Otonom Araç ve Yapay zeka

Otonom Araçlarda Güven Problemi!

Otonom Araç Nedir ?

Günümüzdeki teknolojik gelişim logaritmik bir artışla devam etmektedir. En son yapay zekanın da hayatımıza girmesiyle birlikte de otonom araçlar gündem olmaya başladı. Peki bu otonom araç denilen şey nedir ? Otonom araç temel olarak kendi kararını verebilen, kendi başına yapay zekayla iletişim kurarak hareket edebilen araçlardır.

                                                  (Otonom Araç)

Otonom Araçların Temel Bileşenleri ve Çalışma Prensibi

1-Sensörler

Bu sürücüsüz araçlar sahip olduğu sensörler sayesinde etrafındaki cisimleri fark ederek hızını, yoldaki konumunu, rota kontrolünü ve trafikteki akışını ayarlayabilmekte. Bu sensörler sayesinde araç kendisinin ve çevresinin güvenliğini olabildiğince sağlamış olmaktadır.

2-Yapay Zeka

Günümüz dünyasında bütün sektörlerde yer almaya başlayan yapay zeka aynı şekilde otomotiv sektöründe de kendisini ön plana çıkarmaya başlamıştır. Bu araçlarda yapay zekanın varlığı aslında sensörler veya kameralara göre daha fazla güven verebilecek bir özellik. Çünkü yapay zekanın analiz yapma ve bu analizlere göre bir sonuca varma yeteneği araca bir insan sürüyormuş havası katmaktadır bu da insanları az da olsa sürücüsüz araçlarının güvenilir olabileceği konusunda bir argüman olarak sunulmaktadır.

Yapay zekanın yolların durumunu ve trafiği tahmin ederek bir çıkarım yapması ve kendi rotasyonunu buna göre şekillendirmesi aslında hem trafiğin hem de kazaların azalmasını sağlar. Aslında bu durum hem otonom araçların kendisi hem de çevredeki diğer cisimlerin kısacası herkesin güvenliğini arttırmaktadır. Yapay zekanın otonom araçlarda olması araçların daha fazla çevre dostu olmalarını sağladığını biliyor muydunuz? Yapay zekanın çıkardığı rotaya göre hareket eden otonom araçlar trafik akışını daha iyi yönetebilecek ve bu sayede trafik sıkışıklıklarını en aza indirecektir. Böylece araçlar daha az yakıt kullanarak çevreye de olumlu bir etkisi olmaktadır.

3-Kamera

Bir diğer önemli bileşen ise kameralardır. Kameralar aslında sürücüsüz araçlarının başka bir deyimle gözüdür çünkü kameralar sensörlerin algıladığı cisimleri tanımlayarak kendi hareketini ayarlamaktadır. Örneğin karşıdan gelen başka bir aracı veya karşıdan karşıya geçen bir insanı görerek daha güvenli seyahat etmelerini sağlamaktadır. Ya da sisli bir günde aracın şeritte kalmasını sağlayabilmektedir.

Otonom araçların çalışma prensibi(resim2)

Aslında baktığımızda yapay zeka ile donatılmış bu araçların bu üç temel bileşeni birbiriyle haberleşerek çalışmaktadır. Sensör ve kamera etraftaki cisimleri yol, trafik durumunu ve algılar, tanımlar ve elde ettiği bilgileri toplayarak yapay zekaya iletir. Yapay zeka ise aldığı girdileri analiz ederek bir çıktı elde eder veya tahmin yapar. Bu şekilde otonom araç kendi kararlarını verebilen bir araç olma özelliğini kazanır. Tabi ki de sadece bu bileşenler otonom araçları güvenilir yapmaz ki zaten yapılan araştırmalara göre gün geçtikçe otonom araçlara olan güven azalmaktadır. Şimdi gelin biraz neden bu araçlara karşı güvenin gitgide azaldığına bir göz atalım.

Yapay Zekaya Olan Güven Problemi

Yapay Zekanın her yerde olduğu gibi otomotiv sektöründe de gittikçe yer almaya başladığı dönemlerdeyiz. AAA’nın araştırmaları insanların bu araçlara karşı güveninin azaldığı sonucuna vardı. Araştırmalara göre ankete katılım sağlayanların %66’sı yapay zeka destekli araçlara karşı soğuk bir tutum izleyip güven problemleri olduğunu belirtti. Bu oran 2022 yılında %55 değerindeyken geçen yıl %68 oranındaydı. Bu sürücüsüz araçlara güvenenlerin oranı %9 olarak açıklandı ve kararsız kısım %25’i oluşturdu. Bu değerler, 2022 yılında sırasıyla %15 ve %30 seviyesindeydi.

Özet

Bu araçlar güvenlik konusunda yapay zeka ve teknolojiden destek alarak kendini geliştirmiş olsa da  insanların güvenini  kazanmak için  çok fazla yol kat etmesi gerekiyor. Görünüşe göre azalan bu güven ileride tekrar geri kazanılabilir çünkü yapay zeka temelli olan ve teknoloji ile donatılmış bu araçlar yapay zekanın gelişmesiyle kendini güvenilirlik açısından geliştirebileceği ihtimali oldukça yüksek.

Teknoloji ve yapay zekayla ilgili daha fazla bilgi ve içeriğe ulaşmak için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Amazon Music’ten Müzik Zevkinizi Yeniden Tanımlayacak Yapay Zekâ: Maestro

Instagram Kullanıcıları Artık Yapay Zeka ile Sohbet Edebilecek!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir