Liste

En iyi 10 Mac OS X oyunu

Mac kullanıcıları, çoğu zaman bilgisayarlarını iş odaklı kullanıyor. En çok da grafik tasarım için tercih edilen OS X işletim sistemi, Windows’un aksine stabilite ve tutarlılık sergilediği için bu çevrelerce ilk seçenek olarak öne çıkıyor. Biz de ara sıra Mac kullandığımız için, OS X’te eğlenmenin çok da kolay olmadığını biliyoruz. Peki OS X kullanıcıları oyun oynamayacak mı? Flash ile çalışan Web oyunlarıyla mı eğlenecekler? Tabii ki hayır.

Günümüzde birçok oyun şirketi, yeni oyunlarını OS X için de çıkarıyor. Mac bilgisayarların doğasına biraz ters olsa da, OS X’te de çok eğlenceli ve çok detaylı oyunlar oynamak mümkün. Daha birkaç yıl önce, OS X’te oynanabilen tüm oyunları sıralasak bile çift haneleri aşmak mümkün olmazdı. Şu an hem App Store’da, hem de Steam gibi oyun mağazalarında OS X için istemediğiniz kadar fazla sayıda oyun yer alıyor. Bizim sıraladığımız oyunların büyük bölümü de App Store’dan direkt satın alınabiliyor.

Biz de madem OS X’te oyunlar oynuyoruz, herkes faydalansın diyerek eskilerin, yenilerin, aksiyonların, FPS’lerin, multiplayer’ların bilmecelerin ve stratejilerin en güzel örneklerinden oluşan, OS X’te oynanabilecek en iyi oyunları biraz da kendi keyfimize göre sıraladık. Sizin de aklınıza gelen oyunları yorumlarda belirterek listemize sağlayacağınız katkılarınızı bekliyoruz.

10. The Walking Dead
Bir zamanların çok beğenilen çizgi romanı, şimdilerde popüler dizisiyle iyice ünlü olmuş The Walking Dead franchise’ının oldukça başarılı bir de oyunu bulunuyor. 2012’nin en büyük sürprizlerinden bir olarak değerlendirebileceğimiz oyun, dünyayı yıkıma sürükleyen bir zombi istilasını, kimi zaman kalbimizi eriten, kimi zaman aklımızı başımızdan alan bir aile ve arkadaşlık hikayesine dönüştürüyor. Kısa zaman önce Game of Thrones’un oyununu da çıkaran Telltale Games imzalı oyun, şirketin diğer oyunlarıyla benzer şekilde diyalogları seçerek karakterlerin hayatını etkileme şeklinde oynanıyor. “Oynanış” olarak pek bir şey katmayacak olsa da, The Walking Dead karakterlerin kaderini elimizde tutup zombilerin hakim olduğu bir dünyayı çok güzel bir şekilde yansıtıyor.

the-walking-dead_496_thumb

9. Team Fortress 2
Team Fortress 2, Valve’in Steam üzerinden isteyen herkese bedava sunduğu çeşit çeşit karakteriyle oldukça eğlenceli bir multiplayer FPS oyunu. Aşırı ciddiyetsiz ve gerçekten çok eğlenceli oyunda diğer FPS’lerde bildiğimiz gibi Capture the Flag, Team Deathmatch, Deathmatch gibi modların yanında TF2’ye özel modlar da yer alıyor. Sniper, Medic, Spy, Scout, Heavy, Soldier, Demo, Pyro ve Engineer gibi farklı farklı sınıflarda çeşitli karakterleri olan TF 2’yi oynayıp keyif almamak ise oyunun en zor kısmı. Biraz eskilerde kalsa da, Team Fortress 2 birkaç saat kafa dağıtmak  için ideal bir oyun.

team-fortress-2

8. The Binding of Isaac
Binding of Isaac’i nasıl tanımlayabileceğimiz konusunda şüphelerimiz var. Alışılmadık çizimleri, hüzün dolu hikayeleri, sonu gelmeyen eşyaları, tekrar tekrar oynanan bölümleri, kaçınılmaz ölümleri ile Binding of Isaac dünyası, kimi oyuncuları içine hapsederken, kimilerini de ilk oyundan sonra illet ettiren bir eser. RPG, FPS ve canavar öldürme diye tanımlayabileceğimiz türlerin muazzam bir karışımı olan Binding of Isaac, Mac bilgisayarları kesinlikle daha canlı yapan bir oyun.

The_Binding_of_Isaac_thumb

7. Borderlands 2
OS X’in de diğer platformlarda olduğu gibi oyun çalıştırabileceğinin ispatı niteliğindeki Borderlands 2, konsollarda olduğu kadar Mac bilgisayarlarda da çok rahat bir şekilde oynanıyor. Bu akıl almaz derecede büyük ve çok gürültülü FPS-RPG oyunu, toplanabilecek neredeyse sonsuz sayıda silahı, dakika başına düşen yüzlerce şakası ve ilerledikçe artan heyecanı ile başından kalkılmayacak oyunlardan biri. 2012 senesinde çıktığı zaman 2K Games’in ön sipariş rekorunu da kıran Borderlands 2, seslendirmesi ve kaliteli hikayesiyle Mac OS X’te oynanabilecek en iyi oyunlar arasına girmeye hak kazanıyor.

borderlands-2_thumb

6. Counter-Strike: Global Offensive
İlk başta Half-Life serisinin eklentisi olarak çıkan, sonrasında kendi başına apayrı bir seriye dönüşen Counter-Stike’ın son oyunu Global Offensive, Team Fortress 2’nin aksine OS X bilgisayarlarda oynanabilecek en ciddi multiplayer shooter olarak öne çıkıyor. Ortaokul ve lise yıllarında internet kafelerde 1.5 ve 1.6 ile çokça oynadığımız haritaların yeniden düzenlenmiş hâlleri ve yeni haritalar ile her detayı ve silahı bilen milyonlarca oyuncuya rakip olarak OS X’te de aynı keyfi alabilirsiniz.

cs go

5. League of Legends ve Dota 2
Sitemizde apayrı bölümleri olan, şu an dünyanın en büyük iki MOBA oyunu League of Legends ve Dota 2’yi tek başlık altında toplamaya ve listemizin tam ortasına koymaya karar verdik. Bu denli tüm dünyaya hitap eden iki oyunun OS X desteği de sunmasının oldukça önemli olduğunu düşünüyoruz. Eminiz ki siz Dota 2’yi de League of Legends’ı da bizden iyi biliyorsunuzdur ama olur da bu oyunlar ne ayak derseniz detaylı rehberlerimize Dota 2 için buradan, LoL için de buradan ulaşabilirsiniz.

4. Call of Duty 4: Modern Warfare
Oyun dünyasının ilk çıktığı zamandan beri çoğu oyuncusu tarafından “yeri ayrı” olarak nitelendirilen dev seri Call of Duty’nin belki de gelmiş geçmiş en efsane oyunlar arasında yer alan CoD 2’den sonraki oyunu, (CoD 3 yalnızca PlayStation için çıkmıştı) ilk Modern Warfare olan CoD 4, OS X’te oynanabilecek en büyük oyunlardan birisi. Call of Duty serisinin nispeten ilgilenmediği OS X için çıkardığı ender oyunlardan olan Modern Warfare, muhteşem bir single player deneyiminin yanında şimdilerde eski havası kalmasa da kaliteli bir multiplayer sunarak Mac bilgisayarları oyun cennetine dönüştürmeye yetecek bir oyun.

cod 4

3. Witcher 2: Assassins of Kings
Elflerin, cücelerin ve bin bir türlü değişik yaratığın kol gezdiği, başka evrenlerden yaratıkların dünyayı işgal ettiği Witcher evreni, daha çok fantastik oyun atmosferlerini sevenlere hitap ediyor. Bağımsız bir firma tarafından geliştirilen ve ilk oyunundan itibaren gözleri üzerine çeken bu benzersiz oyun OS X’te bulabileceğiniz en detaylı RPG oyunlarından biri. Bir Mac sahibi olsanız bile The Witcher2: Assassins Of Kings’in tadını çıkarabilirsiniz.

TheWItcher_thumb

2. Civilization 5
Tarihi baştan yazdıran Civilization serisinin son oyunu Civ V, eski dünyayı savaşlarla, politikayla ya da bilimle ele geçirirken, serinin eski oyunlarına birçok yenilik de katıyor. OS X işletim sistemine ilk çıktığı zamandan beri çok olumlu yaklaşan serinin beşinci oyunu da çok detaylı dünyasıyla en etkileyici streteji oyunlarından biri olarak, bizim gözümüzde Mac bilgisayarlarda oynanabilecek en iyi 2. oyun olarak listemizin en üstünde yer almayı hak ediyor. (En son çıktığı için Civ V’i yazdık ama siz yine de biraz daha iyi olduğunu düşündüğümüz Civilization IV’e de bir şans verin.)

Civilization_V_thumb

1. Half-Life 2
Geldik listemizin ilk sırasına. Belki en iyi grafiklere sahip oyun değil, belki en en en iyi oyun değil ama OS X’te oynanabilecek en efsane oyun kesinlikle Half-Life 2. Bundan en az 10 yıl önce bizi internet kafelere hapseden, saatlerin nasıl geçtiğini fark ettirmeyen Half-Life; Mac OS X bilgisayarlarda biraz geçmişi yad edip, biraz da o eski keyifli günleri hatırlatan bir oyun olarak listemizin ilk sırasını hak ediyor. Half-Life’ı size anlatmamıza gerek bile olmadığını düşünüyoruz. Koşuyoruz, öldürüyoruz, ölüyoruz, yeniden doğuyoruz, tekrar koşuyor, tekrar öldürüyoruz ve bunları yaparken de keyiften dört köşe oluyoruz.

half life 2

Artık Photoshop’u bırakıp biraz oyun oynamanın zamanı geldi.

Yorum yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir