuncunun eşleşmesi, “Hangi takım ayrık ittirmeyi daha iyi kullanacak?” ve “Hangi oyuncu bu stratejiye göre daha iyi bir iş çıkaracak?” sorularını içeriyor.

Bengi – Hojin

bengi vs hojin

İki oyuncu arasında Bengi tecrübesiyle biraz daha önde diyebiliriz. Ormancıların en çok yapmayı sevdiği ve yapması gerekiği “counter gank” ise iki ormancının da en iyi olduğu yönlerden. Hojin bu konuda Bengi’ye kıyasla daha iyi hatta Hojin’in çoğu kez rakibinin görüşü olmadığı çalıda uzun süre bekleyip takım arkadaşına skor aldırdığını da gördük. İmza ve en çok seçtiği şampiyondan olan Lee Sin ile harikalar yaratan oyuncu bunun dışında Rek’Sai ve Evelynn seçimlerinde de bulundu. Tecrübeli oyuncu Bengi ise en çok Rek’Sai, Jarvan ve Evelynn seçti. Yasaklanması yüksek ihtimal olan Elise yasaklanmaz ise Bengi bu fırsatı kaçırmayacaktır zira Elise şu an en tehlikeli ormancı durumunda.

Şu anki metada en önemli şeylerden birisi karşı ormancının hareket hattının tahmin etmek ya da bu konu hakkında doğrudan bilgi sahibi olmak. İki ormancının da destek oyuncusu ile sinerjisi üst seviyede iken, Bengi’nin Hojin’e göre en önemi üstünlüğü rakip ormancının hareketini çok iyi tahmin etmesi. Counter gank’in bu eşleşmede önemini söylemiştik. Fakat Bengi, çoğu zaman counter gank’i dikkate almayıp, haritada Hojin’in bulunmadığı tarafta oyunlar yapmaya çalışıyor. Yine, bu ikilinin maça yapacağı en önemli etki, baskın seçimleri ve baskın sürelerini belirlemeleri olacak.

Faker – KurO

faker vs kuro

Final adına izleyenleri çok heyecanlandıran bir başka karşılaşmaya geldik; Faker ve Kuro. İkili arasındaki eşleşme bizleri heyecanlandırsa da orta koridorda diğer koridorlarda olduğu gibi çok fazla olay yaşanmayacaktır. Meta gereği orta koridor oyuncuları yapabildiği kadar fazla farm yapıp koridordan iyi bir şekilde çıkmak istiyorlar. Bu sebeple de orta koridordaki şampiyon seçimleri buna göre şekil alıyor. Seçim anlamında şampiyona boyunca en farklı tercihler orta koridordan çıktı diyebiliriz. Hatta Faker’dan Olaf seçimi bile görmüştük. İki oyuncunun hangi şampiyonu seçeceği konusunda tahmin yapmak zor olurken akla ilk gelen şampiyon Lulu oluyor. İşlevsel anlamda takıma katkısı inanılmaz olan Lulu yine yasaklanacak veya alınacak olan şampiyonların başında geliyor. Veigar, Kassadin, Azir, Viktor ihtimal dahilinde olanlar. Orta koridorun önemini arttıran olay ise “çift ışınlanma” olup olmayacağı. Artık tutuştur yerine daha çok ışınlan tercih edilen orta koridorda Faker ve KurO arasındaki mücadelede en çok dikkat edilecek husus bu olacaktır. Çünkü orta koridor oyuncusu ışınlan alan takımlar haritaya daha fazla hakim oluyor ve hamlelerini daha rahat bir şekilde yapıyor. Özetle iki oyuncunun arasındaki eşleşmede ufak takaslar dışında çok fazla aksiyon göremeyebiliriz. Koridorundan kim daha fazla farm ve skor avantajı ile çıkarsa takım savaşlarında da seçtiği şampiyona göre etkisi daha fazla olacaktır.

Yine de, Kuro’nun Faker’a nazaran daha pasif bir oyuncu olduğunu söylemeliyiz. Bu eşleşmede önemli olan şampiyon ise kesinlikle Ryze. Faker’ın turnuva boyunca önem verdiği şampiyon olan Ryze, oyuncunun ellerinde iken çok daha agresif ve ölümcül oluyor. Control mage seçimlerinde bulunulacak eşleşmede, Ryze’ın oyun ortasında eşyaları ile ölçeklenmeden önce de Faker’ın oyunu ile skor alabildiğini daha önce gördük.

Bang, Wolf – PraY, GorillA

bang vs pray

Üst koridor ile beraber final mücadelesinin belirleyici faktörü olacak kısma geldik. Alt koridordaki mücadele için önemli olan pek çok nokta var. Bunların başında destek rolüne seçilecek şampiyonlar, ormancılardan alt koridora öncelik verip vermeyeceği ve en kritik nokta olan seçim yasaklama ekranı. Yasaklama konusunda akla ilk olarak tabii ki Mordekaiser geliyor. Şampiyonanın oynandığı yamada tam anlamıyla dengesiz olan Mordekaiser, Bang’e ya da PraY’e bırakılmayacaktır. Bang’in en çok seçtiği şampiyonlar Kalista ve Tristana. Kalista ile kendini çok rahat hisseden oyuncu bu şampiyon ile inanılmaz işler başarıyor. Bang’in 19.9 gibi inanılmaz bir KDA oranı ile de şu an birinci sırada olduğunu hatırlatalım. KOO Tigers tarafının Kalista’yı açık bırakıp bırakmayacağı önceden tahmin etmesi güç bir konu. PraY ise tam 5 kez Ashe oynamasıyla dikkat çekiyor. Bunun dışında Caitlyn ve Mordekaiser de oynadığı şampiyonlar arasında bulunuyor.

wolf vs gorilla

Oyuncunun yanında GorillaA gibi çok tecrübeli ve turnuvanın en iyi destek oyuncularından biri bulunması kendisi için önemli bir artı. Destek oyuncuları için Tahm Kench bir hayli önemli seçim bu yüzden 5 maçlık seride Tahm Kench ya yasaklanacak ya da seçilecek. Tahm Kench’ten sonra seçilmesi en muhtemel şampiyon ise Alistar. Bunun dışında Shen, Morgana, Braum da alınabilecek diğer destekler arasında bulunuyor. Alt koridorda da, üst koridor için belirttiğimiz gibi ormancıların hamleleri kilit nokta olacak. Orta koridor oyuncularının ışınlan alma ihtimalinin çok yüksek olmasından dolayı da çift ışınlanma da belirleyici etken olacaktır. Destek oyuncuları özelinde konuşursak, iki oyuncunun da ormancıları ile harika bir sinerjisi olduğunu bir kez daha belirtelim. Destek oyuncularının oyuna edeceği etki oldukça fazla olarak gözükürken, hata yapan, yani pozisyonu dışında yakalanan destek oyuncu, rakip takıma büyük bir avantaj sağlayacaktır.

Oyuncuların koridor bazındaki eşleşmesi bu şekilde iken, takımların yasaklama ekranında yapacakları büyük önem taşıyor. Mordekaiser, Gangplank ve Elise’in yasaklama ekranından geçme ihtimali bulunmuyor. Bu noktadan sonra yasaklama ekranı, iki takımın seriyi nasıl oynayacağına bağlı olarak değişecek. Örneğin mavi taraf avantajı olan SKT Reksai yasaklamayarak önceliği ormancısında mı kullanacak? Lulu’nun da büyük ihtimalle yasaklanacağı göz önünde bulundurulunca, KOO öncelikli ormancı şampiyonu ile “OP” denilen şampiyonları mı takas edecek?

Final için yaptığımız analizimiz bu şekilde. SK Telecom T1 ve KOO Tigers arasındaki 5 maçlık final serisini 31 Ekim Cumartesi günü saat 20.00’da lolesports adresinden izleyebilirsiniz.

editor
e-Spor hayranı ve profesyonel sahnenin takipçisi biraz da weirdo.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir