Counter-Strike: Global Offensive

IEM Oakland 2017’de finalistler belli oldu

Intel Grand Slam Birinci Sezonunun dördüncü ayağı olan IEM Oakland 2017’de finalistler, dün gece oynanan karşılaşmalar sonucunda belli oldu. İlk seride SK Gaming’i 2-1 ile geçen Ninjas in Pyjamas finale çıkmayı başardı. İkinci seride ise çok rahat bir görüntü ortaya koyan FaZe Clan, rakibi Cloud9’ı 2-0’la alt etmesini bildi ve finalde NiP’in rakibi oldu. Bu gece saat 00.15’te karşılaşacak olan iki takım, büyük ödül olan 125.000 dolar için kozlarını paylaşacak.

Yarı finallerden önce

A Grubunda, Astralis’in NiP ile oynadığı maçta device’ı hastalığı nedeniyle oynatamaması, belki de grubun kaderini belirledi. device’ın yerine oynatılan zonic’in bu maçta çok kötü bir performans göstermesi, belki de Astralis’in bir puanla SK Gaming’in gerisinde kalmasına neden oldu. SK Gaming, NiP’i grup aşamasında mağlup eden tek takım oldu. Cloud9 ise istikrarsız görüntüsünü devam ettirdi. C9, SK Gaming’i ve Astralis’i mağlup edip, EnVyUs’a kaybetti. Çeyrek finallerde son Majör Şampiyonu Gambit’i, Hobbit’in üstün performansına rağmen elemeyi başardı.

B Grubu’nda ise FaZe Clan, Gambit karşısında ağır bir yenilgi aldı. OpTic Gaming ve Gambit nispeten sürpriz yaparak G2 ve Liquid’in önünde çeyrek finalin yolunu tutmayı bildi. G2’nun IEM Oakland 2017 performansı ise tam bir hayal kırıklığıydı. Gambit ve FaZe Clan karşısında iyi bir performans gösterseler de, diğer maçlarda beklenenin çok altında kaldılar. Böylelikle turnuvaya daha grup aşamasında veda ettiler.

SK Gaming’in istikrarsızlığı

İlk yarı final mücadelesindeki ilk maç, SK Gaming’in seçimi olan Overpass haritasında oynandı. Maça hızlı başlayan SK Gaming 5-0 öne geçmesine rağmen, CT avantajlı bir harita olan Overpass’te 7-8 gibi kötü bir skor olan sonuçla geriye düştü. NiP, SK Gaming’e karşı A Bomba Alanı üzerinden bir oyun kurguladı ve bunu da başarıyla gerçekleştirdi. İkinci harita ise NiP’in seçimi olan Cache’te oynandı. SK Gaming ikinci maça iyi bir giriş yaptı yaptı ve avantajını kullanarak maçı kapatmasını bildi. coldzera’nın bu haritada çok üst düzey bir performans göstermeyi başardı. Üçüncü harita, seçim ve yasaklamalardan sonra geriye kalan Inferno’ydu. İki tarafın da neredeyse eşit olduğu bu haritada artık takımların strateji ve planı maçın kaderini belirleyecekti. FalleN’ın çok etkisiz kaldığı bu haritada, NiP’te REZ ve draken ön plana çıktılar. Kritik anlarda ise, GeT_RiGhT kontrolü ele aldı. NiP maçın tamamını elinde tutarak, haritayı 16-11’le, seriyi de 2-1 kazanarak finale yürüdü.

FaZe Clan’ın dominasyonu

FaZe Clan, grup aşamasında sadece bir maç kaybederek geldiği yarı finalde, Cloud9’ı da 2-0’la rahat bir şekilde geçmeyi bildi. Train ve Overpass haritalarında oynanan karşılaşmalarda rakibine hiç yakalama fırsatı vermeyen FaZe Clan, GuardiaN ve NiKo’nun etkili oyunuyla finale çıkmayı başardı. Takımda tüm oyuncuların uyum içinde olduğu ve gereken anlarda, gereken oyuncuların ön plana çıkabildiği bir ortam görünüyor. Bu oyun yapısı ve planıyla da bu gece oynanacak finalde NiP’in işinin hiç kolay olmadığını, bizleri zorlu ve zevkli mücadelenin beklediğini belirtelim.

Yorum yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.