5mid Bülten Araştırma

Dominik Livakovic | Football Manager 2023 | Profil Analizi

Dominik Livakovic | Football Manager 2023 | Profil Analizi

Transfer haberlerinin asla azalmadığı bir dönem yaşıyoruz. Her takım oyuncular için adeta harıl harıl çalışıyor. Birçok oyuncu sezon boyunca ülkemize geldi, gelmeye de devam ediyorlar. O oyuncuların bir çoğunun profilini inceledik.

Tadic

Detaylı Dusan Tadic Analizi | Football Manager 2023

Fred 

Fred | Football Manager 2023 Profil Analizi

Zaha

Wilfried Zaha | Football Manager İstatistikleri | 2023

Fakat bu yazımızla birlikte, ilk defa, Football Manager 2023 oyununda bir kaleci analizi ile karşınıza çıkıyoruz sevgili futbol ve oyun severler. Lafı daha fazla uzatmadan başlayalım. Karşınızda, Dominik Livakovic.

 

GEÇMİŞ

 

 

Sizlerin de görebildiği üzere Liva, aslında hep aynı coğrafyalarda futbol oynamış. Farklı kültürlerin, farklı futbol geleneklerinin olduğu bölgelerde çok fazla deneyimi olmamış. Takımı ile birlikte çıktığı Avrupa maçları ve Dünya Kupası gibi organizasyonlar dışında futbol hayatı çok benzer coğrafyalar üzerinden oldu yani.

Bu durum bazıları için problem olabilir, anlayabiliyoruz. Dünyanın en iyi 5 liginden biri değiliz, gerek teknik gerek maddi anlamda. Fakat bizim ligimiz tutunması ciddi derecede zor olan bir lig. Tahammül seviyesi, beklentiler, taraftar grupları ve daha birçok örnek. Livakovic, yetenek anlamında buraları kaldırabilecek biri bizce. Fakat transfer dedikodularının doğru çıkacağını varsayarasak, bizim ülkemizde başarılı olacak mı? Hep birlikte göreceğiz.

 

PROFİL

Liva, oldukça atletik yapıda bir kaleci. Uzun boyu ve ideal kilosu ile birlikte, arka tarafta size güven veren türden bir oyuncu bizce. 27 yaşında olması da aslında hala onu yaşlı kategorsinin dışında tutuyor. Sağ ayağını kullanan kalecinin genel olarak profili bu şekilde.

ROLLER

Kalecinin rolü mü olur demeyin, oluyor. Ekranda gördüğünüz bir terim var, “Sweeper“. Sweeper keeper, aslında 2010’lu yıllarda hayatımıza yeni yeni giren bir futbol terimi. Basitçe anlatmak gerekirse, standart kalecilik görevleri dışında, bir ön libero edasıyla kontra atak başlatmak, oyuna yön vermek, sanki oyun açmayı bilen orta saha, defans karşımı bir rol aslında. Ama tabi bunun kale için olan versiyonu.

KALECİLİK

Liva’nın performansı, özellikle Dünya Kupası serüveninde, her zaman zirveye yakın olmuştur. Bunun belli başlı birkaç sebebi var. Tabloda görülen 19 puanlık bire bir pozisyonlar bunun en büyük kanıtı. Rekabetin üst düzey olmadığı yerlerde performans göstermesi sebebiyle, tüm yıldızların katıldığı bir organizasyonda öne çıkması oldukça doğal. Hemen ardından gördüğümüz 18 puanlık refleks puanı da tam olarak nokta atışı olmuş bizce. Belgesellerde, çitaların avlanma sahneleri gibi düşünebilirsiniz. Hedefe tam odaklı, hız, durum, pozisyon fark etmeksizin avını gözüne kestirmiş bir doğal vergi yetenek. Refleks konusunda gerçekten çok üst düzey bir kaleci kendisi. Daha sağlam denilebilecek bir takımın alt yapısını görseydi belki çok daha farklı yerlerde olabilirdi bizce.

Eccentricity” nedir veya neden bu kadar düşük puana sahip diye soracak olursanız, bu kelime, beklenilmeyen şeyler yapmak anlamına geliyor. Bir kalecide bu puanın düşük olması beklenilen şey yani.

İlk dokunuş puanı da gördüğünüz gibi bir miktar düşük. Topu ele mi alayım yoksa yumruk mu atmalıyım sorusunun bir cevabı olarak düşünebilirsiniz.

MENTAL 

Livakovic’in refleksleri ve bire bir pozisyonlardan sonra en beğendiğim kısmı bu tablo, mentalitesi. Gözüme ilk çarpan şey ise “positioning” yani pozisyon alma. Yazının ilk başında bire bir pozisyonlarda aldığı övgülerin  sebebi de bu aslında. Nerede nasıl duracağını bilmesi, yan topa nasıl reaksiyon aldığı gibi durumlar. Oldukça sakin bir yapıya ve oyun stiline sahip bir kaleci olmasından ötürü 4 puan almış bu konuda. Fakat genel olarak baktığınızda olumlu bir tablo bizce. Konsantrasyonu kolay kolay bozulmayan, takımınızda mental destek alacağınız “kardeş” görünümünde bir adam ve aynı zamanda oldukça da yetenekli. Çok çalışkan mı? O konuda biraz soru işaretimiz var. Maç seçen tarzda bir oyuncu değil, takımına ve ortama bağlı bir insan fakat çalışkanlık konusuna gelince birkaç puan geride bizim de kafamızda.

FİZİKSEL YETENEK & TEKNİK YETENEK

Bir kaleci için bu iki tablo diğerlerine nazaran bir tık daha geri planda desek yalan olmaz. Yapılacak iş oldukça belirli. Sürekli olması, belirli seviyede zıplayabilmesi veya refleks göstermesi gibi şeyler. Yazının en başında uzun boylu ve ideal kiloya sahip olmasına +1 puan, herhangi bir topa anlık refleks gösterebilecek kadar dengeli bir kaleci olmasına +1 puan, kondisyon ile alakalı herhangi bir sorun yaşamamasına da +1 puan veriyoruz. Çok güçlü bir kaleci değil kendisi. Uzaklara el veya ayakla top atabilir fakat dahasını beklemeyiniz.

GENEL YORUMLAR

Bazı kaleciler vardır, belirli durumlarda o kaleciden asla şüphe etmezsiniz. Örneğin, herhangi bir derbi maçında Volkan Demirel. Dünya kupası Ochoa, şampiyonluk yarışında olan Muslera. Livakovic buna benzer tarzda bir kaleci. Doğru ortam, doğru hazırlık ve doğru bir kaleci antrenörü ile bu hale gelebilir. Genç yaşlardan biraz uzak ama yaşlılığa çok da yakın değil.

Arka tarafta takımınıza oldukça güven veren tarzda, bire bir toplarda son derece soğuk kanlı bir kaleci. Penaltı, bire bir pozisyon, harika refkleksler… Makul bir bütçeniz ve uzun vadeli kale planlarınız varsa, doğru adrestesiniz.

Football Manager 2023 | Fenerbahçe Kadrosu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir