İnceleme

First Person Lover incelemesi

Aralık ayında duyurulan sıradışı oyun First Person Lover piyasaya çıktı.

First Person Lover, online olarak, internet tarayıcınızdan oynayabileceğiniz belki de en eğlenceli oyunlardan. Şimdi de PC ve Mac üzerinden bedava oynanabilir.

FPS oyunları seviyor iseniz, First Person Lover tam size göre bir oyun deneyimi yaşatacak.

Başlamadan önce söyleyelim, First Person Lover bir Advergame (Reklam Amaçlı Oyun) ve Bjorn Borg markası için Isbit Games tarafından geliştirilmiş bir yapıt. Oyun çıplaklık, moda tasarımları, silahlar ve dolayısıyla reklam içermekte.

Aşağıdaki kısa videoyla bir ön izleme yapıp fikir sahibi olabilirsiniz.

First Person Lover’ı oynamaya başlamak için buraya tıklayıp siteye giriyorsunuz. Oynayabilmeniz için tarayıcınızda Unity Web Player olmasını gerektiren oyun için ilgili sayfaya bağlantımızdan ulaşabilirsiniz. Ayrıca bildirelim ki oyunun yüklenmesi internet hızınıza bağlı olarak değişkenlik gösterebilir. Bir miktar sabır gösterdiğinizde, oyunu ileri aşamalarda takılmadan oynayabilirsiniz.

Sistem gereksinimleri, düşükten yükseğe ayarlanabilir grafik kalitesi ile performansı gerek orta halli gerek gelişmiş bilgisayarlara sahip oyuncuların karşılayabileceği türden.
wallpaper_2__desktop

Hikaye şöyle başlıyor: Dünya’yı nefretin ele geçirdiği yerde bir ajansınız. Sevginin gücüyle bu kötülüğü defetme göreviyle donatıldınız. Gökyüzünden yere gönderiliyorsunuz ve motor! Burada asıl amaç olan markamızın ürünleri devreye giriyor ve kadın veya erkek seçtiğiniz karaktere üst alt ve ayakkabı olarak üç türde kıyafet seçimi yapıp oyuna başlıyorsunuz. Bu seçimleri yine isteğinize bağlı olarak “hızınızı”, “özgürleştirme gücünüzü” veya “can değerinizi” artıran eşyalar arasında yapabilirsiniz.

1

Oyun içerisinde kontroller oldukça kolay. Standart yön tuşları ile hareket ediyor ve faremiz ile ateş ediyoruz. Silahlarımızdan bazıları hızlı ve az vuruyorken, bazıları az şarjör kullanma gibi özelliklere sahip. Garip olan bu silahların kullandığı cephaneler: öpücük, çiçekler, gök kuşağı, oyuncak ayı.

4-tile

İşte bu silahlarla sokaklara atılıyor, nefretin eline düşmüş insanlara sevgi dağıtıyorsunuz. Oyunda biraz ilerlediğinizde ise el bombası olarak kullanabileceğiniz harika patlayan renkli oyuncak ayılar ekleniyor cephanenize. Zombi oyunlarındakine benzer bir tarzdaki bu hastalıklı insanlar üzerinize doğru koşmaya başladığınızda elinizde kullanabileceğiniz sonsuz öpücüğe yahut son derece şirin silahlara sahipsiniz. Ama korkmayın bunlar kesinlikle işe yarıyor. Ve evet, başlarından ve yakından vurursanız da daha fazla canları gidiyor. Son noktaya gelip silahlarınız sayesinde sevgiye boğulanlar ise bir anda tamamen çıplak kalıp tarafınızdan kurtarılmayı bekliyor (o anda E harfine basılı tutmalısınız). Bunun haricinde oyundaki görevler kısa ve belirli olup; “İnsanları kurtar.”, “Kötülük yayan aygıtı devre dışı bırak.”, “Aışveriş merkezini bul.” gibi şeylerden oluşmakta.

10967349_10205194052878272_2076745058_o

“Kötülüğün güçlerine karşı sevginin gücüyle savaş” olan oyunun sloganını bir adım öteye taşıyıp, oyun içinde Star Wars’a gönderme yapacak şekilde “Sevgi seninle olsun.” dendiğini de duyabilirsiniz.

Hırslı ve deneyimli bir FPS oyuncusu iseniz oyunda ölmeniz çok zor, öldüğünüzde ise ekranınıza bir kalp geliyor ve ona art arda tıkladığınızda olduğunuz yerden son kaldığınız halde tekrar canlanıyorsunuz. Çünkü oyunun mantığı ile; “Sevginin gücü her şeye yeter ve iyiler daima kazanır.”

Oyun toplamda, oynayış hızınıza bağlı olarak yaklaşık 1 saat sürmekte. Klasik bir son yapmayı tercih ederek bölüm sonu canavarı tadında bir rakiple karşılaştırıp, oyuncuyu bir miktar uğraştırıp tadında bırakmışlar. Gözlemlediğimiz kadarıyla oyun sosyal eleştiriler de içermekte. Yayınızın dürbününü açıp gözlemlediğiniz veya arkadan gizlice yanaştığınız “kötü, mutsuz, nefret dolu, enfeksiyonlu vb.” nitelendirilen karakterler genelde alışveriş merkezlerinde geziyor, yavaş hareket ediyor ve başları önlerine eğik telefonlarıyla ilgileniyorlar. Ayrıca resmi giyimli prototip insanlar olarak betimlenmişler. Sevgiyle dönüştürüldüklerinde rahat şeyler giyip, etrafta koşuşturuyor ve gülümsüyorlar. Net bir şey dememiz ne kadar doğru olur bilinmez fakat böyle ayrıntıların alelade koyulmadığı aşikar.

Toparlayacak olur isek oyun; grafikleri, değişik düşünce sistemi, çiçekli böcekli yapısıyla bir kaç saatinizi ayırıp oynamanıza değecek, yüzünüze belki bir gülümseme koyacak nitelikte.

Yorum yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.