Counter-Strike: Global Offensive CS:GO Haberleri

Ninjas in Pyjamas yeni kadrosunu açıkladı

Counter-Strike tarihinin en başarılı takımlarından biri olan İsveç menşeli Ninjas in Pyjamas organizasyonu 2016 kadrosunu gün itibariyle tam olarak açıkladı.

2015 yılında çok inişli çıkışlı performans gösteren takımla alakalı dedikoduların da ardı arkası kesilmiyordu. 2015 yılının sonu itibariyle tüm takımın sözleşmesinin bitiyor oluşu ve tartışmalı performansları dedikodulara davetiye çıkarıyordu. Yıl ortasında Richard Lewis kaynaklı dedikodulara göre allu, friberg ve GeT_RiGhT’ın takımdan ayrılacağı, yerine ise o zamanki G2 kadrosunun Nordik üçlüsü olan rain, dennis ve Maikelele’nin geçecekleri konuşuluyordu. Daha sonra gelişen olaylardan dolayı bu dedikodu doğal olarak yanlış çıkmış olsa da dayanağı kesinlikle vardı. Aynı dedikoduya göre GeT_RiGhT(C.Alesund), Cloud9’a katılmak için ABD’ye gidecekti. Alesund, daha sonra Twitch yayınında yaz sonunda Cloud9 ile ciddi şekilde görüştüğünü ancak takımının durumu ve arkadaşlarını yarı yolda bırakmamak için takımdan ayrılmadığını açıkladı. Sezonu Fragbite Masters’ta kapatan takımdan ilk ayrılan isim ise Fin AWP oyuncusu allu oldu. Mart ayında takıma katılan allu, gösterdiği istikrarsız performans nedeniyle sık sık eleştiri oklarının hedefi oluyordu.

Bütün bu olaylardan sonra organizasyon 2016 yapılanmasını sıfırdan kurmaya karar verdi ve 1 Ocak’a kadar her gün 1 oyuncuyu açıklama kararı aldı. Bu doğrultuda ilk açıklanan isim Adam “friberg” Friberg oldu. Bu yıla kadar takımda enrty fragger pozisyonunda harikalar yaratmış olan Friberg, bu sene Katowice’den beri çok kötü performanslar gösterdiği için allu ile beraber en sık eleştirilen iki isimden biriydi. Özellikle Eylül ayında yapılan Gfinity 2015 Champion of Champions’ta Fnatic’e karşı gösterdiği -47’lik skor kariyerinin de dibiydi. Takımdan ayrılmasına kesin gözüyle bakılan Friberg’in ilk açıklanan isim olması büyük sürpriz oldu.

Ninjas in Pyjamas’ın açıkladığı ikinci isim ise hali hazırda takımın oyun içi lideri olan Richard “Xizt” Landström oldu. Takımın demirbaşlarından bir diğeri olan Landström ise takım liderliği konusunda sıkıntılar yaşıyordu. Bunu aşabilmek adına bir ara GeT_RiGhT oyun içi lideri olmuş olsa da takım performansı umulandan daha da kötü gidince Landström tekrardan oyun içi lideri oldu. Fısıltı gazetesine göre organizasyonun ilk planı Xizt’i rifler pozisyonuna geri döndürmek amacıyla geçtiğimiz ay Fnatic’ten ayrılan pronax’ı IGL olarak takıma dahil etmekti. Global Offensive kısmının tartışmaya yer vermeyecek biçimde en başarılı IGL’i olan pronax ise bu teklifi reddetti. Reddetme nedenini ise kuracağı yeni bir takım üzerinde çalışması olarak gösterdi. Nispeten az tanınmış İsveçli oyuncularla bir takım ile tekrardan rekabetçi arenaya dönecek gibi duruyor. Sonuç olarak, dışarıdan uygun bir IGL bulunamadığı için Xizt önümüzdeki yıl da aynı pozisyonda devam edecek.

Açıklanan üçüncü isim ise Jacob “pyth” Mourujärvi oldu. Bu zamana kadar herhangi bir üst seviye takımda oynamamış, sürekli takım değiştirmiş bir oyuncunun Ninjas in Pyjamas kadrosuna katılmış olması, yeni kadro açıklama sürecinde yaşanan en büyük sürpriz oldu. Her ne kadar çok iyi bir kariyer geçmişi olmasa da yetenekli olduğu bariz olan Mourujärvi’nin takıma eklenmesindeki en büyük sürpriz ise kendisinin net AWP oyuncusu olmaması, hatta AWP oyuncusu olarak nitelendirilebilecek bir oyuncu olmaması. Orijinal kadrodan ayrılan Fifflaren’den beri takıma beşinci oyuncu olarak sürekli AWP oyuncuları ekleyen takımın bu doğrultuda olmayan ilk transferi oldu. Bu durum çok büyük bir sürpriz olmazsa f0rest’ın AWP oynayacağını gösteriyor. Takımdaki rolleri bir kenara bırakacak olursak pyth yetenekli bir oyuncu ve NiP kadrosu içinde parlama ihtimalini yüksek olarak görüyorum.

Patrik “f0rest” Lindberg, takımın dün açıkladığı dördüncü isim oldu. Gerçek bir Counter-Strike efsanesi olan veteran Lindberg kurulan kadroya göre ilk defa AWP oyuncusu oluyor. Daha önceleri destek ve ikinci AWP rollerini oynayan tecrübe abidesinin bu rolde vereceği performans merak konusu. NiP, tarihinde ilk defa net bir AWP oyuncusu olmadan yola çıkıyor, bu da işin ilgi çekici diğer kısmı.

Bugün açıklanan isimde sürpriz olmadı ve takımın en çok üne sahip oyuncusu olan Cristopher “GeT_RiGhT” Alesund ise kadroyu tamamlamış oldu. f0rest isminin duyrulmasının ardından kendisinin de 5. ninja olarak tanıtılacağına kesin gözle bakılıyordu ve nitekim kimse yanılmamış oldu. Kendisi hakkında söylenebilecek fazla bir şey yok, tıpkı f0rest gibi o da gerçek bir efsane.

Yeni kadro duyurma meselesi aslında çok da yeni bir kadro getirmemiş olsa da 5 günlük güzel bir PR çalışması yapıldığı aşikar. AWP oyuncusu olmadan girecekleri yeni yılda gösterecekleri performans merak konusu. Bekleyelim ve görelim.

editor
Oyuncuların buluşma noktası!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir