Counter-Strike: Global Offensive CS:GO Haberleri

FACEIT CS:GO League S3’ün şampiyonu Fnatic oldu

Dreamhack Winter kapsamında düzenlenen FACEIT League S3 finallerinde şampiyon, finalde Luminosity’i 2-1 mağlup eden Fnatic oldu.

Günün ilk yarı finalinde Fnatic ile Virtus.Pro karşı karşıya geldi. İlk harita olan Mirage’da genel bilinenlerin aksine yine terörist takımlarının öne çıktığı bir mücadele izledik. NEO’nun insanüstü oyunu sayesinde VP, seçtiği haritada 16-11 kazandı. Fnatic, kendi seçimi olan Inferno’da ise muhteşem bir ilk yarı oynadı. Anti-terörist olarak oynadıkları oyunda rakiplerine sadece 2 raunt vererek, ikinci yarıya 13-2 önde gittiler. VP, ikinci yarıdaki tabanca raundunu alıp üst üste birkaç raunt daha almış olsa da geri dönüş olmadı ve Fnatic, olofmeister ve JW’nun muhteşem performanslarının yardımıyla (olof 27-17, JW 25-20 ve %76 hs rate) Inferno’yu 16-10 kazanıp maçı karar haritası olan Cache’e taşıdı. Cache’te ise olofmeister resitali vardı. Tıpkı Inferno’daki gibi AT başlayıp çok baskın bir ilk yarı oynayan fnatic, 11-4 önde gittiği ikinci yarıda ise fazla zorlanmadan skoru 16-9’a getirip ilk finalist oldu.

İkinci yarı final ise yine epik bir sürprize sahne oldu. İlk gün fnatic’e 16-0 yenildikten sonra ikinci gün önce EnVyUs’u, sonra da NiP’yi üçer harita sonunda evine gönderen Luminosity, bu sefer Team SoloMid’in karşısına dikilmişti. Luminosity’nin tercihi olan Mirage’da anti-terörist başlayan TSM, ilk 15 raundu kelimenin tam anlamıyla domine ederek 14-1 gibi muhteşem bir avantajla terörist tarafına gitti. Luminosity, her ne kadar ikinci yarının tabanca raundunu kazanmış olsa da o skordan geriye dönüş çok da mümkün değildi ve nitekim TSM işi fazla uzatmadan 16-5’lik skorla 1-0 öne geçti. Herkes, rüyanın bittiğini düşünürken Luminosity, TSM’in seçtiği Overpass’te FalleN önderliğinde büyük bir oyun oynayarak, terörist başladıkları ilk yarıyı 9-6 önde kapattıktan sonra ikinci yarıda tek bir raunt vermeden durumu 1-1’e getirdi. TSM gibi muhteşem Anti-terörist oynayan bir takımı en güçlü olduğu harita Overpass’te bu derece sürklase etmek gerçekten büyük iş. Karar haritası Inferno’da ise iki takımda terörist tarafında 9’ar raunt kazanınca uzatma bölümüne geçildi. fnx’in muhteşem performans gösterdiği uzatma sonucunda Luminosity 21-17 kazanarak fnatic’in finaldeki rakibi oldu.

Neredeyse 24 saatlik bir dilim içinde Avrupa’nın elit takımlarına karşı 9 harita oynamış olan Luminosity, yarı finalden sonra çok da dinlenemeden çıktığı finale muhteşem bir başlangıç yaptı. Fnatic’in seçimi olan Train’de dezavantajlı konumda başlamalarına rağmen 8-7 önde kapattıkları ilk yarıdan sonra rakibine geri dönüş şansı vermeyip 1-0 öne geçti. İkinci harita olan Cobblestone ise ilk haritaya nazaran daha çekişmeli bir oyuna sahne olmuş olsa da 16-11 kazanan fnatic maçı son harita olan Inferno’ya götürmeyi başardı. Mental ve fiziksel yorgunluğun doruklarını yaşayan Luminosity, Inferno’da Fnatic’e çok büyük bir direnç gösteremedi ve Fnatic maçı 2-1 kazanarak 100.000$ ödülün sahibi oldu.

Turnuvanın sonunda verilen bireysel ödüllerde ise Best IGL (In-Game Leader) ve Best AWP ödülleri FalleN’a giderken MVP ise olofmeister oldu. Luminosity her ne kadar turnuvayı kazanamamış olsa da turnuvanın en büyük oynayan takımıydı kesinlikle. Turnuvadan 3 gün önce büyük çapta değişiklikler yapmış bir takım olarak harika bir turnuva geçirdiler. Finale kadar aşırı hırpalanmış olmasalar belki de kazanacaklardı. FalleN, tamamen kendi imkânlarıyla ülkesi Brezilya’da kurduğu Games Academy vasıtasıyla sürekli ülkesindeki yetenekli gençleri buluyor ve radikal kararlarla onlara şans vermekten çekinmiyor. Önce coldzera, daha sonra ise TACO eklemeleri tamamen Games Academy kaynaklı ve iki oyuncu da en üst seviyede gayet iyi performans gösteriyor. Sürekli aynı takımlar üzerinden dönen profesyonel sahne için farklı ve güzel bir tat oldukları kesin. Umarım hep böyle devam ederler. TSM kaptanı karrigan’ın FalleN için attığı twitle de yazımızı bitirelim.

editor
Oyuncuların buluşma noktası!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir