Counter-Strike: Global Offensive CS:GO Haberleri

IEM Katowice 2018’de şampiyon Fnatic oldu

Dün akşam oynanan beş maçlık final serisi sonunda FaZe Clan’ı 3-2 mağlup etmeyi başaran Fnatic, IEM Katowice 2018 şampiyonu oldu. Fnatic, iki yıl sonra ilk major şampiyonluğunu kazanırken büyük ödül olan 250.000 doların da sahibi oldu. Fnatic ayrıca üç galibiyet aldığı için, galibiyet başına verilen bin dolarlık ödüllerle birlikte toplamda 253.000 doları kasasına koydu. FaZe Clan ise ikincilik ödülü olarak 100.000 doları evine götürdü. Mükemmel bir turnuva geçiren ve 2016 yılındaki efsanevi sezondan esintiler sunan flusha, IEM Katowice 2018’in “En Değerli Oyuncusu” seçildi.

Seçim-yasaklama aşamasında FaZe, Cobblestone’u yasaklarken; Fnatic ise beklenildiği üzere Nuke haritasını yasakladı. Böylece geriye Cache, Inferno, Overpass, Mirage ve Train kaldı. Takımlar seçimlerini yaptıktan sonra FaZe’in seçimi olan Cache’te ilk maç, FaZe Clan adına beklenenden kolay bir şekilde geçti. Terör tarafında mükemmele yakın bir oyun ortaya koyan FaZe, Fnatic’e sadece 4 raunt kazanma imkanı tanıdı. CT tarafına oldukça avantajlı bir şekilde geçen takım, ikinci bölümde sadece bir raunt kaybederek haritayı kapattı.

Fnatic’in seçimi olan ikinci harita Inferno’da ise iki uzatmaya gidildi. Böylelikle FaZe Clan’ın bu haritada oynadığı son beş maçın üçü (İkisi Cloud9’a karşı) uzatmaya gitmiş oldu. CT’nin avantaja sahip olduğu Inferno’da takımlar bu avantajı kullanınca iki bölümde de eşitlik bozulmadı. FaZe Clan, elde etmiş olduğu 13-9’luk avantajı değerlendiremedi ve Fnatic iyi bir CT savunması sergiledi. Uzatma bölümünde daha iyi bir strateji izleyen Fnatic, çekişmeli geçen haritayı kazanarak durumu 1-1’e getirdi.

Üçüncü harita FaZe Clan’ın seçimi Overpass’te oynandı ve FaZe, CT tarafında haritaya iyi başlasa da devamını getiremedi. Altıncı raunttan sonra sadece iki raunt kazanabildi. Fnatic, altıncı raunttan itibaren etkili bir oyun ortaya koyarak haritayı kapattı ve şampiyonluk için avantajı ele geçirdi.

Fnatic’in seçtiği ve profesyonel arenada en çok oynanan harita olan Mirage’da CT tarafını daha iyi oynayan takım bir adım öndeydi ve bu FaZe Clan oldu. Turnuvanın genelinde olduğu gibi NiKo ve GuardiaN’ın liderliğinde etkili bir oyun ortaya koyan FaZe Clan, seriyi uzattı ve durumu 2-2’ye getirdi.

Son harita olan Train’de ise özellikle haritanın son bölümüne flusha damgasını vuracaktı. Yakın geçen ilk bölümden sonra, ikinci bölümün son kısmında 4-11 öne geçmesine rağmen Fnatic avantajını kullanamadı. Haritanın son raundunda flusha’nın ace’i ve 1v2 clutch’ıyla maçı uzatmaya taşıması, Fnatic için adeta şampiyonluğun habercisi oldu. Bu ace flusha’nın son beş rauntta yaptığı ikinci ace’ti. Uzatma bölümünde de mükemmel bir oyun sergileyen flusha ve KRIMZ ikilisi, Fnatic’e şampiyonluğu getirdi.

Fnatic, IEM Katowice 2018 şampiyonluğuyla beraber üç kez IEM şampiyonu olan ilk takım ünvanını da kazanmış oldu.

editor
Oyuncuların buluşma noktası!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir