5mid Bülten Web3 & Play2Earn

Bitcoin, yeni yılın başlamasıyla birlikte 45.000 dolarlık sınırı aşarak son 21 ayın en yüksek değerine ulaştı.

Bitcoin, yeni yılın başlangıcında, borsada işlem gören spot bitcoin fonlarının onaylanma ihtimaline yönelik artan umutlarla güçlü bir yükseliş gösterdi. Salı günü, Nisan 2022’den bu yana ilk kez 45.000 dolar seviyesini aşarak 45.922 dolara ulaştı ve böylece 21 ayın en yüksek değerine erişti. Bitcoin, geçen yıl %156 değer kazanarak 2020’den beri en iyi yıllık performansını sergiledi. Son olarak %3,1 artışla 45.509 dolar seviyesinde işlem gördü, ancak bu Kasım 2021’deki 69.000 dolarlık rekor seviyenin oldukça altında.

Ethereum, yılın ikinci en büyük kripto para birimi, 2023’te %91’lik bir artışla Salı günü %1,2 yükselerek 2.386,50 dolara çıktı.

Source: LSEG | Reuters | Ankur Banerjee
Source: LSEG | Reuters | Ankur Banerjee

Kripto para piyasasını takip eden hisse senetleri de yükselişe geçti. Riot Platforms (RIOT.O), Marathon Digital (MARA.O) ve CleanSpark (CLSK.O) yılın son işlem gününde yaşanan büyük düşüşlerin ardından %7 ile %10 arasında değer kazandı. Bitcoin yatırımcısı ve yazılım şirketi MicroStrategy (MSTR.O) hisseleri %13,4 artarken, bitcoin vadeli işlemlerini izleyen ProShares Bitcoin Strateji ETF (BITO.P) %7,8 değer kazandı.

Yatırımcıların dikkati, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) yakında onaylayabileceği ve böylece piyasayı milyonlarca yeni yatırımcıya açabilecek spot Bitcoin ETF’lerine odaklandı. SEC, geçmişte kripto piyasasının manipülasyona açık olduğunu belirterek birçok spot bitcoin ETF başvurusunu reddetmişti. Ancak, son aylarda düzenleyicilerin 13 önerilen spot bitcoin ETF’lerinden en az birkaçını onaylamaya daha yakın olduklarına dair işaretler arttı ve kararın Ocak ayının başlarında verilmesi bekleniyor.

Fineqia International (FNQ.CD) analisti Matteo Greco, olumlu bir onay beklediğini ve onay sonrasında fiyatların kısa bir düşüş yaşayabileceğini, ancak daha sonra tekrar yükseleceğini belirtti. Greco, spot bitcoin ETF onayının piyasa likiditesini artıracağını ve daha önce bu pazara girmemiş yatırımcı grupları için kapıları açacağını ekledi.

By Vineet Sachdev
By Vineet Sachdev

Büyük merkez bankalarının bu yıl faiz oranlarını düşürme olasılığı, 2022’de FTX çöküşü ve diğer kripto iş başarısızlıklarının ardından piyasalara hakim olan olumsuz havayı dağıtarak kripto para birimleri için olumlu bir etki yarattı. 10x Research’ün kurucusu Markus Thielen, Bitcoin’in ABD seçim yıllarında, özellikle Bitcoin yarılanma döngülerinin gerçekleştiği 2012, 2016 ve 2020’de iyi performans gösterme eğiliminde olduğunu belirterek, kripto piyasalarının 2024’te daha da yükselebileceğini öne sürdü.

Daha Fazla Habere Ulaşmak İçin Tıklayabilirsiniz

1 Ocak 2023’te 10.000 TL’lik Yatırım Bugün Ne Kadar? | BITCOIN | USD

Moybilim
Biraz kripto, biraz yazarlık.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir