mix

Steam 2016 yılbaşı indirimleri hakkında her şey

2016’ya göz kırpmaya başladığımız bugünlerde birçok oyuncunun kafasında benzer sorular dönüyor: Steam yılbaşı indirimleri ne zaman başlayacak? Ne kadar sürecek? Ne kadar indirecek? Paramız bitecek mi?

Neyse ki üstteki soruların cevabı ile birlikte 2016 yılbaşı indirimlerine dair bilgiler yavaş yavaş ortaya çıkmaya başladı, biz de kafalardaki tüm soruları cevaplayalım dedik.

[İndirimler başladı, öne çıkan oyunlar burada.]

İlk olarak indirimler 22 Aralık Salı günü Türkiye saatine göre 20:00’da başlayıp, 4 Ocak Pazartesi yine aynı saatte sonra erecek. 2015 Kış veya 2016 yılbaşı indirimleri olarak adlandırılan bu etkinlik, tam iki hafta sürecek ve muhtemelen yine cebimizi boşaltacak. Ancak Steam, söylenenlere göre bu yılbaşı itibariyle indirim haftalarını kimileri için kökünden değiştirecek farklı bir format kullancak.

Reddit’te yayınlanan ve Steam geliştirici grubunda paylaşıldığı söylenen açıklamada şu ifadeler yer alıyor:

[su_quote]Bu sene, müşterilerimiz için indirimleri en iyi şekilde sunmak ve ürünlerinizi daha fazla şekilde, daha fazla müşteriyle buluşturmak ve sunmak adına, tüm indirim süreci boyunca geçerli olacak sadece bir oran istiyoruz. En iyi oyunları yine ana sayfada 24-48 saatlik süreler arasında öne çıkarıyor olacağız ancak ana sayfaya çıkmadan önce de, çıktıktan sonra da ürünlerin en rekabetçi indirim oranı değişmeyecek. Büyük bir değişiklik yapmıyoruz aslında ama bu sayede müşterilerimiz için indirim sürecini çok daha değerli hale gelecektir.[/su_quote]

Yani, Flash Sale denilen ve kısa süreler için ortaya çıkan çok yüksek indirimler artık olmayacak. İndirimleri takip eden büyük bir kesim, ana sayfa üzerinden duyurulan ve %95’lere kadar çıkabilen indirim oranları ile asla oynamayacağı yüzlerce oyunu satın alıyordu. Şaka bir yana, Steam indirimlerini belki de en heyecanlı faktör kılan bu flaş indirimlerin yokluğu nasıl olacak şimdiden kestirmek çok zor. Reddit’teki yorumlar, bu kararın, Steam’in kısa zaman önce duyurduğu para iadesi mevzusu ile ilgili olduğu yönünde. Yani daha önce aldığınız bir oyun indirime girerse, indirimli fiyattan tekrar almak istediğinizi belirtmeniz halinde Steam hiçbir soru sormadan para iadesi yapıyor. İndirim sürecinde de Steam’e bu taleplerden fazlaca gideceğini düşünürsek, yeni hamle mantıklı görülebilir.

Elbette bu durumda oyunların ne kadar indirim göreceği konusu da öne çıkıyor. Geliştiriciler ile paylaşılan bildiride Steam oyun yapımcılarından tek bir indirim oranı istediğini belirtmiş. Yani daha önce indirim süresince %15, Flash Sale’de %70 indirim alan bir oyun, bu sefer iki hafta boyunca %40-50 civarında bir indirim ile satışta olacak. Ya da biz öyle umuyoruz. Yeni sistemde kesinlikle daha yüksek indirim oranları görecek olsak da, çok aşırı indirimlerin eksikliği bizleri bir nebze zarara uğratabilir.

Steam 2016 yılbaşı indirimlerinde kimileri için her gün bilgisayar başında yeni indirimleri beklemek yerine, iki hafta boyunca hiçbir oranın değişmeyeceğini bilmek ve ona göre hesap yaparak oyun almak daha iyi olacakken, kimilerinin aşırı indirimleri özleyeceğini söyleyebiliriz. Ancak şu an için tahmin yürütmek haricinde bekleyip görmekten başka yapabilecek bir şeyimiz yok. Umuyoruz mutlu ayrılırız.

author
5Mid'de admin, başka yerlerde altyazar, genelde eşekherif.

6 Comments

 • alperen demir 19 Aralık 2015

  kardeşim nerden biliyosun
  22 aralıkta gireceğini

  • 5Mid 20 Aralık 2015

   Merhaba Alperen, Steam’in geliştirici forumlarında oyun yapımcılarına gönderilen bir mesajda tarih belirtiliyor.

 • Expo-9009 3 Aralık 2015

  Sonbahar gibi heycansız geçer yine

 • Özcan Şakalak 2 Aralık 2015

  Flash sale olmazsa olur mu ya ne diyon steam ya

 • ProGamer 1 Aralık 2015

  Çok saçma sapan iş yapıyorlar. İndirimlerin tadı zaten Flash Sale’nin gelecek olduğu saati bekleyip, oyunları görmek ve istersek almak şeklinde çıkıyordu. Şimdi eskisi kadar iyi olacağını düşünmüyorum.

  • Bana Pava VEEEeeer 20 Aralık 2015

   cimrilik yapmışlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir