5mid Bülten Gündem

Gmail Devri Sona Mı Eriyor? | Google Neden HTML İstemiyor?

Gmail kapanacak mı?

“Bir Twitter kullanıcısının paylaşımı olan ve Gmail’in 1 Ağustos 2024 tarihinde servisini sonlandıracağını iddia eden resmi görünümlü bir bildirim, kullanıcılar arasında endişeye yol açtı. Görselde Google’ın, Gmail’i ‘güneşin battığı’ bir hizmet olarak nitelendirip kapatma kararı aldığı yazıyor.

growing_daniel adlı kullanıcı açıklaması
growing_daniel adlı kullanıcı açıklaması

 

X üzerinden konuya açıklık getirdi!

Perşembe günü e-posta üzerinden görüş talep edilen bir Google temsilcisi, Gizmodo’ya X konusunda yapılan bir tweeti göstererek yanıt verdi: “Gmail daima hizmetinizde.”

Gmail Açıklaması

Peki neden Gmail değişiyor?

Merak etmeyin, hizmetimiz devam ediyor ve kullanımda kalacak, ancak erişim yöntemlerinden biri aşağıda açıklanmaktadır. Birçoğunuz zaten “yeni” Gmail arayüzünü kullanmaya alışkınsınız, bu nedenle eğer özellikle “temel HTML” sürümünü kullanmayı tercih etmiyorsanız, sizin için herhangi bir değişiklik olmayacak.

Şirket, destek sayfasını güncelleyerek belirtilen tarihten sonra otomatik olarak Standart görünüme geçeceğini belirtti. Hacker News kullanıcıları, bu özelliğin sona ereceğine dair Google’dan bir e-posta aldıklarını paylaştılar.

“E-posta yoluyla size bilgi vermek istiyoruz ki, masaüstü web ve mobil web için Gmail Temel HTML görünümü 2024 yılının başlarında devre dışı bırakılacak.Temel HTML görünümleri, 10+ yıl önce modern halefleri tarafından değiştirilen ve tüm özelliklerini içermeyen önceki sürümleridir,” diye belirtiyor e-posta.

HTML neden istenmiyor?

Günümüzde HTML versiyonuna erişim sağlamak istediğinizde, Google tarafından bu sürümün “düşük hızlı internet bağlantıları ve eski web tarayıcıları için uygun olduğuna” dair bir uyarıyla karşılaşıyorsunuz ve kullanıcıların standart sürüm yerine bunu kullanmayı tercih edip etmedikleri soruluyor.

HTML görünümü, sohbet özelliği, otomatik yazım kontrolü, arama filtreleri, klavye kısayolları ve gelişmiş biçimlendirme gibi birçok modern özelliği içermiyor. Yine de, internet bağlantısının zayıf olduğu yerlerde veya e-postaları ekstra özellikler olmaksızın kontrol etmek istediğiniz zamanlarda oldukça işlevsel olabiliyor. Google’ın zayıf internet bağlantıları için özel bir mod geliştirip geliştirmediği henüz net değil.

Google, yapay zeka destekli yenilikleri, Gmail dahil olmak üzere, çeşitli ürünlerine entegre etmeye yoğunlaşmış durumda. Şirket geçen ay, kullanıcıların e-posta oluşturmalarına yardımcı olacak Duet AI adında bir özelliği piyasaya sürdü. Ayrıca geçtiğimiz hafta, Bard adlı sohbet robotunun, kullanıcıların e-posta geçmişleri hakkında sorular sorabilmelerini sağlayacak şekilde Google hesapları ile bütünleşmesine olanak tanındı.

”Daha Fazla Habere Ulaşmak İçin Tıklayın.”

Cepten İlk “Alo” Üzerinden 30 Yıl Geçti: Türkiye’nin Telekomünikasyon Yolculuğu

Administrator
Yenilikçi fikirlerle sektördeki standartları yükseltmeyi amaçlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir