5mid Bülten

Game of Thrones: Tarihin En İyisi (Mi)?

Game of Thrones: Tarihin En İyisi (Mi) ?

Yıllar geçiyor, izlediğimiz dizi ve filmler değişiyor, sürekli olarak yenileri, güncelleri türüyor fakat bazı şeyler hiç değişmiyor. Bunun ismine kalite, kült, efsane birçok farklı isim veriliyor. Konu dizi sektörü olunca da durum değişmiyor açıkçası. Kendi tarzında başı çeken, kitlelere göre “tarihin en iyisi” yorumunu alan birçok dizi var. Birçok demek kafanızı karıştırmasın, işinin ehli kısımların verdiği puanlar dışında, insanların kendi yorumları bunlar. Buna benzer birçok örnek verebiliriz fakat tür fantastik ve kitaptan uyarlama bir yapım olunca akla gelen bir dizi var, bu yazıyı yazan kişi için de tarihin en iyisi, Game of Thrones.

Game of Thrones, George R. R. Martin’in epik fantezi serisi olan “Buz ve Ateş’in Şarkısı”ndan uyarlanmıştır. Birden fazla kitabı olan bu seri, serinin ilk kitabından ismini almıştır, dilimizdeki çevirisi ile Taht Oyunları. Kitaptan uyarlama olana bu yapım, David Benioff ve D. B. Weiss tarafından yaratılmış ve HBO platformunda yayımlanmıştır. İlk bölümü 17 Nisan 2011’de yayımlanan Game of Thrones, 73 bölümlük hayatının sonunda 19 Mayıs 2019 yılında sona ermiştir. 

Fantastik tarzda yayımlanan, özellikle savaş ve kaos temalı çoğu eser, Yüzüklerin Efendisi serisinden esinlenmiştir. Özellikle “Miğfer Dibi” çekilirken orduların birbirine doğru koşması, birçok savaş sahnesinin başı olmuştur. Game of Thrones’un da bu bağlamda payı çok büyük. Dünya dizi tarihinde bu denli büyük prodüksiyonlu, bu denli insanları etkisi altına alan bir dizi var mı emin değiliz. Farklı kişi ve kitlelere göre daha iyi diziler, daha yüksek puanlı diziler var elbet fakat, en azından bu yazıyı yazan kişi için Game of Thrones apayrı bir seviyede.

Dizinin en hoş olan kısımlarından biri, özellikle ilk 5-6 sezonun kitaba neredeyse tamamen mutabık ilerleyip, konuyu muhteşem bir şekilde işlemesi. Bununla birlikte, birkaç usta oyuncu dışında, dizi ilk başladığında oyuncuların neredeyse hepsi çocuk. İlk deneyimleri veya kariyerlerinin en başları. Bir de en sona bakıyoruz, Game of Thrones’tan sonra birçok farklı projede görev almış başarılı oyunculara dönüştü.

İkinci güzel detay ise kurgular ve oyunculuk. “Battle of the Bastards” bölümünün çekimi, saatler sürmüş mesela, tek seferde bütün sahneyi almak için inanılmaz bir efor harcanmış. İyi ki de yapılmış çünkü dünya savaş tarihinin en iyi 5-10 sahnesinden biri haline geldi. Bunu destekleyen bazı detaylar da var. Örneğin sıcak coğrafyalarda geçen sahnelerin kurugusu, kostümü, ortamı ya da farklı bir coğrafyada geçen sahnelerin teknikleri, insanı sanki orada gibi hissettiriyor. CGI sahneleri ve görsel efektler de bunu destekler nitelikte.

Şimdi gelelim son iki sezona. Tek kelime ile hayal kırıklığı… Muhteşem ilerleyen onca sezon üstüne o iki sezon olmasa kim bilir neler konuşacaktık… Keşke böyle olmasaydı elbette fakat, yazarın görüşü olarak, hala dizi tarihinin en iyisi olduğunu düşünüyorum. Çoğunluk izlemiştir diye düşünüyoruz fakat Game of Thrones furyasını kaçırdıysanız, yan dizisini de tavsiye ederiz. İlk yan dizimiz yakında ikinci sezonunu paylaşacak fakat daha gelecek bolca var. Keyifli seyirler!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir