96. Akademi Ödülleri'nde Heyecan Dorukta: Adaylar Belli Oldu 5mid AI

96. Akademi Ödülleri’nde Heyecan Dorukta: Adaylar Belli Oldu

Sinema dünyası, 96. Akademi Ödülleri’nin adaylarının açıklanmasıyla bir kez daha heyecanın doruklarına ulaştı. Bu yılın en prestijli ödül töreni, Christopher Nolan’ın çok konuşulan yapımı “Oppenheimer” başta olmak üzere, dikkat çekici filmler ve performanslarla gündemde.

En İyi Film Adayları: Yenilikçi ve Çeşitli Bir Liste

Akademi, bu yıl En İyi Film kategorisinde 10 adayı belirleyerek, çeşitliliğe ve yeniliğe vurgu yaptı. Nolan’ın atom bombasının yaratıcısını anlatan “Oppenheimer” filmi, Greta Gerwig’in modern feminist yaklaşımıyla “Barbie”, Martin Scorsese’nin epik hikayesi “Killers of the Flower Moon” ve Yorgos Lanthimos’un benzersiz eseri “Poor Things”, adaylar arasında öne çıkıyor.

Bunlara ek olarak, izleyicilerin Toronto’da favori olarak seçtiği “American Fiction”, Altın Palmiye kazanan “Anatomy of a Fall”, Alexander Payne’in duygusal “The Holdovers”, Bradley Cooper’ın “Maestro”, Celine Song’un “Past Lives” ve Jonathan Glazer’ın Holokost üzerine farklı bir bakış açısı sunan “The Zone of Interest” filmleri de adaylar arasında.

96. Akademi Ödülleri Adayları Yönetmen ve Oyuncu Adayları: Yıldızlar Geçidi

En İyi Yönetmen kategorisinde, Jonathan Glazer (“The Zone of Interest”), Yorgos Lanthimos (“Poor Things”), Christopher Nolan (“Oppenheimer”), Martin Scorsese (“Killers of the Flower Moon”) ve Justine Triet (“Anatomy of a Fall”) gibi isimler yarışacak.

Oyunculuk dallarında ise Bradley Cooper (“Maestro”), Colman Domingo (“Rustin”), Paul Giamatti (“The Holdovers”), Cillian Murphy (“Oppenheimer”) ve Jeffrey Wright (“American Fiction”) En İyi Erkek Oyuncu için; Annette Bening (“Nyad”), Lily Gladstone (“Killers of the Flower Moon”), Sandra Hüller (“Anatomy of a Fall”), Carey Mulligan (“Maestro”) ve Emma Stone (“Poor Things”) ise En İyi Kadın Oyuncu için aday gösterildi.

96. Akademi Sürprizler ve Gözden Kaçanlar

Bu yılın sürprizlerinden biri, “Barbie”nin yönetmeni Greta Gerwig’in yerine “Anatomy of a Fall” ile Justine Triet’in En İyi Yönetmen kategorisinde aday gösterilmesi oldu. Ayrıca, Willem Dafoe (“Poor Things”), Leonardo DiCaprio (“Killers of the Flower Moon”) ve Margot Robbie (“Barbie”) gibi isimlerin aday listesinde yer almaması dikkat çekti.

“Anatomy of a Fall” (Fransa) ve “The Zone of Interest” (Birleşik Krallık) gibi uluslararası yapımların yanı sıra, “Mission: Impossible – Dead Reckoning Part One” serinin Oscar’a aday gösterilen ilk filmi oldu.

Detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Akademi Ödülleri, 10 Mart 2024’te Jimmy Kimmel’in sunumuyla sahiplerini bulacak. Sinema dünyasının bu büyük gecesinde, yıldızlar geçidi ve unutulmaz anlar bizleri bekliyor.

Sizler için hazırladığımız anime haberlerimize buradan ulaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir